Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Limba și literatura română

Școala Nr. 1 Chiraftei, Structură


Data: 30 octombrie 2014
Profesor: Gohoreanu Anca-Mădălina
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învățare: Genul liric
Titlul lecției: Conversiunea/ Schimbarea valorii gramaticale
Tipul lecției: Lecție mixtă

Competențe specifice:

2.2. utilizarea în mod nuanțat a categoriilor lexicale într-un mesaj oral


3.2. sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogățire a
vocabularului și a categoriilor semantice studiate

Obiective operaționale:
O1: să identifice derivate obținute prin sufixare, prefixare
O2: să precizeze părțile de vorbire prin care sunt exprimate diferite cuvinte
O3: să arate ce părți de vorbire au fost substantivele înainte de conversiune
O4: să selecteze din texte date cuvintele formate prin conversiune
O5: să rezolve exerciții de obținere a unor cuvinte prin conversiune

Obiective afective:
O1A: să cultive interesul pentru mijloacele de îmbogățire a vocabularului și pentru sporirea
numărului de cuvinte din vocabularul propriu
O2A: să dezvolte o gândire autonomă, reflexivă și critică în raport cu diversele mesaje

Metode și procedee: lucrul cu manualul, reflecția, exerciții de identificare și grupare,


conversația, problematizarea
Forme de organizare: frontală, individuală
Metode de evaluare: observația curentă
Mijloace de învățământ: imagini, texte selectate, cărți diverse
Perioada de timp: 50 minute

1
Scenariul desfășurării activității:

1. Momentul organizatoric (5 min) : profesorul intră în clasă, salută, pregătește


materialele pentru începerea lecției, notează absențele. Elevii pregătesc și ei cărțile și
caietele pentru începerea orei.

2. Verificarea temei și a cunoștințelor (10 min) : Profesorul pune întrebări despre lecția
anterioară : Ce este vocabularul? Este vocabularul fix? Prin ce feluri de procedee se
îmbogățește vocabularul? Care sunt mijloacele interne de îmbogățire a vocabularului?
Dar cele externe? Ce este derivarea? Dar compunerea? Ce este sufixul? Dar prefixul?
Profesorul îi invită pe elevi să dea exemple de cuvinte formate prin compunere și să
denumească care sunt elementele componente ale termenilor nou-formați.
Se identifică cuvântul de bază/rădăcina și sufixele sau prefixele folosite în formarea
cuvintelor.

3. Anunțarea titlului și a obiectivelor: Profesorul îi anunță titlul lecției: Conversiunea/


Schimbarea valorii gramaticale și obiectivele urmărite. Elevii copiază și ei în caiete titlul
și competențele de pe tablă.

4. Desfășurarea lecției: (20 min): Profesorul le cere elevilor să identifice în diferite


enunțuri cuvinte obținute prin derivare cu prefix, sufix sau derivare parasintetică. Apoi,
profesorul scrie pe tablă grupuri de câte două enunțuri în care același cuvânt are valori
morfologice diferite. Se discută despre valoarea morfologică pe care o au cuvintele și
ce funcție sintactică au acestea. Profesorul le cere elevilor să identifice mijlocul intern
de îmbogățire a vocabularului pe care îl ilustrează cuvintele discutate. Elevii răspuns:
conversiunea.
Profesorul scrie pe tablă definiția conversiunii: mijlocul intern de îmbogățire a
vocabularului prin care cuvintele capătă altă valoare morfologică.
Se clarifică faptul că, prin schimbarea valorii gramaticale, pronume, numerale, verbe
la moduri nepersonale, adverbe sau interjecții pot deveni substantive, adjective sau
adverbe.

5. Retenție și transfer ( 10 min): Profesorul îi invită pe elevi să rezolve câteva exerciții


care au ca tematică mijloacele interne de îmbogățire a vocabularului. Se discută ce
părți de vorbire au fost câteva substantive în diferite enunțuri și ce valori morfologice
au căpătat ele după conversiune.

6. Evaluarea performanței (2 min) Profesorul face aprecieri asupra răspunsurilor elevilor


Profesorul notează 2-3 elevi și motivează notele

7. Tema pentru acasă (3 min): profesorul dă tema pentru acasă: alcătuiți propoziții în
care cuvintele: toamna, azi, biet, drag să aibă diferite valori morfologice. Denumiți-le!

S-ar putea să vă placă și