Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

DATA:
CLASA a VI-a
COALA GIMNAZIAL NR 37
DISCIPLINA:LIMBA ROMN
ARIA CURRICULAR:LIMB I COMUNICARE
PROFESOR: TIRBU PETRUA
UNITATEA DE NVARE:GENUL LIRIC
TEMA:PARONIME.PLEONASMUL.
TIPUL LECIEI:MIXT

I.OBIECTIVE DE REFERIN:
S manifeste curiozitate i interes fa de lecie;
S se adapteze la situaia concret de comunicare;
S manifeste interes pentru participarea la or;
S utilizeze cunotinele despre paronime i pleonasm.

II.OBIECTIVE OPERAIONALE
a.Cognitive:
O:s defineasc corect noiunile de :paronime,pleonasm
O2:s identifice n vorbire perechi paronimice i pleonasmul;
O3:s recunoasc sensurile unui cuvnt n diferite situaii de
comunicare;
O4:s foloseasc aceste cuvinte n enunuri proprii;
O5:s cunoasc principalele categorii semantice ale vocabularului.
O6.s evite confuzia paronimic i pleonasmul.
O7:s corecteze eventualele greeli ntlnite.

b.Afective:
O1:s recepteze noile informaii ca relevante i folositoare;
O2:s manifete interes pentru o exprimare ngrijit i nuanat

STRATEGII DIDACTICE
a.Metode i procedee : conversaia euristic,lucrul cu
manualul,exerciiul oral i scris,nvarea prin
descoperire,explicaia,jocul didactic,ciorchinele,lucrul n perechi
b.Mijloace de nvmnt:manualul,fie de lucru,caietul elevului
(editura Humanitas)
c.Forme de organizare:activitate individual,frontal i pe
grupe/perechi

RESURSE:capacitatea de nvare a elevilor

TIMP.50 de minute

BIBLIOGRAFIE:
Gugu Carmen,Oradelimba romn,Ed.Europolis,Constana,2006
Avram Mioara,Gramatica pentru toi,Humanitas,Bucureti,2004
Gramatica Academiei 2005
PARCURS DIDACTIC

1.Moment organizatoric
Voi avea grij ca elevii s-i pregteasc materialele necesare orei de
limba romn.
Voi asigura linitea i disciplina clasei pentru o bun desfurare a
activitii didactice.

2.Evaluarea temei
Elevii au avut de rezolvat exerciii din Caietul elevului.Se
verific tema i se lmuresc eventualele dificulti.

3.Captarea ateniei
Le art elevilor un desen i le cer s sesizeze confuziile paronimice i
s corecteze enunurile:Saiul mainii este defect.Deciziile arbitrale ale
oferului au urmri grave.Nerespectarea regulilor de circulaie provoac
pericole eminente.oferul este pasabil de amend.M mir cum de a greit
cci instructorul i-a relevat secretul conducerii corecte.
Le cer apoi elevilor s identifice greelile de exprimare din textele:
Angel radios!precum am avut onoarea a v comunica...de cnd te-am
vzut ntiai dat pentru prima oar mi-am pierdut uzul raiunii...
Sunt un june tnr i nefericit...
(I.L.CARAGIALE,O NOAPTE FURTUNOAS)
Se corecteaz enunurile.

4.Prezentarea temei i a obiectivelor


Anun subiectul noii lecii i scriu titlul pe tabl,apoi explic elevilor
obiectivele generale.

5.Dirijarea noii nvri


Le cer elevilor s rezolve prima sarcin de lucru:ex.1 de pe fi i
ex.1,2/pag.47 din manual.Elevii vor nota apoi n caiete definiia
paronimelor.Se observ c perechile paronimice au aceeai valoare
morfologic.
Elevii rezolv apoi ex.2 din fi.
Li se prezint ca sarcin de lucru n clas ex.1,2,3/pag.46.n urma
rezolvrii acestora,elevii vor observa ivor defini pleonasmul i tipurile
acestuia:
Lexicale :propriu-zise:macabru i funebru;june i tnr;
:etimologice:a masacra n mas;comemorare n memoria;
:ale formrii cuvintelor:a se bifurca n dou;hemoragie de
snge
Gramaticale :i-a construit vila sa

Lexico-gramaticale:dar ns;din nou iari.

Le explic elevilor c unele pleonasme sunt tolerate,fie c sunt folosite


ca figuri de stil,pentru a sublinia o idee,fie c sunt folosite n limbajul
popular:ntuneric bezn,a se face praf i pulbere,n fel i chip,am vzut cu
ochii mei etc.
Dac timpul permite se vor mai efectua exerciii din manual,pag.47

6.Obinerea performanei i asigurarea feed-back-ului


Le propun elevilor rezolvarea unui careu.

7.Evaluarea
Voi face aprecieri generale i individuale,pozitive i negative.

8.Asigurarea reteniei i a transferului

Ca tem pentru acas,elevii vor rezolva exerciii din caietul


elevului.pag.49-52.
FI DE LUCRU

1.Corectai greelile din textele urmtoare i precizai natura acestora:

a)Saiul mainii este defect.Deciziile arbitrale ale oferului au urmri


grave.Nerespectarea regulilor de circulaie provoac pericole eminente.oferul
este pasabil de amend.M mir cum de a greit cci instructorul i-a relevat
secretul conducerii corecte.
b) Angel radios!precum am avut onoarea a v comunica...de cnd te-
am vzut ntiai dat pentru prima oar mi-am pierdut uzul raiunii...
c) Sunt un june tnr i nefericit...
(I.L.CARAGIALE,O NOAPTE FURTUNOAS)

2.Noteaz n careul corespunztor fiecrui cuvnt dat o liter care,aezat


n locul celei :a.iniiale;b.mediane;c.finale din cuvntul respective,d natere
unui paronim.
1.afect 2.accident 3.emisiune 4.enun 5.iluzie 6.iminent 7.investire
8.imputare 9.oroare 10.omite

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1.cadou 2.crpaci 3.conic 4.fga 5.molar 6.remorc 7.reper


8.stim 9.stipula 10.omer

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1.penar 2.brutal 3.canar 4.orar 5.temporal 6.originar 7.sobol 8.atlas


9.anuar 10.piston
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
3.Selecteaz paronimul folosit corect n urmtoarele sintagme:
spectacol captivant/captivat
a lua atitudine/altitudine
numr infim/infirm
imun/imun la boli
vers cu cezur/cenzur

4.Precizeaz paronimele cuvintelor identificate n careul urmtor i


alctuiete enunuri cu acestea;cu literele care rmn nencercuite vei
forma denumirea unei greeli de exprimare:

P A T L A S D U E L
T E X T L M O N A H
A E E V A L U A L E
L V P E N A R O T M
U I I N M A L T E I
Z E C O L A C A R S
I R I N F E C T A S
E S C O L I N A R M

SUCCES!
SUCCES!

S-ar putea să vă placă și