Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

Şcoala: Colegiul Tehnic „Ion I.C. Bratianu” Timișoara


Disciplina: Economia întreprinderii
Propunător: Frenți Claudia-Simina
Clasa: a IX-a P2
Data: 05.11.2021
Unitatea de învățare: Factorii mediului extern
Subiectul lecției: Factorii economici și politici
Tipul lecției: Lecție de predare – învățare (însușire de noi cunoștințe) – ONLINE

Competențe specifice/Rezultate ale învăţării vizate:


- Definirea factorilor economici și politici
-Exemplificarea factorilor
-Exemplificarea consecințelor acestor tipuri de factori

Obiective operaţionale ale lecţiei:


- O1: Elevul să definească factorii economici și politici
- O2: Elevul să exemplifice factorii economici și politici
- O3: Elevul să identifice consecințele acestor factori
- O4: Elevul să identifice oportunități produse de acești factori
- O5: Elevul să diferențieze factorii economici și politici de alți factori

Bibliografie:
- ECONOMIA ÎNTREPRINDERII, Conferenţiar univ. doctor Cristian Valentin HAPENCIUC
- Economie, G. Georgescu, Editura Pedagogica, 2006

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

EVENIMENTELE INDICATIVUL TIMP ACTIVITATEA METODE, MODALITĂŢI INSTRUMENTE


INSTRUCŢIONALE OBIECTIVULUI ALOCAT PROFESORULUI PROCEDEE DE EVALUARE DIGITALE
/ etapele lecţiei (ELOR) fiecărei (activităţi şi acţiuni DIDACTICE ŞI (tipul de FOLOSITE
OPERAŢIONAL etape iniţiate şi realizate în MIJLOACE DE evaluare,
(E) VIZAT(E) fiecare etapă a lecţiei) ÎNVĂŢĂMÂNT metoda,
UTILIZATE ÎN instrumentul
FIECARE de evaluare
ETAPĂ A folosit în
LECŢIEI fiecare etapă
a lecţiei)
1 2 3 4 5 6 7
1.Moment - 3 min * Salutarea elevilor Conversația - -
organizatoric *Pornirea camerelor Catalogul
* Pregătirea clasei
pentru lecție
2. Introducerea în - 5 min *Profesorul și elevii Conversația, Orală https://www.y
activitate și vor viziona un dezbaterea outube.com/w
captarea atenției filmuleț despre atch?v=jCzu9a
factorii externi vjaaI
asupra
întreprinderilor și
vor discuta pe baza
acestuia

3. Anunțarea - 1 min *Profesorul anunță Conversația - -


temei și a elevii că vor
obiectivelor parcurge lecția
“Factorii economici
și politici”

4. Prezentarea O1, O2 7 min * Se realizează Tabla digitală, - Google


conținutului definirea și caietele/foile docs/Jamboard
exemplificarea elevilor
factorilor economici
și politici.

O3 10 min * Profesorul trimite Exercițiu de Orală https://www.y


elevilor un video gândire, outube.com/w
legat de analiza conversația, atch?v=j0yxuv
consecințelor dezbaterea JwXj8
factorilor, pe baza
căruia vor exista
întrebări.

5. Intensificarea O4 6 min * Profesorul trimite Metoda - Google docs


retenției elevilor un document ciorchinelui,
informațiilor colaborativ, în care conversația
elevii vor identifica
oportunități ale
întreprinderii
produse de factorii
economici și politici,
pe baza filmulețelor
vizionate.

O5 12 min * Profesorul le cere Dezbaterea - Mentimeter


elevilor să își expună
părerea în legătură
cu diferențierea
factorilor economici
și politici față de
ceilalți factori,
printr-un
Mentimeter.

6.Încheierea - 4 min * Elevii sunt Conversația - -


activității întrebați de către
profesor dacă există
nelămuriri, iar apoi
dacă sunt le clarifică.
-
2 min * Profesorul dă un Conversația - Formular
feedback elevilor și Google Docs
le cere să facă același
lucru printr-un
formular Google
Docs.
* Salutările de final

TOTAL 50 min

S-ar putea să vă placă și