Sunteți pe pagina 1din 11

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PODU ILOAIEI

EDUCATOARE: ÎNSURĂȚELU LĂCRĂMIOARA


GRUPA: MARE D „URSULEȚII”

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ


GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PODU ILOAIEI

DATA: 16.11.2015
GRUPA:Mare
UNITATEA DE INVATAMANT : GPN Podu Iloaiei
EDUCATOARE:Însurățelu Lăcrămioara
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată de o zi
TEMA: „ Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
SUBTEMA: „ Cum a fost?”

I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


SALUTUL
Este o zi deosebită pentru preșcolari. Sala de grupă e pregătită să-şi aştepte,,ursuleții”. Aceştia nu
sunt altcineva decât copiii grupei mari care s-au îmbrăcat frumos şi au venit la grădiniţă curioşi să vadă
ce surprize le mai oferă şi această zi, dar poate şi emoţionaţi ştiind că vor avea musafiri.
Când toţi copiii au sosit, cu zâmbetul pe buze, cu privirea curioasă, vor intra în sala de grupă
cântând cântecul ,, Ursuleții s-au trezit”.
Educatoarea salută copiii: ,,Bună dimineaţa!”, iar copiii la rândul lor își salută educatoarea:’’Bună
dimineata!’’
năimineaţa, drăguţi fluturaşi!
PREZENŢA
Educatoarea va rosti numele fiecărui copil, urmând ca la final să numere ursuleții de pe panou
pentru a vedea câți copilași lipsesc.

CALENDARUL NATURII
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PODU ILOAIEI

Se lucrează pe panoul în formă de căsuță realizat împreună cu „ursuleții” grupei mari.


- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- Cum este vremea ?
- În ce anotimp suntem ?

Întâlnirea de dimineață: „Călătorii de-a lungul vremii”


Rutine: „Îmi amintesc cu drag!” ( deprinderea de a exprima sentimente și trăiri trecute)
Tranziţie: Ghici, ghici, cine-a fost aici?” ( joc distractiv)

II. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE PE CENTRE DE INTERES (ALA 1)

PROIECT DIDACTIC

TEMELE ACTIVITĂŢII:

1. BIBLIOTECĂ
Subiectul activităţii: „Alege şi grupează!”
Obiective operaţionale:
-să selecteze jetoanele cu personaje din povești în funcție de faptele acestora: pozitive
( cele care au făcut fapte bune) și negative (cele care au făcut fapte rele)
- să denumească trăsăturile generale ale personajelor date;
- să identifice o secvență reprezentativă fiecărui personaj din poveste;
-să se exprime în propoziţii logice, corect formulate din punct de vedere gramatical;
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PODU ILOAIEI

- să completeze planșele în funcție de cerințele date (personajele pozitive vor fi lipite pe


hârtia roșie, iar cele negative pe hârtia neagră).
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă
Mijloace de învăţământ: jetoane cu personaje, hârtie colorată, lipici.

2. Arte
Subiectul activităţii: „ Ciuboțele fermecate, de mine confecționate”
Obiective operaţionale:
-să denumească materialele care vor fi folosite pentru realizarea lucrării;
-să respecte etapele de realizare ale lucrării;
-să respecte ordinea și disciplina la locul de muncă;
-să execute corect operațiile de decupare, aranjare și lipire, respectând indicațiile primite.
Metode didactice: conversația, expunerea, observația, explicația, demonstrația, munca
independentă
Mijloace de învăţământ: : lucrarea model: “Ciuboțele fermecate”, foarfece, lipici, hârtie
colorată
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PODU ILOAIEI

3. Joc de masă
Subiectul activităţii: „ Ajută iepurașul să-și găsească cizmele!” (labirint)
Obiective operaţionale:
-să identifice drumul iepurașului către cizmulițe;
-să traseze corect traseul;
- să coloreze iepurașul și cizmulițele;
-să respecte ordinea și disciplina la locul de muncă.
Metode didactice: conversația, expunerea, observația, explicația, demonstrația, munca
independentă
Mijloace de învăţământ: : fișă de lucru, creioane colorate
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PODU ILOAIEI

III. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE)

PROIECT DIDACTIC

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Limbă și comunicare

TEMA ACTIVITĂȚII: „Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ? ”

SUBTEMA ACTIVITĂȚII: „Cum a fost?”

