Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Merceologie alimentară Profesor: BULAT ELENA

Grupa Subiectul lecţiei: Mierea

Data Durata lecţiei: 80 minute


Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe specifice: Comunică cu termeni de specialitate


Apreciază calitatea organoleptică
Caracterizează sortimentul comercial.
Obiective operaţionale:
O1.Să argumenteze importanţa şi valoarea nutritivă a mierei de albini.

O2.Să caracterizeze sortimentul comercial de miere ce se comercializează la etapa actuală.

O3.Să enumere indicii de apreciere a calităţii (organoleptici,fizico-chimici) mierei de albini.

O4.Să precizeze modul de ambalare marcare ,transportare şi păstrare.

Metode şi procedee: Explozia stelară,lotus, analiza organoleptică, analiza, explicația, lucrul în grup, asalt de idei,studiu de
caz.
Materiale didactice: Fişe, mostre naturale, ambalaje, manualul: Produsele gustative şi zaharoase - V. Calmâş,
Manualul : Merceologie alimentară de Neicu Bologa, pg 143-149

Hotărîrea de Guvern nr. 18 din 09.01.2012: Miere Naturală.


SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
I. EVOCARE 20 Organizează clasa. Elevii se pregătesc pentru lecţie. Orală
- Moment Notează absenţele. Sunt distribuiţi în grupe şi au toate Scrisă
organizatoric. Pregăteşte materialul didactic. resursele necesare.
 - Verificarea
Crează un climat cooperant.
cunoştinţelor
anterioare. Verificarea cunoştinţelor elevilor la tema precedentă Răspund la întrebări, sunt atenţi.
 - Captarea (zahărul).Elevii sunt rugați să răspundă la următoarele întrebări
atenţiei. - Caracterizați sortimentul zahărului.
Enumerați indicii de calitate ai zahărului.
Precizează informațiile ce le cuprinde marcarea și etichetarea
zahărului- la tablă, comparînd datele scrise cu marcarea
propriua-zisă a unui pachet de zahăr.
- Propune elevilor un studiu de caz privind păstrarea și
depozitarea zahărului.

II.REALIZAREA 45 Anunţă tema:”Mierea”. Ascultă, receptează şi notează în Orală


SENSULUI caiete, urmăresc obiectivele, se
Atrage atenţia asupra obiectivelor.
 - Anunţarea implică în discuţii, citesc atent, fac
temei şi a Roagă elevii să argumenteze importanţa şi valoarea nutritivă a
mierei de albini. însemnări.
obiectivelor
operaţionale Enumeră sortimentul comercial de miere.
Solicită elevilor sa compare mai multe tipuri de miere.
Clasifică mierea.
Precizează care sunt indicii de apreciere a calităţii mierii şi
principalii producători.
Explică ambalarea, marcarea, păstrarea mierii.
Enumeră tipurile de falsificare a mierii de albini.Solicita elevilor
să discute un studiu de caz privind falsificarea mierii.
III. REFLECŢIE 10 - Utilizînd metoda –lotus,le propun elevilor să noteze pe fişe Elevii lucrează individual şi pe grupe Mixtă.
 - Asigurarea sortimentul comercial al mierii. în vederea rezolvării sarcinilor .
feed-back-ului. Completează fişele.

IV. EXTINDERE 5 Profesorul face aprecieri la nivelul grupei cat si individual si Elevii sunt atenţi , notează în caiete
 - Notarea comunica notele pentru elevii care au raspuns, facîndu-se o tema pentru acasă.
elevilor. succinta referire la criteriul de evaluare. Pun întrbări dacă apar neclarităţi.
 - Anunţarea
Anunţă tema pentru acasă: 1.Caracterizeaza sortimentului
temei pentru acasă
comercial de miere
2. De elaborat un rebus.
3. De scris o comunicare: Falsificarea mierii.Modalități de
depistare a falsurilor.
4. Referat: Importanţa şi valoarea nutritivă a mierei de albini.
5. De pregătit curiozități despre caramele.

S-ar putea să vă placă și