Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 24 octombrie 2019


Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Episcop Iacov Antonovici” Bârlad
Clasa: a IV-a D
Propunător: înv. Guzgan Gabriela
Obiectul: Matematică
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Subiectul: Înmulțirea cu un număr de o cifră
Tipul lecţiei: predare-învățare
Scopul: dezvoltarea capacităţii de operare cu numere în limitele 0-1000000
Obiective operaţionale:
O1- să folosească corect vocabularul matematic;
O2- să aplice corect algoritmul de rezolvare a înmulțirilor;
O3- să rezolve probleme folosind operațiile învățate;
O4– să compună probleme după un exerciţiu dat.

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic
 Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, videoproiector, calculator, jetoane-frunze cu înmulțiri, CD EDU(Ne pregătim de gimnaziu)
Manual de Matematică, clasa a IV-a, Ed. Art, Culegere de matematică, clasa a IV-a, Ed. Ars libri
 Forme de organizare: individual, frontal, pe echipe
Resurse umane: 34 de elevi
Resurse temporale: 45 de minute
Material bibliografic:
 Ecaterina Bonciu, Angelica Gherman, Florentina Palcău, Niculina Stănculescu-1200 exerciții și probleme de matematică, clasa a IV-a,
Editura Litera, 2016
 Ion Neacșu – „Metododica predarii matematicii la clasele I-IV”, Editura Didactică și Pedagogică, 2008
Etapele lecţiei Conţinutul instructiv- educativ Strategii didactice Evaluare
Metode şi Materiale/ Forme de
procedee Mijloace organizare
didactice
1. Moment Se asigură condiţiile optime desfăşurării orei frontal
organizatoric
2. Verificarea temei Se verifică tema pentru acasă, elevii bifând rezultatele pe grupe Aprecieri verbale
şi a cunoştinţelor bune și corectându-le pe cele greșite.
anterioare Se fac exerciții orale atât pentru verificarea vocabularului
matematic cât și câteva calcule pentru încălzirea minții.
3. Captarea atenţiei Se propune elevilor un JOC. Prin soluționarea corectă a
tuturor definițiilor, vom reține inițiala fiecărui cuvânt și Cretă colorată
vom obține printr-un ACROSTIH titlul lecției de astăzi, Aprecieri verbale
respectiv ÎNMULȚIREA. frontal

Încheierea...Ultima parte a unei compuneri


Neptun... O planetă descoperită de Galileo Galilei, a opta de
la Soare
Mircea... În Scrisoarea III, Baiazid a avut o întrevedere cu
el.
Ural... Lanț muntos ce reprezintă o graniță naturală între
Europa și Asia
Liliac... Omonim care denumește o plantă și un animal
Țurțure... Apa în stare solidă, la streașina caselor
Inima... I se mai spune cord.
Re... A doua notă muzicală în Gama Do major
Est... punct cardinal sinonim cu răsăritul.
Adjectiv... partea de vorbire care arată însușiri ale ființelor,
lucrurilor, fenomenelor naturii

4. Anunţarea temei Se anunţă tema şi obiectivele ce urmează a fi atinse pe


şi a obiectivelor parcursul orei

5. Dirijarea Se scrie titlul lecției: frontal


învățării
Înmulțirea cu un număr de o cifră

Se explică algoritmul de realizare a unei înmulțiri: conversaţia Observarea


34x5= (30+4)x5= 34x sistematică a
=30x5+4x5= sau 5 frontal comportamentului
=150+20= 170 elevilor
=170 explicația

192x8=(100+90+2)x8= 192x
=100x8+90x8+2x8= sau 8
=800+720+16= 1536
=1536

Se fac aplicații:
frontal Aprecieri verbale
1/pag. 49 din Manual
2372x4= 43673x4= exercițiul Manual de clasa a
3165x3= 153278x6= IV-a, Ed. Art
28432x2= 384918x7=

2/pag. 49 din Manual


Află numerele de 6 ori mai mari decât 826, 3453,
24309.

3/ pag. 49 din Manual


La produsul numerelor 4315 și 7 adaugă produsul
numerelor 3479 și 5.

Alte exerciții din Culegere Culegere


4. Află diferența dintre împătritul numărului 428 și clasa a IV-a Ed.
triplul numărului 193. Ars libri

5. Află numărul:
a. de 3 ori mai mare decât 2036;
b. de 4 ori mai mare decât dublul lui 427;
c. cu 297 mai mare decât produsul dintre 736 și 7. individual

6. Compune o problemă după exercițiul: Fișe cu copaci, pe echipe


123+123x4+123x2= frunze cu
înmulțiri, lipici
Joc didactic: Copacul adevărului
Anexa 1

6. Obţinerea Fișă de lucru: Încă 5 minute de ... matematică exercițiul individual notarea cu
performanţei calificative
5 minute de … matematică
Se știe că:
a=12;
b este mai mare decât a de 5 ori;
c este mai mic decât b cu 13;
d=4xc.
Află suma numerelor a, b, c, d.

7. Asigurarea Se organizează Jocul Piramida matematică de pe CD Edu jocul didactic Calculator, frontal
retenţiei Cap. Viața în mișcare videoproiector,
și CD (Ne pregătim
Jocul Detectivul matematic din Cap. Viața pe loc de gimnaziu)

8. Evaluare Se fac aprecieri verbale cu privire la desfășurarea întregii aprecieri verbale și


ore și se notează cu calificative. calificative
ANEXA 1
34 x 7=
124 x 4= 208 x 5= 152 x 6=

29 x 8=
413 x 2= 208 x 5= 152 x 6=

34 x 7=
124 x 4= 29x 8= 152 x 6=
C
O
P
A
C
U
L

A
D
E
V
Ă
R
U
L
U
I

S-ar putea să vă placă și