Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Definirea conceptelor
Policiti contabile
Politicile contabile au făcut obiectul definirilor și analizelor referențialului contabil
internațional. În cuprinsul tuturor standardelor contabile internaționale se face referire la
politicile contabile în vederea soluționării problemelor sub aspect conceptual, însă acest subiect
este tratat în detaliu de normele IAS 1 Prezentarea situațiilor financiare și IAS 8 Politici
contabile, schimbări de estimări și erori.
Potrivit IAS 8, politicile contabile sunt definite ca principii, baze (fundamente), convenții, reguli
și practici specifice aplicate de o entitate pentru întocmirea și prezentarea situațiilor financiare.
Ca o remarcă generală, cele mai multe definiții ale conceptului de politici contabile vin
să întâmpine obţinerea unei imagini fidele.
O entitate va proceda la schimbarea unei politici contabile doar însituaţia în care
schimbarea:
reprezintă o cerinţă a standardelor IFRS; sau
rezultă din necesitatea de a furniza în situaţiile financiare informaţii mai relevante privind
efectele tranzacţiilor şi evenimentelor asupra poziţiei financiare, performanţei financiare sau a
fluxurilor de trezorerie ale unei entităţi.
Baze de măsurare
Bazele de măsurare sunt atribute monetare ale elementelor ce compun situațiile
financiare. Există mai multe baze de măsurare utilizate în funcţie de circumstanţele economice:
(i) Costul istoric;
(ii) Costul current;
(iii) Valoarea realizabilă;
(iv) Valoarea actualizată.
Tehnici de estimare
Tehnicile de estimare sunt metode și estimări adoptate de o entitate pentru a
determina valorile monetare ce corespund bazelor de măsurare selectate. Spre exemplu,
tehnicile de estimare includ:
(i) Metodele de amortizare (metoda liniara, metoda degresivă, metoda accelerată);
(ii) Metodele utilizate pentru determinarea valorii actualizate a unui provizion (metoda
fluxurilor actualizate de numerar);
(iii) Metodele utilizate pentru estimarea valorii recuperabile a creanţelor.
O schimbare de estimare reprezintă o ajustare a valorii monetare a unui activ sau a unei
datorii, ce rezultă din evaluarea stadiului actual, a beneficiilor economice viitoare şi obligaţiilor
asociate activelor şi datoriilor. Schimbările de estimare sunt determinate de noi informaţii, noi
dezvoltări ale circumstanţelor economice şi, în consecinţă, acestea nu constituie corecţii ale
unor erori.
Atât policitile contabile, cât şi tehnicile de estimare implică utilizarea de către entitate a cel
puţin unei baze de măsurare.
Opțiuni contabile
Prezența opțiunilor în contabilitate presupune existența mai multor politici și/sau
tehnici de estimare pentru rezolvarea unei probleme. Opțiunea implică, prin urmare, o alegere.
Politici privind impozitul asupra rezultatului
Impozitul curent este impozitul exigibil sau recuperabil, în raport cu profitul impozabil
(pierderea fiscală) aferent(e) unei perioade.
Impozitele amânate sunt impozitele care vor fi exigibile sau recuperabile în perioadele
ulterioare, referitoare la:
(i) diferenţele între valorile contabile şi fiscale ale unui activ sau unei datorii sau
Diferenţele temporare se calculează scăzând din valoarea contabilă a unui activ sau a unei
datorii, din bilanţ, baza fiscală a acestuia (acesteia).
Dt = Vc - Bi
Baza fiscală a unui activ sau a unei datorii este valoarea atribuită acestui activ sau acestei datorii
în scopuri fiscale.
