Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect de lectie

Școala Gimn. Andrei Șaguna, Barcani


Prof. Atia Alexandra
Clasa a V a
Lectia : Protejarea mediului inconjurator
Tipul : Recapitulare, consolidare, evaluare
Scopurile lectiei :
a) Cognitive :
S1 – Formarea si dezvoltarea capacitatilor de observare, explorare si intelegere a realitatilor din mediul inconjurator
S2 – Dezvoltarea atentiei si spritului de observatie
S3 – Diferentierea actiunilor de poluare/protejare a mediului inconjurator
S4 – Solutionarea rebusului despre mediul inconjurator
b) Afective :
S5 – Formarea unei atitudini positive despre mediul inconjurator
S6 – dezvoltarea simtului estetic si critic
S7 – Dezvoltarea spiritului de echipa
c) Formative :
S8 – Reactualizarea / consolidarea cunostintelor despre actiunile de poluare, distrugere/protejare a mediului inconjurator
S9 – observarea unor imagini ce prezinta aceste actiuni
S10 – Cunoasterea de catre elevi a unor notiuni cum ar fi : poluare, protejare, deseuri, daunatori.

Obiectiv general : Protejarea mediului de catre copii


Obiective operationale :
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :
O1 – Sa recunoasca activitati pozitive/negative ale omului asupra mediului inconjurator
O2 – Sa compare desene / imagini prezentate cu privire la actiunile desfasurate de om in mediul inconjurator
O3 – Sa identifice surse de poluare, distrugere din materialele prezentate
O4 – Sa analizeze materialele si sa gaseasca solutii pentru situatiile prezentate
O5 – sa formuleze raspunsuri corecte, clare, precise cu privire la aspectele prezentate
Strategii didactice :
a) Metode si procedee : conversatia, ciorchinele, cubul, observatia, analiza , munca independenta si in echipa, brainstorming.
b) Mijloace de realizare : plicuri cu sarcini, fise , cartoane de desen, creioane colorate, jetoane de recompensa, foarfeca, lipici.
c) Forme de realizare : in echipe
d) Timp de desfasurare : 50’
Scenariul didactic
Evenimentul Timp Obiectivul Continuturile invatarii Strategii didactice Evaluare
didactic alocat operational
vizat
1. Organizarea 2’ Elevii sunt impartiti in trei grupe. Se impart -conversatia
clasei materialele necesare (creioane, foi, foarfece, -explicatia
lipici ).
2. Anuntarea 1’ Se anunta organizarea activitatii sub forma de -conversatia
temei si a scopului concurs intre cele trei grupe. Se anunta elevii ca -explicatia
vom avea ca tema de intrecere « Protejarea
mediului inconjurator » , iar scopul este sa
vedem cat de bine suntem pregatiti pentru a
proteja mediul.
3. Captarea 3’ O4 Fiecare grupa va alege un plic in care se afla o -icebreaking Gasirea raspunsului
atentiei O5 ghicitoare. O vor citi impreuna si vor gasi -munca in echipa corect la ghicitoare
raspunsul. In functie de raspuns vor primi - conversatia
ecusoanele pentru grupa. Raspunsurile corecte
vor fi punctate cu jeton (delfin)
4. Evocare 4’ O1 Fiecare grupa va primi o coala pe care va trebui -metoda ciorchinelui Calitatea si cantitatea
O4 sa scrie actiuni daunatoare ale omului in diferite termenilor inscrisi pe
componente ale mediului. coala.
La sfarsitul timpului acordat, raspunsurile
corecte vor fi recompensate cu un jeton.

5. Realizarea 15’ O1 Fiecare grupa va primi o fisa cu doua imagini -munca in grup Frontala
sensului O2 referitoare la actiunea omului in mediul -metoda cubului
O3 inconjurator (actiuni benefice/daunatoare). Dupa
O4 metoda cubului, elevii vor completa fisa grupei.
Descrie →compara →asociaza →analizeaza
→aplica →argumenteaza.
Fisele se afiseaza pe tabla si se discuta.
Se apreciaza fisa completata cel mai bine si
echipa castigatoare va fi recompensata cu un
jeton
6. Reflexia 10’ O4 Fiecare echipa primeste un rebus. Echipa care va - munca in grup
O5 termina prima si va completa corect va fi
recompensata cu un jeton.
7. Extensia 10’ O3 Fiecare echipa va primi o coala de desen pe care - activitatea in Pe grupe
O4 va trebui sa realizeze un desen indicat de biletul grup Individuala
surpriza. Vor decupa si vor lipi pancartele - activitatea
potrivite dupa etapele : individuala
Citeste ; decupeaza - metoda cubului
Deseneaza ; lipeste
Coloreaza ; ajuta
8. Evaluare 5’ O2 Turul galeriei. - turul galeriei Pe grupe
O4 Grupele vor trece pe rand sa vada lucrarile
O5 celorlalte grupe si isi vor exprima parerea.
Lucrarea cea mai reusita va fi recompensata cu
un jeton. Se vor face apoi aprecieri cu privire la
intreaga activitate a elevilor

S-ar putea să vă placă și