Sunteți pe pagina 1din 10

ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI

CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA

Proiect didactic
UNITATEA DE ÎNVǍŢǍMÂNT: Şcoala Gimnazialǎ “Sfinţii Împǎraţi” Balta Doamnei
DATA: 28.01.2016
CLASA: pregătitoare
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Preda Georgeta
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: Fenomene ale naturii
SUBTEMA: Crăiasa Zăpezii
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul „d” şi litera „D” mare de tipar
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: predare - învăţare
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română
Matematică şi explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA

COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

COMPETENŢE SPECIFICE:
* Comunicare în limba română
1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1.Recunoasterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari si mici de tipar;
3.2. Desprinderea semnificaţiei globale din imagini/suită de imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
3.4. Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare.
* Matematică şi explorarea mediului
1.1 Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-31;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31.
*Arte vizuale și abilități practice
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple.
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:
o Dezvoltarea competenţelor de comunicare corectă în diferite contexte, cu accent pe sunetul/ litera D
o Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

a) Obiective cognitive:
O1 să indice cuvinte care încep cu sunetele studiate;

O2 să despartă corect cuvintele în silabe precizând numărul lor;

O3 să formuleze propoziţii clare, coerente utilizând cuvinte care conțin sunetul „d”;

O4 să identifice sunetul [d] silabic aflat în poziţie iniţială, mediană şi finală;


O5 să identifice elementele grafice ce compun litera „D” mare de tipar;
O6 să recunoscă litera „D’ dintr-o listă de litere date;
O7 să citească cuvinte ce conţin litera „D” mare de tipar;
b) Obiective afective:
O8 să manifeste interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;
O9 să colaboreze în rezolvarea sarcinilor;
c) Obiective psiho – motorii
O10 să utilizeze mijloacele de învăţământ în mod corespunzător;
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA

O11 sǎ adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.

RESURSE:
I. METODOLOGICE
STRATEGII DIDACTICE:
1) METODE ŞI PROCEDEE: conversatia, explicaţia, exerciţiul, analiza fonetică, expunerea, metoda cadranelor, jocul
didactic
2) MIJLOACE DE ÎNVǍŢǍMÂNT: videoproiector, laptop, machetă Crăiasa Zăpezii, fulgi, fişă de lucru, jetoane,
auxiliar, planşa literei „D”, flipchart, planşe
3) FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe echipe şi individuală.

4) FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, autoevaluarea,


aprecieri verbale.
II. TEMPORALE: 45 minute
III. UMANE: 21 elevi
IV. SPAŢIALE: sala de clasă
V. BIBLIOGRAFICE:
„Programa pentru disciplinele Matematică şi explorarea mediului, Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Muzică şi
mişcare, aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA

Curs formare: ,,Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii din clasele I-IV” -
program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar
Ghid metodologic pentru clasa pregătitoare – “Prietenul meu pe drumul cunoaşterii” – Editura Explorator
SECVENŢELE ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ
INSTRUIRII COMPE
NR.
TENŢE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI DEMERSUL DIDACTIC RESURSE RESURSE FORME DE
CRT. EVALUARE
SPECIFICE PROCEDUR MATERIALE ORGANIZA
ALE RE

1. Moment Se creează condiţiile optime pentru buna Conversa Materiale Frontal Observarea
organizatoric CLR desfăşurare a activităţii propuse (spaţiu educaţional, ţia necesare sistematică
2.1., 2.2 materiale didactice, climat psihoafectiv). activităţii

2. Captarea CLR Se intuieşte imaginea din auxiliar (imaginea Conversa Auxiliar Observarea
atenţiei 1.1, 1.3, prezintă momentul răpirii lui Key). Se poartă o scurtă ţia sistematică
2.3, 3.2, conversaţie (Ce personaje recunoaşteţi? Ce moment
3.4 este prezentat? Ce a simţit Key când a fost răpit?) Frontal
Se prezintă elevilor o machetă a Crăiesei Zăpezii
care are prinşi pe rochiţă fulgi detaşabili pe care sunt
scrise literele mari de tipar învăţate. Printre ele este
strecurată şi litera “D” mare de tipar.
Lecţia debutează cu jocul “Musafirul”. Machetă
Poveste didactică ( spusă de învăţător ) Explicaţi Crăiasa
Ora trecută am discutat conţinutul acestei poveşti şi a Zapezii
s-a dovedit că totuşi Crăiasa Zăpezii nu a fost rea. Ea
l-a răpit pe Key pentru că ştia că e un copil isteţ şi Jocul Fulgi cu
avea nevoie de ajutorul său. Şi în aceasta oră o vom didactic litere,
avea alături pentru că vrea să vadă dacă şi voi sunteti jetoane,
copii isteţi asemeni lui Key. (Se dezvăluie macheta) numere
Pentru a-i dovedi acest lucru v-a pregătit mai multe
sarcini de lucru. Pe rochiţa sa s-au prins fulgi nea pe
care sunt scrise literele învăţate. Vom juca un joc:
câte un elev va veni, va lua o literă, se va prezenta, va Aprecieri
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA

spune un cuvânt în care se găseşte. De exemplu:„_ verbale


Eu sunt litera A ( mare, de tipar ): Adriana ”
După ce sunt prezentate toate literele cunoscute se
descoperă că a mai rămas doar o singură literă.
3. Anunţarea CLR Se aduce la cunoştinţă elevilor că această literă Expune Frontal Observarea
temei şi a 1.1 necunoscută este musafirul şi despre sunetul “d” şi rea sistematică
obiectivelor litera “D” mare de tipar vor învăţa în ora de
urmărite comunicare în limba română.

4. Dirijarea CLR Jocul didactic: „ Găseşte-i locul ! ” Pe trena Conversa Frontal Observarea
învăţării 1.1, 1.3, rochiţei sunt prinşi fulgi pe sunt scrise numere din ţia Machetă sistematică
2.1, 2.3, concentrul 0-31. Elevii vor alege un număr şi vor Crăiasa
3.2 extrage de pe catedră jetonul cu numărul respectiv. Explicaţi Zapezii
Pe spatele jetonului sunt imagini care denumesc a
cuvinte ce conţin noua literă în diferite poziţii (la Fulgi cu Aprecieri
început, în interior, la sfârşit). ANEXA 1 Jocul jetoane, verbale
Elevii denumesc imaginea, despart cuvântul în didactic numere
MEM silabe, identifică locul ocupat de sunetul d. Elevul
1.1, 1.3 care a găsit locul sunetului, numeşte un elev din clasă
care să alcătuiască o propoziţie cu cuvântul respectiv,
după care prinde pe tablă fulgul cu numerele spre
exterior, numind şi numărul găsit. La sfârşit elevii
vor ordona fulgii în ordinea crescătoare a numerelor.
Planşa
Se prezintă planşa cu litera “D” mare de tipar. Se literei D
intuieşte litera pe planşă, se analizează părţile ce o
AVAP compun.
2.4 Se confecţionează litera “D” dintr-o sârmuliţă.
Fişă de
Activitate în perechi lucru Activitate
Copiii primesc o fişă de lucru pe care o vor rezolva în perechi
în pereche. (ANEXA 2). Explicaţi
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA

a
CLR Se cere deschiderea auxiliarului pentru a lucra Exerciţiul Auxiliar Frontal
1.3 exerciţiul 2 de la pagina 142. Copiii trebuie să Analiza
marcheze sunetul „d“ în cuvintele reprezentate în
imagini.
5. Obţinerea CLR Se lucrează din auxiliar exerciţiul 3 de la pagina 142. Conversa Auxiliar Frontal Observarea
performanţei 3.1 *Observă diferenţa. Continuă şi tu ! ţia sistematică
DAC CAR DOR IAR DAR COS Planşe
CAD RAC ____ ____ ____ ____ Explicaţi Flipchart
a
CUC MAI DUS Aprecieri
CUI ____ ____ Exerciţiul verbale
CUM ____ ____

AVAP Se cere elevilor să coloreze imaginea Crăiesei Individu


2.2 Zăpezii (ex. 1, pag. 142). al
6. Activitate Se vor desfăşura diverse jocuri recreative: Minge Frontal Observarea
recreativă „Mingea zburătoare“ sistematică
„Zboară, zboară“
7. Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Conversa Frontal
lecţiei participării elevilor la lecţie, precum şi asupra ţia
comportamentului lor pe parcursul orei.

ANEXA 2
FIŞǍ DE LUCRU
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA

1. Colorează litera “D”! 2. Marchează imaginile care reprezintă cuvinte ce conţin


sunetul “d”.

3. Uneşte cifrele! 4. Transformă litera “D” într-un personaj de poveste!

ANEXA 1
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA

A 23

Jetoane imagini:
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA

S-ar putea să vă placă și