Baza fiscală a unui activ reprezintă valoarea ce va fi dedusă în scopuri fiscale din beneficiile
economice pe care le va genera entitatea, atunci când recuperează valoarea contabilă a
activului
Baza fiscală a unei datorii este egală cu valoarea contabilă a datoriei minus sumele ce vor fi
deductibile în momentul stingerii datoriei
EXEMPLE
Exemplul 0: 31.12.N datorie furnizori 2.000
VC = 2.000
Bf = 2.000 – 0 = 2.000
401=5121 1.000
Exemplul 1: Societatea X a dat în funcţiune, începând cu 1 ianuarie N, un utilaj în valoare de
3.000 u.m. Din punct de vedere contabil, utilajul se amortizează linear pe trei ani. Amortizarea
fiscală aferentă utilajului, în N, este de 1.200 u.m. La 31.12.N, situaţia este următoarea:
VC= 3000-1000 = 2.000
Bf = 3000 -1200 = 1.800
DT = VC –Bf = 2.000 – 1.800 = 200 (impozabilă)
Exemplul 2 La data bilanţului, societatea are o creanţă privind dividendele de încasat de 1.000
u.m. Din punct de vedere fiscal, dividendele primite nu sunt impozabile.
461/Creanțe privind divid = 761 1.000
Vc creanței 1.000
Bf creanței 1.000
Exemplul 3 La 31.12.N, societatea a constituit un provizion pentru garanţii, în valoare de 3.000
u.m. Provizioanele sunt deductibile fiscal pentru 2.000 u.m.
31.12.N: 6812 = 1512 3.000 (IAS 37)
VC dat =3.000
Bf dat = 3.000 – 1.000 = 2.000
DT = 3.000 – 2.000 = 1.000 (deductibilă)
Exemplul 4 La data bilanţului, societatea are o datorie faţă de furnizori, în valoare de 8.000 u.m.
Plata furnizorilor nu are consecinţe fiscale.
Exemplul 5: La începutul exerciţiului N, s-a dat în funcţiune un utilaj în valoare de 10.000 u.m. În
anul N, amortizarea contabilă a fost 1.000 u.m. iar amortizarea fiscală, 1.400 u.m. Cota de
impozit pe profit în vigoare în anul N: 16%. Până la închiderea exerciţiului N, nu au apărut
reglementări privind modificarea cotei de impozit pentru exerciţiul viitor.
31.12.N Vc = 10.000 – 1.000 = 9.000
Bf = 10.000 – 1.400 = 8.600
DT impozabilă = 400,
Imp amânat = 400 x 16% =64
Exemplul 6: Aceleași date dar presupunem că în dec N s-a reglementat creșterea cotei de imp la
20% începând cu 1 ian N+1.
31.12.N Vc = 10.000 – 1.000 = 9.000
Bf = 10.000 – 1.400 = 8.600
DT impozabilă = 400,
Imp amânat = 400 x 20% =80 (datorie de imp amânat)
Exemplul 7 Aceleași date dar presupunem că în dec N s-a reglementat creșterea cotei de imp la
20% începând cu 1 ian N+1.
31.12.N Vc = 10.000 – 1.000 = 9.000
Bf = 10.000 – 1.400 = 8.600
DT impozabilă = 400,
Imp amânat = 400 x 20% =80 (datorie de imp amânat)
Exemplul 8 La 31.12.N, societatea are o datorie privind dobânzile de plătit: 2.000 u.m.
Presupunem că, din punct de vedere fiscal, dobânzile sunt deductibile în exerciţiul financiar în
care generează fluxuri de trezorerie. În decembrie N, a apărut o reglementare conform căreia,
începând cu 01.01.N+1, cota de impozit pe profit va creşte de la 30% la 35%.
- Amortizarea N
60000 40000
Vc=40000
Bf=36000
Dtimp=4000
31.12.N: VCcladiri(val.reev)=240.000
Bf=130.000
DTimp=110.000
Datorie de impozit amanat la 31.12.N=110.000*16%=17.600
Datorie de impozit amanat ce trebuie contabilizata in N: 17600-6400=11200
Aceasta datorie se va contabiliza astfel:
-pe seama capitalurilor prorpii pentru efectul fiscal al operatiunii de
reevaluare=60000*16%=9600
-pe seama cheltuielilor, restul de 11200-9600=1600
% = 4412 11200
1034 9600
692 1600
4412=792 4000
Exemplul 1
Societatea X prezintă următoarea situaţie privind activele şi datoriile la 31.12.N:
Active şi datorii Valori contabile
Terenuri (1) 1.000.000
Construcţii (2) 500.000
Instalaţii (3) 315.000
Creanţe (4) 365.000
Amenzi de plătit (5) 50.000
(1) Costul de achiziţie al terenului: 750.000 u.m. Terenul a fost reevaluat la sfârşitul anului N.
