Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecție

Data: 14.05.2019

Clasa: a IX-a

Obiectul: Biologie

Unitatea de învăţare: Regnul Plante

Lecția: SPERMATOFITE . GIMNOSPERME


Scopul lectiei: Descrierea principalelor caracteristici ale gimnospermelor
Tipul si varianta de lecţie: comunicare/însușire de noi conținuturi.
Profesor: Diniță Andreea Lavinia

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1 Culegerea de date din surse variate de informare despre organizarea lumii vii;

1.2 Clasificarea indivizilor biologici pe baza caracterelor generale;

2.1 Utilizarea investigatiei pentru identificarea unor caractere generale ale


organismelor si evidentierea componentelor si proceselor celulare;

2.2 Prelucrarea rezultatelor obtinute din investigatii si formularea concluziilor;

3.1 Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor;

3.2 Aplicarea unor algoritmi de identificare și rezolvare de probleme;

4.1 Utilizarea corecta a terminologiei specific biologiei in diferite situatii de


comunicare.

Obiective operaționale:

La sfârșitul lecției elevii trebuie să:

O1 - să evidențieze caracterele morfo-structurale și funcționale de superioritate


ale reprezentanților acestui grup de plante;
O2 - să compare ciclul de viață al coniferelor cu cele învățate anterior la ferigi și
mușchi;
O3 - să recunoască speciile de conifere;
O4 - să precizeze importanta coniferelor pentru om.
Demersul didactic

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, observatia, explicatia,


problematizarea, învățarea prin descoperire;

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală combinată cu activitate individuală;

RESURSE: capacitățile de învățare ale elevilor, abilitățile de folosire a materialului


biologic natural și a atlasului.

MIJLOACE DIDACTICE: material biologic natural (ramuri si conuri de conifere),


planșe, fișe de lucru, atlas botanic , manualul de clasa a IX-a.

Evaluare: fişă de lucru, formativă prin chestionare orală, observarea sistematică.


BIBLIOGRAFIE:

1. Ureche C,Ciucu C 2003 Focșani-Metodica predarii biologiei,Ed.Zedax;

2. Chifu T. si colab.2001 Iasi-Botanica sistematica,Ed.Univ AL.I.Cuza Iasi;

3. Ioana Ariniș, Aurora Mihail, Ștefan Viorel Costache 1999 - Biologie


manual pentru clasa a IX a, editura ALL Educational, București;

4. Florea Dobran, Manual pentru clasa a V-a, Editura Teora;

5. Traian Șăitan, Silvia Oltean și colab. Ghid de pregătire a profesorilor de


biologie, Editura didactică și pedagogică.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Resurse Evaluare
Crt. temporale procedurale materiale
Momentul Pregătesc materialul didactic. Îşi pregătesc cărţile şi 1 min Conversația Catalog
1. organizatoric Notez în catalog elevii absenţi şi caietele.
verific dacă sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea lecţiei.

Verificarea Verificarea cunosțintelor Elevii răspund la 7 min Conversația Manual Evaluare


2. cunoștințelor referitoare la caracterele generale întrebări: Explicația Planșă orală
dobândite anterior ale ferigilor și mușchilor prin euristică
întrebări adresate elevilor: Principalele grupe de Comapația
Ce regnuri cunoașteți? plante sunt: mușchii,
Care sunt principalele grupe de ferigile,
plante? gimnospermele și
angiospermele.
Cum s-au adaptat mușchii și
ferigile la viața terestră? Corpul ferigilor este
Care sunt caracterele de un corm, deoarece au
superioritate ale ferigilor față de organe adevărate,
mușchi? radacină, frunze și
tulpină.
Ce puteți spune despre prezența Ferigile au vase
vaselor conducătoare? conducătoare
lemnoase (traheide) și
Cum se înmulțesc ferigile? liberiene.
Se înmulțesc vegetativ
Dați exemple de ferigi. și sexuat prin gameți.
Captarea atenției și Facem trecerea de la plante Elevii sunt atenți la 2 min Explicația Planșă
3. anunțarea subiectului inferioare la plante superioare. explicațiile date de Conversația
Gimnosperme către profesor cu euristică
privire la evoluția Observația
plantelor.
Notează pe caiete titlul
lecției.

