Sunteți pe pagina 1din 8

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Liceul Teoretic „Lucian Blaga” municipiu Bălți

PROIECT DIDACTIC
la Matematică
Clasa a III-a „D”

Student stagiar:Pușcaș Maria,grupa 304.


Învățător:Tîltu Maria

Anul de studii 2021-2022


Data : 19.11.2021
Clasa: a lll-a
Disciplina: Matematică
Subiectul lecției: Adunarea cu trecere peste ordinul zecilor.
Tipul lecției: Lecție de formare a priceperilor și deprinderilor.
Competența specifică:
2. Aplicarea operaţiilor aritmetice și a proprietăţilor acestora în contexte variate, manifestând atenție și interes pentru calcul corect, rațional, fluent.
Unități de competențe:
2.1. Efectuarea adunării şi scăderii în concentrul 0 – 1 000, fără şi cu treceri peste ordin.
2.2. Explicarea modului de calcul şi a ordinii efectuării operaţiilor în exerciţii cu și fără paranteze
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1- Să efectueze operații de adunare și scădere cu trecere peste ordidin.
O2-Să rezolve probleme cu operații de adunăre și scădere cu trecere peste ordinul .
O3-Să utilizeze limbajul matematic adecvat în situații diferite.
Strategii didactice:
- Forme de organizare: frontal, individual.
- Metode și procedee: problematizarea; conversația euristică; Joc didactic ;exercițiul; demonstrația; explicația.
- Mijloace didactice: manual;
Strategii de evaluare: evaluare formativă punctuală (P4); autoevaluare; evaluare formativă interactivă.
Produsul evaluat P4. : Criterii de success:
Calcul în coloniță 1. Aranjez corect numerele în
coloniță.
2. Efectuez calcule și scriu fiecare
cifră a rezultatului.
3. Efectuez proba (la necesitate).

Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa I. Chișinău: MECC, IȘE, 2017.
4. Matematică, manual pentru clasa a lll-a.

Etapa Activitatea învățătorului Activitatea elevului Strategii Timp


didactice
1.Evocare Pregătirea materialelor necesare pentru Pregătirea pentru lecție , pregătirea Conversația 5
ora, materiale didactice , tabla. pe marginea băncii manualului și Explicația min
caietului. Exercițiu
Salutul
Salutul
Dragi elevi, ce voi ați avut pentru
acasă? Elevii răspund tema pentru acasă.
Verificarea temei pentru acasă.
Dictare matematică. a)962
Scriem doar răspunsuri. b)478
a. Suma numerelor 425 și 537 c)300
b. Diferența numerelor 693 și 215 d)30
c. Micșorați numărul 500 cu 200 e)81
d. Cu cât mai mare este numărul 100,
decât 70
e. Dublați numărul 9
Verificăm răspunsuri împreuna.

2.Realizare Deschidem manualul la pagina 44, Conversația 25-


a sensului avem exercițiul 1. Explicația 30
Cine alcătuieze exercițiu, merge la Exercițiu min
tabla, alții rezolv în caiet. Rezolv exercițiul.
1.245+326=x
2.x+241=750
3.693+x=903
4.720-515=x
5.x-93=645
6.501-x=82
În problema se vorbește despre
Pe pagina 44 avem exercițiul 2. ursul alb și ursul brun.
Cine vrea sț citească problema 1?
Despre cine se vorbește în problema? Ursul alb are masa corpului mai
Câte cântărește ursul alb? Dar ursul mare.
brun? În problema 2 se vorbește despre
Cine are masa corpului mai mare? zebra și cămila.
Cine vrea să citească problema 2? Cămila are masa corpului mai
Despre cine se vorbește în problema? mare.
Câte cântărește zebra? Dar cămila? Prin operația din punctul (a) noi
Cine are masa corpului mai mare? vom afla câte cântărește ursul brun.

Ce vom afla prin operația din punctul Ursul brun cântărește 308 kg.
(a) ?
Prin operația din punctul (b) noi
Facem calculile în caiet.
vom afla câte cântăresc ursuri
Câte cântărește ursul brun?
amândoi. 734 kg
Ce vom afla prin operația din punctul
Prin operația din punctul (b) noi
(b) ?
vom afla câte cântărește cămila.
Câte cântăresc ei amândoi?
544 kg
Ce vom afla prin operația din punctul
Prin operația din punctul (b) noi
(c) ? vom afla câte cântăresc zebra cu
Câte cântărește cămila? cămila împreuna.
Ce vom afla prin operația din punctul 970 kg
(d) ? Scădem masa ursului din masa
cămilei.
Câte cântărește zebra cu cămila? Cu 236 kg
Cum aflăm cine are masa corpului mai
mare, ursul brun sau camila?
Cu cât cămila are corpul mai mare?
Problema 3, pagina 44.
1.Violetta lucrează ca croitoreasă la
fabrică de confecții.Într-o zi lucrătoare
a cusut 476 m. de stofă, dar în a doua
În problema se vorbește despre
zi a cusut cu 86 m. mai puțin decât în
stofă.
primul.Câte metri de stofă a cusut ăn 2
Că în prima zi violetta a cusut 476
zile?
m. de stofă.
Analiza textului: În a doua zi a fost cusut cu 86 m.
1)Despre ce se vorbește în problema? de stofă mai puțin decât în primul.
Câte metri de stofă a cusut violetta
2)Ce se spune despre prima zi? în aceste două zile .
3)Ce se spune despre a doua zi? Noi cunoaștem cate metri a fost
cusut în prima zi.
4)Ce trebuie să aflăm?
Noi trebuie să aflăm câte metri a
Elaborarea planului de rezolvare: cusut Violetta în două zile.
Ce noi cunoaștem? Noi nu știm câte metri a cusut
Violetta in a doua zi.
Ce trebuiem să aflăm ?
Ce noi nu știm pentru aflarea sumei?
Rezolvare:
476-86=390(m) de stofă a cusut
Violetta in a 2 zi.
390+476=866(m) de stofă a cusut
Violetta în 2 zile.
Verificarea rezolvării:
86+390=476 (m) de stofă în 1 zi
866-476=390(m) în a 2 zi
Răspuns:866 m. de stofă.
Problema 2.
Alisa a vândut-o într-o săptămână 245
l. de suc se struguri,dar suc de roșii cu
215 l. mai mult.Câte litri de suc a
vândut Alisa?
Rezolvare:
215+245=460 (l) de suc de roșii
460+245=705(l) de suc a vândut Alisa.
Răspuns:705 l. de suc.
3.Reflexie 1.Crocodilul a susținut că poate Elevii ajut pe crocodilul,rezolvând Joc didactic 10
rezolva correct toate exerciții,haide-ti exerciții. min
ajutăm să caștigă.Cine vrea să ajute? Ajut pe future să gasească drumul.
2.Fluture a iutat drumul spre
floare.Haide-ți ajutăm să găsească.
4.Extindere Deschidem agenda și scriem tema Scriu tema pentru acasă. 5
pentru acasă: pagina 45 exercițiul 1,3. min

S-ar putea să vă placă și