Presupunem că reevaluarea terenurilor nu este recunoscută fiscal.
(2) Baza de impozitare este de 450.000 u.m. În anul N, amortizarea contabilă aferentă clădirilor a fost de
60.000 u.m. iar amortizarea fiscală, de 50.000 u.m.
(3) Utilajele au un cost de achiziţie de 350.000 u.m. şi se amortizează începând cu 1 ianuarie N. Din
punct de vedere contabil, utilajele se amortizează linear pe o durată de 10 ani. Din punct de vedere fiscal
se utilizează amortizarea accelerată pe o durată de 10 ani.
(4) Creanţele au o valoare brută de 400.000 u.m. Aceasta a fost corectată cu un provizion de depreciere
de 35.000 u.m. Provizionul nu este deductibil fiscal.
(5) Amenzile nu sunt deductibile fiscal.
Rezultatul contabil înainte de impozitare, în exerciţiul N, este de 429.166 u.m. Presupunem că în bilanţul
de deschidere al exerciţiului N exista un pasiv de impozit amânat de 9.600 u.m. Cota de impozit pe profit
16%.
Să se contabilizeze impozitul în conformitate cu IAS 12.
ELEMENTE VALOARE BAZĂ DE IMPOZITARE DT DT
CONTABILĂ IMP DED
Terenuri 1.000.000 750.000 250.000 -
Cladiri 500.000 450.000 50.000 -
Instalatii 315.000 350.000- 140.000 -
50%*350000=175.000
Creante clienti 365.000 400.000 35.000
Amenzi de platit 50.000 50.000-0=50.000 - -
Total 440.000 35.000
DT impozabila neta 440.000-35.000=405.000
(1) La începutul exerciţiului N-2, s-au angajat cheltuieli de dezvoltare în valoare de 2.500
u.m., care au fost capitalizate în conformitate cu prevederile normei IAS 38. Managerii au decis
amortizarea acestora prin metoda lineară, pe o durată de 5 ani. Din punct de vedere fiscal,
cheltuielile de dezvoltare au fost deductibile în anul angajării lor (N-2).
Clădirile se amortizează linear la o rată de 5% din punct de vedere contabil şi de 10% din
punct de vedere fiscal.
Utilajele se amortizează linear la o rată de 20% din punct de vedere contabil şi de 25%
din punct de vedere fiscal.
Amortizarea cumulată la deschiderea exerciţiului N+1 era:
- din punct de vedere contabil: 40.000 u.m., pentru clădiri, şi 8.000 u.m., pentru utilaje;
- din punct de vedere fiscal: 80.000 u.m., pentru clădiri, şi 10.000 u.m., pentru utilaje.
(3) Pentru posturile "alte active" şi "alte datorii" nu există diferenţe între contabilitate şi
fiscalitate.
(4) În cursul exerciţiului N+1, autorităţile au deschis o anchetă asupra societăţii, aceasta
fiind suspectată că a poluat mediul înconjurător. La sfârşitul exerciţiului N+1, ancheta nu era
încheiată dar societatea a constituit un provizion, în conformitate cu prevederile normei IAS 37,
pentru amenzile estimate a fi plătite: 1.400 u.m. Amenzile nu sunt deductibile fiscal.
(5) Presupunem că, din punct de vedere fiscal, dobânzile sunt recunoscute în exerciţiul în
care generează fluxuri de trezorerie. În exerciţiul N+2 nu s-au plătit dobânzi aferente exerciţiului
N+1.
Societatea a făcut donaţii de 1.000 u.m., în N+1, şi 700 u.m., în N+2. Presupunem că, din
punct de vedere fiscal, donaţiile nu sunt deductibile.
Rezultatul contabil a fost un beneficiu de 17.550 u.m., în N+1, şi 17.480 u.m., în N+2.
Cota de impozit pe profit a fost 40% în N+1 şi 35% în N+2.
La deschiderea exerciţiului N+1 exista un pasiv de impozit amânat de 17.200 u.m.
