Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Dubla Impunere Juridica Internationala
Dubla Impunere Juridica Internationala
CUPRINS:
I . Parte teoretic.
Definitie;
Cauzele apariiei dublei impuneri juridice internaionale;
De ce trebuie eliminat dubla impunere juridica
internaionala?(modaliti)
I.Parte teoretic
Definiie
Dubla impunere este un fenomen complex care are la baza aciunea a dou sau mai
multe suveraniti fiscale sau concurena ntre dou sau mai multe competene fiscale. Ea se
poate manifesta atat pe plan intern, caz n care se numete dubl impunere economic, ct i
pe plan extern dubl impunere juridic internaional.
Dubla impunere juridic internaional const n supunerea unei anumite materii
impozabile, de ctre dou state diferite, la acelai tip de impozit, pe acelai exerciiu
financiar1.
Fenomenul de dubl impunere internaional a mai fost definit i ca o impunere
la impozite comparabile n dou sau mai multe state a veniturilor sau elementelor de
avere ale aceluiai contribuabil, pentru o perioad de timp limitat.
numai restul venitului impozabil, adic va scuti de impozit partea venitului realizat n
statul surs, fra a considera venitul realizat n statul surs la determinarea impozitului
aferent restului venitului.
Stat surs al venitului se consider statul n care se afl situat averea sediul permanent ori baza fix;
Stat de reziden se consider statul de reziden al beneficiarului venitului respectiv
II.Studiu de caz:
O societate comercial obine un venit total (din ambele state) impozabil n valoare de
200000 u.m., din care 160000 u.m. sunt realizate n statul de reziden i 40000 u.m. n
statul sursei . Cotele impozitului n statul de reziden sunt progresive, i anume: 20% pentru
venituri pn la 160000 u.m. i 30% pentru veniturile care depesc 160000 u.m. S
presupunem, c n statul sursei cota impozitului pe venitul la surs este de 15% (varianta A)
sau de 35% (varianta B). Intre cele doua state a fost ncheiata o convenie pentru evitarea
dublei impuneri.
Varianta A(cnd cota de impozitare in statul surs este mai mica dect cotele din
statul de reziden):
Scutirea totala : I calculat in SR4 = 160000 x 20 % = 32000
I calculat in SS= 40000 x 15%=6000
Itotal=38000
I datorat in SS ce poate fi dedus in SR= 0
I de plata in SR =32000-0=32000
I de achitat efectiv =32000+6000=38000
Scutire progresiva: I calculat in SR = 160000 x 30 % = 48000
I calculat in SS= 40000 x 15%=6000
Itotal=54000
I datorat in SS ce poate fi dedus in SR= 0
I de plata in SR =48000-0=48000
I de achitat efectiv =48000+6000=54000
Creditare totala: I calculat in SR = 200000 x 30 % = 60000
I calculat in SS= 40000 x 15%=6000
Itotal=66000
I datorat in SS ce poate fi dedus in SR= 6000
I de plata in SR =60000-6000=54000
I de achitat efectiv =54000+6000=60000
Creditare ordinara: I calculat in SR = 200000 x 30 % = 60000
I calculat in SS= 40000 x 15%=6000
Itotal=66000
I datorat in SS ce poate fi dedus in SR= 6000
I de plata in SR =60000-6000=54000
I de achitat efectiv =54000+6000=60000
4
Varianta B(cnd cota de impozitare in statul surs este mai mare dect cotele din statul
de reziden):
Scutirea totala : I calculat in SR = 160000 x 20 % = 32000
I calculat in SS= 40000 x 35%=14000
Itotal=46000
I datorat in SS ce poate fi dedus in SR= 0
I de plata in SR =32000-0=32000
I de achitat efectiv =32000+14000=46000
Scutire progresiva: I calculat in SR = 160000 x 30 % = 48000
I calculat in SS= 40000 x 35%=14000
Itotal=62000
I datorat in SS ce poate fi dedus in SR= 0
I de plata in SR =48000-0=48000
I de achitat efectiv =48000+14000=62000
Creditare totala: I calculat in SR = 200000 x 30 % = 60000
I calculat in SS= 40000 x 35%=14000
Itotal=74000
I datorat in SS ce poate fi dedus in SR= 14000
I de plata in SR =60000-14000=46000
I de achitat efectiv =46000+14000=60000
Creditare ordinara: I calculat in SR = 200000 x 30 % = 60000
I calculat in SS= 40000 x 35%=14000
Itotal=66000
I datorat in SS ce poate fi dedus in SR= 40000 x 30%=12000
I de plata in SR =60000-12000=48000
I de achitat efectiv =48000+14000=62000
Observaii:
Din exemplul prezentat, se poate observa c suma impozitului datorat celor dou
state, precum i cel achitat efectiv de contribuabil difer, n funcie de metoda de evitare a
dublei impuneri, aplicat conform prevederilor conveniei, fiind mai mic n cazul
utilizrii metodelor scutirii totale i creditrii totale i mai mare n cazul utilizrii
metodelor scutirii progresive sau creditrii limitate (ordinare).
Totodat, oricare ar fi metoda utilizat, impozitul achitat de contribuabil, conform
prevederilor conveniei, va fi considerabil mai mic, dect cel care ar fi fost datorat n
lipsa unei convenii pentru evitarea dublei impuneri ncheiate ntre cele dou state.