Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Prof. Moșnoi Rita

Data: 19.09.2019

Clasa: VIII

Disciplina: Informatica

Tipul lecției Lecţie de comunicare a noilor cunoştinţe

Unitatea de învăţare: Tipuri de date

Obiectivele operaţionale:

O1 Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite

O2. Să definească tipul de date;

O3.Să explice care sunt tipurile de date ;

O4. Să cunoasca sa determine tipul de date dinr-o foaie de calcul;

1. Metode si procedee didactice:


2. M1-expunerea
3. M2 – conversaţia
4. M3 – exerciţiu
5. M4 – conspecte de reper

6. Forme de dirijare a învăţării: învăţare prin proiectare şi reciprocă dirijată de profesor


7. Forme de organizare: frontală
8. Resurse materiale:
A. Gremalschi, Informatica cl.VIII-A

Curriculum disciplinar. www.google.com

9. Mijloace de evaluare: întrebări orale, rezolvarea exerciţiilor


10. Mijloace de invăţămînt: planse, probleme mod

Strategia didactică:
 Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, învăţarea
prin descoperire.
 Resurse materiale:videoproiector, calculatoare, manual, site-uri cu informații de
specialitate
Forme de organizare activitate frontală şi activitate individual
FORMAŢII DE
NR.
ETAPELE LECTIEI CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE LUCRU ŞI INDICAŢII OBSERVAŢII
CRT
METODOLOGICE

Organizarea clasei Notarea absenţelor.


1 Toată clasa
pentru lecţie Pregătirea elevilor cu cele necesare lecţiei.

Actualizarea, prin conversaţie și un test cu itemi diferiți, a unor


Pregatirea pentru cunoştinţe anterioare, necesare noii învăţări.
2 Toată clasa
tema nouă

Se scriu pe tablă titlul lecţiei şi obiectivele operaţionale vizate. Captarea atenţiei


şi trezirea Elevii scriu în caiet
3 EVOCAREA Tipuri de date
interesului pentru titlul lecţiei noi
lecţie

4 REALIZAREA Cu ajutorul informațiilor prezint noile cunoștințe:  Frontal şi Este necesar ca elevii
SENSULUI individual. să scrie în caiet
Numim tip de date o mulțime de valori și o mulțime de operații care pot conţinutul
fi efectuate cu acestea.
Inainte de a introduce formule in foaia de calcul se incepe, evident, cu
introducerea valorilor de prelucrat. In acest capitol ne vom ocupa numai
de valorile introduse in foaie, formulele fiind prezentate intr-un capitol
aparte. Vom incepe prezentarea cu o diferentiere intre tipurile de date
recunoscute de Excel.
Tipuri de date
1. Date text – o combinatie de litere, cifre si caractere tiparibile;
2. Date numerice – sunt alcatuite din cifre si caractere speciale:
 + sau – pentru semnul numarului;
 () pentru a indica un numar negativ;
 . este separatorul implicit pentru despartirea in clase;
FORMAŢII DE
NR.
ETAPELE LECTIEI CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE LUCRU ŞI INDICAŢII OBSERVAŢII
CRT
METODOLOGICE

 , este marca zecimala implicita;


 / ca simbol pentru fractie;
 lei ca simbol monetar;  Elevii răspund
 % ca simbol procentual. la întrebări,
Numerele pot fi afisate in trei formate predefinite: formulează ei
înşişi întrebări.
 format intreg (iii);
 format de fractie zecimala (iii.zzz);
 format stiintific (n.mmmE+/-ee).
3. Date calendaristice si marca de timp. Datele calendaristice
si orele pot fi introduse intr-o serie de formate (01/01/2004,
ianuarie-2004, 16:50, 7:45 AM etc.).
Observatii:
 Majusculele nu au importanta (IANUARIE-92 are acelasi rezultat
cu ianuarie-92).
 In datele calendaristice se poate folosi caracterul „-” in loc de
„/”.
 Atat datele cat si orele sunt considerate numere. Ele pot fi
folosite in operatii aritmetice. De exemplu 1 ianuarie 1900 este
considerat numarul serial 1, 2 ianuarie 1900 e considerat
numarul serial 2 etc.
 Similar, fiecare ora pe care o introduceti este inregistrata intern
ca valoare zecimala reprezentand partea din zi care s-a scurs
intre ora respectiva si ora de referinta 0:00 (miezul noptii).
4. Tipul logic are valorile adevarat (TRUE) si fals (FALSE) si
rezulta din formulele care contin functii logice sau inecuatii.
4. Tipul eroare apare in cazul imposibilitatii Excel-ului de a evalua
o formula:
 ######## - afisare imposibila;
FORMAŢII DE
NR.
ETAPELE LECTIEI CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE LUCRU ŞI INDICAŢII OBSERVAŢII
CRT
METODOLOGICE

 #DIV/0 – impartire la 0;
 #N/A – valoare lipsa;
 #REF! – valoare invalida;
 #VALUE – valoare incorecta e

Dacă se constată că
Fixarea nu au fost înţelese
cunoştinţelor şi Ex.2 paj.12 unele noţiuni, se reia
5
realizarea feed- explicaţia acestora cu
back-ului ajutorul elevilor care
le-au înţeles

Notele se trec în
6 Notarea Pe baza activităţii elevilor se dau note
catalog.

Tema pentru
7 Ex.3 paj.12
acasă

S-ar putea să vă placă și