TITLUL ACTIVITĂȚII: „Ciuboțelele ogarului” de Călin Gruia

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Formarea deprinderii de a asculta o poveste accesibilă vârstei și de a


desprinde mesajul transmis de aceasta.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:
O1 – Să utilizeze cuvinte și expresii precum: ogar, iarmaroc, zăbun, voinic, binețe, desiș, strașnic, sfios,
negustor, hangiu, a zăbovi, a conteni ;
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PODU ILOAIEI

O2 – Să formuleze răspunsuri la întrebări folosind propoziții clare și corecte din punct de vedere
gramatical;
O3 – Să descrie imaginile prezentate, reconstituind firul acțiunii și utilizând expresii din poveste;
O4 – Să redea ideile principale într-o succesiune logică utilizând panoul cu imagini.
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare-învățare

MIJLOC DE REALIZARE : lectura educatoarei

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: povestirea educatoarei, explicația, conversația, observația

MIJLOACE DIDACTICE: planșe cu imagini, cutiuța cu surprize, stimulente

FORMA DE ORGANIZARE: frontal

BIBLIOGRAFIE: Toma, Georgeta, Anghel, Magdalena, Sugestii metodice și culegere de texte literare-
Domeniul Limbă și comunicare, nivel 3-5 ani, Editura Delta Cart Educațional, Suceava 2010
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PODU ILOAIEI

PROIECT DIDACTIC

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Estetic și creativ

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație plastică

TEMA ACTIVITĂȚII: „Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ? ”

SUBTEMA ACTIVITĂȚII: „Cum a fost?”

TITLUL ACTIVITĂȚII: „Personaje din poveste”

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Formarea unor deprinderi specifice activității de pictură

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:
O1 – Să denumească materialele necesare;
O2 – Să aplice tehnica picturii în realizarea unei compoziții cu temă dată;
O3 – Să compună spațiul plastic fără a depăși conturul;
O4 – Să obțină lucrări estetice;
O5 – Să evalueze, pe baza criteriilor stabilite, lucrările realizate.

TIPUL ACTIVITĂȚII: predare–învațare


GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PODU ILOAIEI

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: observația, explicația, conversația, demonstrația, exercițiul

MIJLOACE DIDACTICE: acuarele, vas cu apă, șervețele, planșă demonstrativă, foaie albă cu conturul
personajelor, stimulente

FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individual

DURATA ACTIVITĂȚII: 25 de minute

BIBLIOGRAFIE: Botez, Georgeta, Solovăstru, Dana ”Atlas cu elemente de limbaj plastic. Îndrumător
pentru educatoare” Editura Aramis, București 2007
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PODU ILOAIEI

IV. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE / COMPLEMENTARE (ALA 2)

PROIECT DIDACTIC
TEMA ACTIVITĂŢII: „Ogarul si iepurele’’
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoştinţe, priceperi, deprinderi;
FORMA DE REALIZARE :joc distractiv
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
DURATA : 15-20 minute
OBIECTIVE:
-să recite corect versurile jocului
-să respecte regulile jocului
DESFĂȘURAREA JOCULUI:
Copiii sunt asezați în cerc. În afara cercului aleargă doi copii. Un copil este ogarul și îl urmărește pe
celălalt, care este iepurele. Copiii din cerc se deplasează spre dreapta sau spre stânga zicând:
Un ogar se ostenește
Ca să prindă un iepuraș,
Îl aleargă nebunește
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PODU ILOAIEI

Prin livadă și imaș.


Dacă-l scapă ori îl prinde
Mai încoace de hotar
Jocul va urma –nainte
Cu alt iepure și ogar.
Daca ogarul prinde iepurașul,copiii din cerc se opresc,se alege alt iepuras și alt ogar și jocul reîncepe.

S-ar putea să vă placă și