Sunteți pe pagina 1din 6

qwertyuiopasdfghjklzxcvbn

mqwertyuiopasdfghjklzxcv
bnmqwertyuiopasdfghjklzx
Proiect didactic
cvbnmqwertyuiopasdfghjkl
Facultatea de Psihologie si Stiintele
zxcvbnmqwertyuiopasdfghj
Educatiei Specializarea
Psihopedagogie Speciala, anul III,
grupa A
klzxcvbnmqwertyuiopasdfg
hjklzxcvbnmqwertyuiopasd
fghjklzxcvbnmqwertyuiopa
sdfghjklzxcvbnmqwertyuio
pasdfghjklzxcvbnmqwertyu
iopasdfghjklzxcvbnmqwert
yuiopasdfghjklzxcvbnmqwe
rtyuiopasdfghjklzxcvbnmq
wertyuiopasdfghjklzxcvbn
mqwertyuiopasdfghjklzxcv
bnmqwertyuiopasdfghjklzx
cvbnmqwertyuiopasdfghjkl
Miricescu Alexandra Georgiana Ramona

Proiect pedagogic pentru desfasurarea activitatii didactice

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale Naturii


DISCIPLINA: Matematica
UNITATE DE INVATARE: Operatii cu numere natural
SUBIECTUL: Adunarea si scaderea numerelor natural in concentrul 0-1000
TIPUL LECTIEI: Mixta
CADRUL DIDACTIC: Miricescu Alexandra Georgiana Ramona
DATA:
TIMP DISPONIBIL: 45 minute
CLASA: a VIII-a A

OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 - s utilizeze corect terminologia specific operaiilor de adunare i scdere;;
O2 s rezolve corect exerciii de adunare i scdere;
O3 s aplice corect algoritmul de aflare a termenului necunoscut;
O4- sa rezolve exercitii cu trecere peste ordin

RESURSE DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, observatia dirijata, aprecierea
verbal, joc didactic, instructaj verbal

Materiale didactice: fise de lucru individual/in echipa;


Capacitati de invatare: se impart elevii in doua grupe datorita ritmului de lucru si
capacitii de invatare diferite:
1) Grupa 1 9 elevi cu deficienta mintala usoara;

2) Grupa 2 2 elevi cu deficienta mintala moderata executa sarcini cu un nivel de


dificultate scazuta.

Obiective
operationale

Eveniment
Instructional

Continut
Adecvat

Sarcini didactice

Moment
organizatoric

Stabilesc ordinea
si disciplina
necesare
desfasurarii
lectiei. Elevii isi
pregatesc
materialele
necesare pentru
lectie.

Elevii se
pregatesc
pentru lectie.

Reactualizarea
cunostintelor

Profesorul le
adreseaza
elevilor intrebari
referitoare la
terminologia
specifica
operatiilor de
adunare si
scadere.

Raspundeti
correct la
intrebari!

Conversatie;
Explicatie.

Captarea atentiei

Profesorul le
comunica
elevilor un mesaj
primit odata cu
venirea noului
an.
Anul nou/ V-a
adus un
cadou.Ghici,
ghici, ghici,/
Cautati pe aici.
Fiecare dintre
elevi are un plic
ascuns in diverse
pozitii spatiale

Ascultati!
Cautati
plicurile!

Explicatia

Sarcini de
invatare

Situatii de
invatare

Evaluare
formativa

Elevii raspun
corect la
intrebarile
adresate de
catre profeso

ale pupitrului.

O1 - s utilizeze
corect terminologia
specific operaiilor
de adunare i
scdere;
O2 s rezolve
corect exerciii de
adunare i scdere;

Enuntul
obiectivelor.
Anuntarea temei.

Pentru a ajunge
la micul cadou
adus pentru voi,
va rog sa fiti
atenti si sa
rezolvati
exercitiile din
plicurile voastre.

Prezentarea
sarcinilor de
nvare i
dirijarea
nvrii;

Profesorul
prezint
coninutul
fiecrei secvene
i dirijeaz
desfurarea
activitii,
ndrumnd elevii
pe parcursul
ntregii activiti.
Se face
prezentarea
primului fulg de
nea din plic. Se
solicita sa rezolve
exercitii de genul:
Pentru grupa 1:
-Aflati rezultatul
operatiilor:
10+9=; 833-33=
-Aflati suma
numerelor 51 si
346.
-Micsorati

Ascultati si
notati titlul!

Conversatia.
Explicatia

Explicatie
Asculta cu
atentie
prezentarea
sarcinilor!

Conversatie

Calculeaza
exercitiile la
tabla!

Explicatie

Exercitiu

Elevii rezolva
fisele de
evaluare

numarul 29 cu 8.
-Adaugati 501 la
numarul 61.
Pentru grupa 2:
1+1=;2+1=.
Obtinerea
performantei

O3 s aplice
corect algoritmul de
aflare a termenului
necunoscut;

O4 - sa rezolve
exercitii cu trecere
peste ordin

Evaluarea
performantei

Incheierea
activitatii

Exercitiul
Elevii vor scoate
din plic cel de-al
doilea fulg. Sunt
solicitati sa
gaseasca
numarul care a
fost furat de
Spiridusul cel
rau.
Exercitiile sunt de
tipul:
Grupa 1: 44a=3;
10+x=18
Grupa 2: Cate
bulinute punem
peste 2 ca sa
ajungem la 3?
2+ ?=3

Grupa 1:Ultimul
fulg a venit,
cadoul aproape a
si sosit.
Sarcina: Maria
are 250 de caiete
albe si cu 48 mai
putine caiete rosii
decat cele albe.
Cate caiete are in
total?
Grupa 2: uneste
cifrele si observa
ce ai obtinut!

Jocul didactic
Rezolvati
exercitiile si
sa gaseste
numarul
necunoscut!

Elevii sunt
solicitati sa
rezolve
individual
ultima
problema.

Se verifica oral
rezultatele
obtinute.
Se prezinta
cadoul adus: o
decoratiune de
iarna pentru
clasa.

S-ar putea să vă placă și