- Amortizarea N+1
112000*5%=5600 20000*20%=4000 9600
-Amortizare N+1
162000-129900=32100
DTnete=119400-600=113400
DTam 31.12.N+2=113400*35%=39690
DTimp cb N+2=39690-18040=21650
Pe seama capitalurilor proprii : 63600*35%=22260
1034 = 4412 22260
4412 = 792 610
Rez contabil= 17480
+Ch neded(ch cu am chelt dez) 500
Am.ctb a imob corp 16500
Ch cu dobanzile nepl. 2000
Dobanzi 700
-Deduceri(a. fiscala) 23700
Rimpozabil = 13480
Impozitul curent=13480*35% =4718
Contabilizam cheltuiala cu imp curent 691 = 4411 4618
N+2
Ch cumulate 4718
-Venituri din imp amanate 610
Ch cu impozitul 4108
Rezultatul contabil*cota=17480*35%= 6118
+Ef fiscal al diferentelor perm=700*35%=245
-Ajustarea imp amanat existent la desc ex curent ca urmare a scaderii cotei cu 5%
45100*5%=2255
Ch totale 4108
Aplicația 1. O companie are la data bilanțului mărfuri evaluate la cost de achizitie de 5.000 lei. Să se
determine diferenţele temporare.
VCmarfuri=5000 LEI
BF= 5000-0= 5000 LEI
DT= VC-BF= 0
Aplicația 2. O companie are la data bilanțului o creanță privind dividendele de încasat de 6.000 lei. Din
punct de vedere fiscal dividendele nu sunt impozabile. Să se determine diferenţele temporare.
VCcreanta= 6000
BF= 6000-0=6000
DT= VC-BF=0
Aplicația 3. O companie are la data bilanțului o datorie privind amenzile de plătit de 25.000 lei. Din
punct de vedere fiscal amenzile nu sunt deductibile. Să se determine diferenţele temporare.
VCamenzi= 25.000 lei
BF= 25.000-0 = 25.000 lei
DT= VC-BF= 0 => diferenta permananta
Aplicația 4. O companie a achizitionat un malaxor in valoare de 10.000 lei la 01.01.2019,
dvu=5ani, metoda de amortizare liniara, din punct de vedere contabil, respectiv accelerata din
punct de vedere fiscal. Sa se analizeze diferentele temporare la 31.12.2019.
Dvu= 5 ani
VNC=10.000-2000=8000 BF=10.000-5000=5000
692=4412 3000*16%=480
Aplicația 5. O companie are la data bilanțului o datorie privind un credit bancar pe termen lung de
75.000 lei. Din punct de vedere fiscal rambursarea creditului nu are nicio consecință. Să se determine
diferenţele temporare.
VCcredit= 75.000 lei
BF= 75.000-0= 75.000 lei
DT= VC-BF = 0 => DIFERENTA PERMANENTA
Aplicația 6. În cursul exercițiului 2019 se contabilizează creanțe cu dobânzile de 1.000 lei, recunoscute
fiscal în momentul generării fluxurilor de trezorerie (în momentul încasării, in 2020). Să se determine
diferenţele temporare și să se prezinte înregistrările aferente.
Anul 2019 :
VCcreanteD= 1000 lei
BF= 1000-0= 1000 lei
DT= VC-BF=0
Anul 2020
VCcreanteD= 1000 lei
BF= 1000-1000 = 0
DTI= 1000 lei
692=4412 1000*16%=160
Aplicația 7. O companie a achizitionat o instalatie in valoare de 10.000 lei la 01.01.2019,
DVC=4 ani, DVF=5 ani și RB anual=30.000 lei. Să se determine diferenţele temporare.
Instalatie
Amortizare liniara
Rezfiscal= 30.000-2000+2500=30.500
RezC=30.000
Aplicația 8. Compania Energia a dat în funcțiune un utilaj în valoare de 18.000 lei, la data de
01.01.2018. Din punct de vedere contabil, utilajul se amortizează linear pe 3 ani. Amortizarea
fiscală este de 8.000 lei în 2018, 6.000 lei în 2019 și 4.000 în 2020. Să se determine diferenţele
temporare.
