Sunteți pe pagina 1din 10

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL PEDAGOGIC „ION CREANGĂ” DIN CADRUL


UNIVERSITĂȚII DE STAT „ALECU RUSSO” DIN BĂLȚI

PROIECT DIDACTIC
la Matematică

Student:Pascal Maria, grupa 404

Anul de studii 2022-2023, Bălți

Data:26.11.2022
Clasa:a III-a

Obiectul de studiu:Matematica
Subiectul lecției:Scăderea cu împrumut la ordinul sutelor
Tipul lecției: : De formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
Competențe specifice-2.Aplicarea operațiilor aritmetice și a proprietăților acestora în contexte variate,manifestând
atenție și interes pentru calcul corect ,rațional,fluent.
Unități de competențe:
2.1-Efectuarea adunării și scăderii în conceptul 0-1000,fără și cu treceri peste ordin.
2.3-Aplicarea adunării ,scăderii și a proprietăților acestora pentru:compunerea și descompunerea numerelor
numerelor;aflarea unor numere necunoscute în exerciții ,șiruri date;schimb de bani.
2.4-Rezolvarea problemelor ,cu plan sau cu justificări,prin exercițiu.
2.5-Formularea problemelor ,cu sprijin în : enunț incomplet ;schema;operații aritmetice;exercițiu.
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției,elevul va fi capabil:
O1- să efectueze corect și fluent scăderi în concentrul 0-1000 cu împrumut la ordinea sutelor ;
O2-să rezolve probleme cu sprijin în: schemă; rezolvare prin exercițiu; răspuns;;
O3-să calculeze oral;
Strategii didactice:
- Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.
- Metode și procedee: problematizarea; conversația euristică; jocul didactic; exercițiul; demonstrația; explicația.
- Mijloace didactice: manual; fișe pentru activitate în perechi; fișe pentru lucru individual; planșă pentru autoverificare.
Strategii de evaluare: evaluare formativă punctuală (P2); autoevaluare; evaluare formativă interactivă.
Produsul evaluat P2: Calcul oral în baza unui exercițiu dat
Criterii de succes: 1. Calculez în minte. 2. Scriu răspunsul. 3. Efectuez proba (la necesitate).
Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa III. Chișinău: MECC, IȘE, 2017.
4. Matematică, manual pentru clasa III.
Numărul Etapa Activitatea învățătorului Activitatea Strategii Timp
de elevului didactice
ordine
1 Evocare Pregătirea materialelor Pregătirea pentru Conversați 10
necesare pentru lecție,pregătirea pe a min
ora,materiale marginea băncii
didactice,tabla. manualului și Explicația
caietului.
Salutul Salutul
Dragi elevi ,ce voi ați Elevii răspund
avut pentru acasă? tema pentru acasă
Rezolvăm exerciții de Elevii rezolv
pe tabla,câteva elevi vin exerciții de pe
la table(Anexa 1),alții table.
rezolv în caiet.
2 Realizare Astăzi la lecția noastră Ascult tema nouă. Conversați 25-
a sensului vom trecem la tema a 30
nouă,care se numește min
”Scădere cu împrumut Exercițiu
la ordinul sutelor” Deschide
manualul și Explicația
Toți deschidem
manualul pe pegina privesc problema.
40,privim la prima
sarcină. Ascult,scriu în
Explică tema nouă. caiet totul de pe
Pe pagina 40 rezolvăm tabla.
exercițiul 1,Câteva elevi Rezolv exercițiul.
vin la tablă,alții rezolv
în caiet,răspunsurile
verificăm împreuna.
Dragi elevi,în perechi În perechi rezolv
rezolvăm exercițiul problema.
2,formulăm problema
împreuna.
Într-o seră din Grădina
Botanică s-au plantat
546 de flori: - 270 sunt
ghiocei, iar restul sunt
toporași; - 94 de
toporași sunt albi, 92
sunt albaștri, iar restul
sunt violeți.
(Completăm problema
cu întrebarea)
Câte toporași sunt în
Grădină Botanică?
Citirea conștientă
textului problemei.
Într-o seră din Grădina
Botanică s-au plantat
546 de flori: - 270 sunt
ghiocei, iar restul sunt 1În problema se
toporași; - 94 de vorbește despre
toporași sunt albi, 92 flori.
sunt albaștri, iar restul 2În problema
sunt violeți. Câte vorbește despre
toporași violeți sunt în ghiocei și toporași.
Grădină Botanică? 3La gradina sunt
Analiza textului. 546 flori.
1.Despre ce vorbește în 4La grădina sunt
problema? 270 ghiocei.
2.Despre care flori 5.Despre toporași
vorbește în problema? noi știm că 94 –
3.Câte flori avem la sunt albi,92-
grădina? albaștri,iar restul
4.Câte ghiocei sunt la violeți.
grădina? 6.Noi trebuie să
5.Ce noi știm despre aflăm cate toporași
toporași? violeți sunt în
6.Ce trebuie să aflăm? grădina.
Rescriu în caiet.

Se scrie pe tabla datele


problemei. Noi trebuie să
aflăm cate toporași
Ghiocei…270 546 violeți sunt în
Toporași…? 94 flori grădina.
albi,92-albaștri,restul Noi cunoaștem că
violeți. în grădina sunt
Elaborarea planului 270 ghiocei,94
albi toporași și 92
de rezolvare. albaștri.
Ce trebuie să aflăm?
Noi trebuie să
aflam suma
Ce noi cunoaștem? toporașilor în
grădina.
În perechi rezolvi
problema.

Ce trebuiem să aflăm
pentru aflarea toporașii
violeți?
Concluzii:Vom efectua
3 operații…
Dragi elevi mai departe
problema rezolvăm in
caiete cu colegul său.
Rezolvare:
1.546-
270=276(toporașii) sunt
în grăsdina. Verifică problema.
2.92+94=186(toporașii)
Rezolv exercițiul.
albi și albaștri.
3.276-186=90
(toporașii)-violeți.
Verificarea rezolvării.
1.92+94=186(t) albi și
albaștri
2.186+90=276(t) in
grădina
3.276+270=546(f) în
grădina.
Răspuns.
În grădina Botanică sunt
90 toporași violeți.
Acum împreuna
verificăm problema
Acum rezolvăm ex.2 pe
pagina 41.
Rezolvăm în caietele și
spunem doar răspunsuri
Prin ordonarea corectă
trebuie să iasă cuvântul
Ghid.

3 Reflexie Calculăm oral exercițiul Răspund. Conversați 5


6 pagina 41 a min

Explicația
4 Extindere Tema pentru Scriu în agenda Conversați 5
acasă :pagina 41 tema pentru acasă a min
exercițiul 5
Anexa 1

217+67 5

830-515 315

913-409 574

841-476 911

428+308 284

209+702 291
325+249 504

124+167 736

S-ar putea să vă placă și