Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE – ACTIVITATE DEMONSTRATIVĂ PENTRU PĂRINȚI

DATA: 23.10.2014
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu PP. NR. 33 SIBIU
GRUPA: „ Frunzelor”
TEMA DE STUDIU: „ CINE A FOST,ESTE ŞI VA FI PE PĂMÂNT?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Grupa mare am sosit!’’
TEMA ZILEI: ‚,Surprizele Toamnei”
FORMA DE REALIZARE: verificarea cunostintelor
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul Stiinte - Cunoasterea Mediului
MIJLOC DE REALIZARE:Joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea și verificarea cunoștintelor despre anotimpul de toamna.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1.-sa aseze marfa pe masute ( masuta cu flori, masuta cu legume, masuta cu fructe);
O2.- sa vanda marfa (fructe, legume si flori de toamna);
O3.- sa cumpere marfa (fructe, legume si flori de toamna);
O4.-sa descrie produsul pe care vrea sa-l cumpere;
O5.-sa recunoasca, folosindu-si simturile (tactil, gustativ si olfactil) leguma, fructul sau floarea de toamna;
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE : conversația; explicația, observaţia;
 MATERIAL DIDACTIC: Ladita cu surprize de la Zana Toamna, fructe de toamna, legume de toamna, flori de toamna, masute pentru marfa, bani
de jucarie.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe, in pereche.
DURATA: 30-35 minute
BIBLIOGRAFIE :
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), Ministerul Educaţiei Cercetării şi Tineretului, 2008
 Orientări metodice privind aplicarea programei activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, 2006
O STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
TIMP

EVENIMENT B FORME DE
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII INSTRU
DIDACTIC O METODE MIJLOACE ORGANIZA FORME
P. MENTE
RE
1.Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea
activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
organizatoric
- pregatirea materialului didactic;
- introducerea copiilor în sala de grupă;
Se face sub formă de surpriză :
“ Frunzele pe ramuri
Au îngălbenit
2.Captarea
3’ Plouă , plouă-ntr-una conversaţia frontal oral
atenţiei
Cine a venit ? “ ( Toamna)
Elementul surpriza: un cos cu multe surprize de la Zana
Toamna si o scrisoare.
Copii, astazi ne vom juca un joc care se numeste “La piata”
3.Anunţarea Ladita cu Frontal
2’ . Se va prezenta ladita cu surprize ( flori, fructe si legume Conversaţia
temei surprize
de toamna)
4.Dirijarea 8’ Variantele de desfăşurare a jocului:
învățării Varianta I Fructe
O Câte 2-3 copii vor împărţi marfa în legume, fructe şi flori, Flori In grupuri Orală
1 recunoscând cărui anotimp îi sunt specifice acestea. legume mici
Varianta II Explicaţia
5’ Vor veni la piaţă câte doi copii: unul vânzător, celălalt Prin
cumpărător şi vor purta un dialog, după modelul: observarea
“- Bună ziua! In pereche comporta
O - Bună ziua! exerciţiul fructe mentului
2 - Ce doriţi? conversatia legume copiilor
- Aş dori... (struguri, castraveţi etc.) flori Apreciere
0 - Ce vreţi să faceţi cu ei?( în ce mâncare, crud/fiert verbala
3 etc.)”
5’ Exerciţiul se repetă de 3-4 ori. explicatia
Varianta III
Tot pe modelul cumpărător şi vânzător, respectând fructe In pereche
formula de dialog, cumpărătorul va cere un fruct , o legumă Exercitiul legume
0 sau o floare iar vânzătorul îi va da greşit marfa. Atunci flori
5’ 4 cumpărătorul va trebui sa descrie ceea ce doreşte ca
vânzătorul să-i dea marfa corect. Exercitiul
Exerciţiul se repetă de 3-4 ori.
Varianta IV
0 Vor veni pe rând 4-5 copii care vor fi legaţi la ochi şi vor In grupuri
5 recunoaşte legume, flori sau fructe doar folosindu-se de mici
simţul tactil şi olfactiv.
După ce voi aminti importanţa spălării legumelor şi
5.Obtinerea fructelor înainte de consumare, voi aduce în faţa copiilor
conversatia
performatei 0 farfurii cu fructe şi legume spălate şi tăiate pentru a fi Fructe Orală
5’ Explicaţia Individual
5 gustate. Legume
Exerciţiu
Legaţi la ochi câţiva copii vor ieşi în faţă şi vor gusta,
apoi vor recunoaşte ceea ce au gustat.
Vor fi invitaţi şi ceilalţi copii sa guste la alegere, voi face oral Aprecieri
7. Încheierea
2’ aprecieri legate de desfăşurarea activităţii şi de conversaţia frontală verbale
activităţii
comportamentul lor.

S-ar putea să vă placă și