Dvu=3 ani
Aa=6000lei
31.12.2019
VCN>BF=> DTI=2000
31.12.2020
Aplicația 9. Societatea Omega a cumpărat un utilaj la costul de 20.000 lei, iar durata de viaţă
utilă este estimată la 5 ani, metoda de amortizate utilizată este cea liniară. Din punct de vedere
fiscal, metoda de amortizare acceptată este cea accelerată. Cota de impozitare este de 16%. Să
se calculeze diferenţele temporare generate de tratamentele diferite privind amortizarea. De
asemenea, dacă profitul contabil este de 100.000 lei să se determine rezultatul impozabil.
Dvu = 5 ani
692=4412 6000*16%=960
BF=200.000-28.000=172.000 lei
Aplicația 11.
Aplicația 12. Se cunosc următoarele informaţii privind societatea ALFA la 31.12.N (lei):
Elemente Valoarecontabilă
Imobilizări corporale (1) 900.000
Creanţe (2) 250.000
Dobânzi de încasat (3) 50.000
Dividende de încasat (4) 60.000
Dobânzi de plată (3) 145.000
Amenzi de plătit 10.000
692=4412 160(1000*16%)
2. Un utilaj costă 100 u.m.. În scopuri fiscale, amortizarea în valoare de 30 u.m. a fost deja
dedusă în perioada curentă și în cele anterioare, iar costul rămas va fi deductibil în perioadele
viitoare fie ca amortizare, fie ca deducere în urma cedării utilajului.
VC=100
BF=100-30=70
VC>BF => DT impozabila
DT=VC-BF= 100-70=30
3.Creanțele comerciale au o valoare contabilă de 200 lei. Venitul aferent lor a fost deja inclus în
profitul impozabil (venitul din vânzare impozabil în exerciţiul curent), valoarea creanţei fiind
aceeaşi şi din punct de vedere contabil şi fiscal.
VC= 200
BF= 200-0= 200
VC=BF=>DT=0 => Diferente permanente
4. Venitul din dobândă încasat în avans are o valoare contabilă de 200 lei. Venitul din dobândă
aferent a fost impozitat pe baza contabilității de casă (la încasare).
VC= 200
BF=0
VC>BF=>DT impozabil
DT= 200
692= 4412 32=200*16%
5. Un împrumut care urmează a fi plătit are o valoare contabilă de 100 lei. Rambursarea
împrumutului nu va avea consecințe fiscale.
VC=100
BF=100
VC=BF=>DT=0 => Diferente permanente
6. Un activ care a costat 150 u.m. are o valoare contabilă de 100 u.m. Amortizarea cumulată în
scopuri fiscale se ridică la valoarea de 90 u.m. şi rata de impozitare este de 16 %.
VC=100
BF=150-90=60
DT=VC-BF=100-60=40
VC>BF=>DT impozabil
4412=792 100*16%
1.VC= 800
BF=800-800=0
VC>BF=> DT impozabila
DT= 800
2.
Abordare contabila Abordare fiscala
Cost achizitie= 420.000
Amoortizare lineara
DVu=4 DVuf=3
Amortizarec=420.000/4= 105.000 Amortizaref= 420.000/3= 140.000
VNC= 420.000-105.000=315.000 BF=420.000-140.000=280.000
VNC > BF => DT impozabil
DT= 315.000-280.000
=35.000
3. VC= 5000
BF=5000-5000=0
DT impozabila => DT= 5000-0=5000
4. VC=200
BF=200
DT=0
692=4412 6528
5. La 31.12.N exista o datorie privind amenzile de plată în valoare de 3500 u.m. Amenzile
nu sunt deductibile din punct de vedere fiscal.
VC=3500
BF=3500
DT=0
VC=40.000
BF=25.000
DT deductibila
DT= 15.000
7. La 31.12.N societatea are o datorie faţă de un furnizor în valoare de 8.000 u.m. Plata
furnizorului nu are consecinţe fiscale.
VC=8000
BF=8000
DT=0
8. La 31.12.N societatea deţine mărfuri achiziţionate la un cost de achiziţie de 1.000 u.m. Au fost
constituite ajustări pentru deprecierea mărfurilor în valoare de 300 u.m. nedeductibile din punct
de vedere fiscal în momentul constituirii.
VC=1000
BF=1000
DT= 0
Să se determine diferenţele temporare şi să se înregistreze impozitele amânate la
sfârşitul exerciţiului N. Cota de impozit pe profit este de 16%.
