Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea scolara:

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii


Disciplina: Educatie senzoriala, motorie si psihomotorie
Data: 24.09.2018
Unitatea de invatare: Stimulii din mediul înconjurător
Titlul activitatii: Discriminare vizuală
Tipul activitatii: Formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIV CADRU:
1.     Cunoasterea elementelor si fenomenelor lumii inconjuratoare prin intermediul actiunilor de
explorare senzoriala

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.1 Identificarea şi manifestarea unor reacţii adecvate la stimulii senzoriali din mediul
înconjurător
1.2 Experimentarea şi cunoaşterea senzaţiilor propriului corp
1.3 Explorarea multisenzorială a mediul înconjurător

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Obiective cognitive:
OC1: Să răspundă la ghicitori
OC2: Sa rezolve fisele de lucru
OC3: Sa completeze propozitiile date
OC4: Sa identifice anotimpurile pe baza imaginilor
OC5: Să recunoasca caracteristici ale anotimpului din imagine
OC6: Să coloreze cu nuanțe potrivite anotimpul de pe fișa de lucru

Obiective motrice:
OM1: Să mânuiască pensoanele şi culorile cu uşurinţă pentru realizarea sarcinii date
OM2: Să păstreze ordinea şi curăţenia la locul de muncă
OM3: Să păstreze o poziție corectă in banca pe timpul activității

Obiective afective:
OA1: Sa participe cu interes şi placere la activitate

RESURSE:

Bibliografice:

Curriculum naţional, Programe şcolare, Bucureşti,1998


Gheorghe Dumitriu, Proiectarea şi modelarea activităţilor didactice, Bacău, 1997
Maria Elena Dulama. Modele, strategii si tehnici didactice, activizante, Ed. Clusium, Cluj-
Napoca2002

Metodologice
Strategia educational terapeutica: Consolidare
Metode si procedee: Audiție muzicală, conversația, demonstrația, exercițiul, explicatia,
problematizarea, turul galeriei, jocul didactic
Mijloace didactice: CD, fise de lucru, ghicitori , panou pentru expozitie

Temporale: 45 minute;

Umane: elevii şi profesorul

FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupe

FORME DE EVALUARE: Aprecierea individuală a răspunsurilor, aprecieri verbale,


observarea sistematica a comporta-mentului elevilor in timpul activitatii

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.


DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele Ob. Conţinutul invatarii Strategii didactice Forme de


activităţii Op. evaluare
Activitatea educatorului Activitatea Metode Mijloace Forme de
elevilor organizare
1. Moment OA1 Asigur climatul psihopedagogic adecvat pentru buna Elevii sunt atenti la Explicatia Frontal
organizatoric desfăşurare a activităţii; explicatii.
1min Pregătesc materialele necesare.
2. Captarea OA1 Pentru captarea atenţiei solicit elevii să răspundă la Elevii ascultă cu Conversaţia Ghicitori Activitate Aprecierea
atenţiei OC1 următoarele ghicitori atenţie și răspund la Explicaţia frontală individuală a
3 min ghicitori. răspunsurilor
Zăpada s-a topit, De arşiţă mare
Ghiocelul a răsărit, Se coace grâul sub soare,
Pomul a înmugurit. Copiii merg la scăldat,
Ce anotimp a sosit? În ce anotimp am intrat?
(Primăvara) (Vara)

Frunza-ngălbeneşte, Cine vine cu steluţe


Vremea se răceşte, Albe-n frunte
Vacanţa s-a sfârşit, Dinspre munte? (Iarna)
Cine a venit?
(Toamna)

Se face o scurta conversatie, referitoare la anotimpuri Elevii participă la


conversație și
răspund la întrebări
3.Anunţarea OA1 Anunţ tema si obiectivele pe înţelesul elevilor. Elevii asculta cu Conversaţia, Frontal
temei şi a atentie Explicaţia
obiectivelor
2 min
4. Reactualizarea OA1 Pentru reactualizarea cunoştinţelor propun rezolvarea Elevii rezolva fisa Conversaţia, Fisa de Frontal Apreciere
cunoştinţelor OC2 unei fise de lucru (Anexa 1) de lucru Explicaţia lucru verbala.
6 min
5. Desfăşurarea OA1 Vom incepe activitatea cu un joc care va avea numele Elevii sunt atenti la Demonstrația Fise de Frontal Observarea
activităţii OC3 „Anotimpurile”. explicatii Exercițiul lucru Individual sistematica a
OC4 Problematizarea Jocul In grup comporta-
23 min OC5 Explicarea jocului: Explicația didactic mentului
OC6 Pentru a juca acest joc trebuie să ne împărţim în 2 elevilor in
OM1 grupe. timpul
OM2 Vom trage la sorti cate doua anotimpuri pentru fiecare activitatii
OM3 grupa.

Desfășurarea jocului

1) Grupa primavara-vara
Completati propozitiile de mai jos: Elevii completeaza
- Ghiocelul este prima floare care vesteşte sosirea propozitiile
.............
- Primavara zilele se ..........., iar nopţile se .................
- .......... este cel mai cald anotimp al anului.
- Căldura ............... ne trimite la scăldat, la pescuit, la
mare sau la munte.
- Colorati fisa de lucru (Anexa2) Elevii coloreaza
fisa
2) Grupa toamna-iarna
Completati propozitiile de mai jos: Elevii completeaza
- ......... zilele sunt mai scurte şi mai răcoroase. propozitiile
- Păsările călătoare pleacă în ţările .............
- ............ este foarte frig.
- Iarna soseşte Moş ...........!
- Colorati fisa de lucru (Anexa 3) Elevii coloreaza
fisa
6. Realizarea OA1 Pentru realizarea feed-back-ului vom realiza o lucrare Elevii coloreaza Conversația Fise de Pe grupe Observarea
feed-back-ului OC6 practică numită „Roata anotimpurilor”. fisele Explicația lucru comporta-
6 min OM1 Fiecare echipă va primi câte doua fișe de colorat cu mentului
anotimpurile trase la sorti. (Anexe: 4,5) Aprecieri
În final se vor uni cele patru fișe, obținându-se astfel verbale.
„Roata anotimpurilor”.
7. Evaluarea OA1 După finalizarea sarcinilor, fac aprecieri referitoare la Elevii îndeplinesc Turul galeriei Panou Frontal Aprecieri
3 min desfăşurarea lecţiei şi participarea elevilor. sarcina. Conversaţia, pentru verbale.
Solicit elevilor să afişeze fisele la tablă pentru a se Elevii fac evaluari Explicaţia expozitie
realiza evaluarea lor cu ajutorul întregii clase. si autoevaluari
Pe un panou se asamblează produsele realizate, grupate
pe anotimpuri.
8. Retentia si OA1 Retenția se va realiza pe baza unor întebări ajutătoare: Elevii participă la Conversația CD Frontală Aprecieri
transferul - Cum s-a numit jocul pe care l-am jucat astăzi? conversație și Audiție verbale
1 min - Ce am colorat noi astăzi? etc. răspund la întrebări muzicală
- Identificam pe rând anotimpurile de pe „roată”.
- Se vor face aprecieri generale asupra modului de
participare la activitate și se vor oferi recompense. În final
vom asculta cântecelul „Anotimpurile”.
Anexa 1
 

Colorează
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4
Anexa 5

S-ar putea să vă placă și