4. Prezentarea noului Prezentarea caracterelor Elevii sunt atenți la 25 min Conversație


conținut morfostructurale, funcționale și de explicațiile Explicație Planșă Evaluare
evoluție ale reprezentanților profesorului și răspund Observație Manual orală
gimnospermelor. la întrebările acestuia Comparație Atlas
cu privire la Botanic
Explicarea noțiunii de spermatofite cunoștințele anterioare Material
și diferențierea lor de plantele despre gimnosperme. Biologic:
inferioare. Conuri
Precizarea faptului că Apoi urmăresc Învațare prin Ramuri
gimnospermele nu au sămânța caracterele descoperire Frunze
închisă într-un fruct. morfostructurale, Explicație Ierbar
Explicarea caracterului de funcționale și de Problematizare
superioritate legat de vasele evoluție ale
conducătoare. reprezentanților Conversație
Tipuri de frunze și adaptări la gimnospermelor și le
temperaturi scăzute. notează în caiete. Observație
Reproducerea este sexuată. Demonstrație
Fecundația este simplă. Observă alcătuirea Explicație
Ciclul de viață al coniferelor, vaselor conducătoare
alternanța de generații: la planșă, dar și a
-generația sporofită (planta însăși) frunzelor pe materialul
-generatia gametofită (grănciorul didactic pus la
de polen și o parte din ovul). dispoziție.
Clasificarea gimnospermelor pe
baza, atlasului botanic, a Observă câteva
manualului și a materialelor caracteristici ale
vegetale naturale. coniferelor atât la
Enumerarea unor caractere planșă, cât și pe
specifice coniferelor. materialul didactic
Precizarea importanței coniferelor natural pus la
Observarea unor specii de dispoziție.
conifere. Notează în caiete
noțiuni legate de
reproducerea la
gimnosperme.

Elevii dau exemple de


gimnosperme.

Enumeră de ce sunt
importante
gimnospermele.

5. Aprecierea Fixarea noilor cunoștințe Răspund la întrebări. 10 min Observație Material Evaluare
performanței dobândite prin enumerarea Conversație didactic orală
caracterelor de superioritate ale euristică natural
gimnospermelor. Planșă
Manual
Caiete
SCENARIUL DIDACTIC

1. ORGANIZAREA CLASEI:

 notarea absenților, stabilirea ordini, asigurarea celor necesare lecției;

2. REACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR

 se verifică cunoștințele dobândite de elevi din lecția anterioară: Ferigile și Mușchi punându-se accent pe
caracterele generale ale acestora și importanța lor;

3. ENUNTAREA OBIECTIVELOR LECȚIEI:

 la sfârșitul acestei lecții va trebui să puteți identifica coniferele prezente pe masa de lucru, să descrieți
caracteristicile fiecărui tip de conifer, să stabiliti importanta lor.

4. PRECIZAREA NOULUI CONTINUT - DIRIJAREA INVĂȚĂRII:

 se distribuie elevilor o fisă de lucru;

 se dirijează activitatea didactică în ordinea itemilor propuși în fișa de lucru;

5. APRECIEREA PERFORMANȚEI :

 se confirmă răspunsurile corecte cu privire la fixarea noilor cunoștințe dobândite prin enumerarea
caracterelor de superioritate ale gimnospermelor, dar și a caracterelor de inferioritate față de
angiosperme;

 se apreciază prin note răspunsurile date de elevi pe parcursul activității didactice.


Schița lecției

 Sunt plante cu sămânță numite SPERMATOFITE (gr. sperma = sămânță, phyton = plantă)

 Sămânța nu este închisă într-un fruct

 Plante lemnoase (arbori și arbuști)

 Prezintă vase conducătoare care formează fascicule libero-lemnoase cu cambiu în mijloc care
produce lemn – spre interior (traheide)

Liber- spre exterior

 Frunzele sunt aciculare sau solzoase

 Sunt primele plante cu flori

 Reproducerea este sexuată

 Fecundația este simplă sămânța cu mai multe cotiledoane

 Prezintă alternanță de generații SPOROFITĂ (planta însăși)

GAMETOFITĂ (grăunciorul de polen și o parte din


ovul)

 Clasificare

1. CICADALE: - cele mai primitive

- ex. Cycas revoluta

2. GINKGOALE: ex. Ginkgo biloba

3. CONIFERE:

- plante lemnoase unisexuat monoice (florile bărbătești și femeiești se găsesc pe același


individ)

- au canale rezinifere (rășină)

- florile sunt transformate în conuri bărbătești – o floare

femeiești – o inflorescență

- Conul bărbătesc prezintă: - ax , solz cu 2 saci cu polen

- Conul femeiesc prezintă: ax, solz extern, solz intern cu 2 ovule la bază

- Exemple: brad (Abies alba), pin (Pinus sylvestris), molid (Picea abies), zadă, tuia,
ienupăr.

S-ar putea să vă placă și