DTi=25.800
692=4412 4128=25.800*16%
Instalatie
Cost achizitie;5000
Amortizare lineara
DVuc=5 ani
DVuf=4 ani
Cota N+1= 25%
Castig din vanzare N+1= 30%
Cota N+2= 16%
Castig din vanzare N+2= 20%
Exercitiul N
DTi=250=> 692=4412 62.5=25%*250
Exercitiul N+1
DTi=500=> 692=4412 62.5
OBS: EXISTA O DATORIE ANTERIOARE IN VALOARE DE 62.5(IN EXERCITIUL N).
PRIN URMARE CONTABILIZAM O DATORIE DE 500*25%=125=> 125-62.5=62.5
Exercitiul N+2
DTi=750=> 750*16%=120
OBS: AJUSTAM SOLDUL INITIAL ASTFEL: 500*(25%-16%)=45. CA URMARE A
SCADERI COTEI DE IMPOZITARE ESTE NECESARA DIMINUAREA SOLDULUI
INITIAL CU 45
125-45= 80 -sold corectat
692=4412 40=120-80
TEMA
11.Se cunosc următoarele informaţii privind activele si datoriile societăţii la 31.12.N (în u.m.):
Elemente Valori contabile
Mijloace de transport (1) 60.000
Clienţi (2) 12.000
Dobânzi de încasat (3) 4.000
Stocuri (4) 17.500
Amenzi de plătit (5) 4.300
Cheltuieli în avans (6) 2.700
(1) mijloacele de transport au fost achiziţionate la 1.01.N-2 la un cost de achiziţie de 150.000,
din punct de vedere contabil se amortizează liniar pe o perioada de 5 ani, iar din punct de vedere
fiscal se amortizează linear pe 4 ani;
(2) valoarea brută a postului de clienţi este de 15.000 şi a fost corectată cu o ajustare pentru
depreciere în valoare de 3.000, din care nedeductibilă fiscal 1.200;
(3) dobânzile sunt recunoscute din punct de vedere fiscal în anul decontării;
(4) pentru stocuri s-a constituit în exerciţiul N o ajustare pentru depreciere în valoare de 2.500,
nedeductibilă din punct de vedere fiscal;
(5) amenzile au fost contabilizate în exerciţiul N şi nu sunt deductibile din punct de vedere fiscal;
(6) cheltuielile în avans reprezintă abonamente aferente exerciţiului N+1, plătite în exerciţiul N,
iar din punct de vedere fiscal, abonamentele sunt deductibile fiscal în anul plăţii lor.
Rezultatul contabil înaimte de impozitare este de 28.000 u.m.
Contabilizaţi impozitele amânate aferente exerciţiului N, ştiind că la începutul anului
exista o datorie de impozit amânat de 2.400 u.m şi efectuaţi reconcilierea numerică dintre
cheltuiala cu impozitul pe profit şi valoarea obţinută prin înmulţirea rezultatului contabil cu cota
de impozit pe profit (16%).
Rezolvare
Elemente VC BI DTI DTD
Mijloace de transport 60000 37500 22500 -
(1)
Clienţi (2) 12000 15000-1800=13200 - 1800
Dobânzi de încasat (3) 4000 0 4000
Stocuri (4) 17500 17500+2500=20000 - 2500
Amenzi de plătit (5) 4300 4300 - -
Cheltuieli în avans (6) 2700 0 - 2700
Total 20100
Am: 150000/4=37500
Înregistrarea impozitelor amânate:
Imp amanat:20100*16%=3216
Datoria existenta:2400
Datorie ce trebuie contabilizata in anul N: 3216-2400=816
Rezultatul fiscal = Rezultatul contabil 28.000
+ cheltuieli nedeductibile 30.000+3000+2500+4300+2700=42500
- deduceri fiscal 37500+1800=39300
Total rezultat fiscal 28000+42500-39300=31200
Cheltuiala cu impozitul exigibil = 31200*16%=4992
Cheltuiala totală cu impozitul pe profit = 4992+816=5808
Rezultatul contabil
Rezultatul contabil*cota de impozit pe profit
Efectul fiscal al diferenţelor permanente:
-
-
Cheltuiala totală cu impozitul pe profit