Sunteți pe pagina 1din 12

Unitatea de învățământ: ŞCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE CÂRLOVA” – TÂRGOVIȘTE

Propunător: GHEORGHE (DUŢESCU) CARMEN DANIELA

PROIECT DIDACTIC

Aria curriculară: Arte (și tehnologii)


Disciplina de studiu: Arte vizuale și abilități practice
Clasa: a II a
Data: 13.05.2019
Tema plastică: Punctul ca element de limbaj plastic
Subiect aplicativ: “Peisaj de primăvară”
Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi – „creație plastică” (mixt – preponderent practică)
Tehnica de lucru: pictură (acuarela)
Scopul activității: exersarea priceperilor și deprinderilor de compunere a suprafeței suport –
hârtie, de obținere a unor tipuri de puncte (cromatic și acromatic)
Competențe specifice:
2.2 realizarea de compoziții la alegere (compoziție deschisă/cromatică) valorificând potențialul
expresiv al limbajului plastic (punctul cromatic)
2.3 Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/ construcții simple, pe baza interesului direct
4.2 să compună un spaţiu plastic folosind elementele de limbaj şi amestecurile studiate
Obiective operaționale:
O1 să enumere culorile, identificându-le pe cercul cromatic (ROGVAIV + A + N)
O2 să realizeze o compoziţie plastică folosind punctul ca element de limbaj plastic
O3 să aplice în realizarea spațiului plastic contrastele dintre culori (contrastul în sine al culorilor,
contrastul cald/rece)
O4 să folosească materialele de lucru corespunzător
O5 să exemplifice schimbările care au loc în anotimpul primăvara , pe baza propriei experienţe
de cunoaştere
O6 să evalueze obiectiv lucrările proprii şi pe cele ale colegilor cu ajutorul criteriilor de evaluare
stabilite
Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: conversaţia, observația, explicaţia, demonstraţia, exercitiul, jocul
didactic
Mijloace de învățământ:
Resurse materiale:suport (hârtie A4 - coli de desen), acuarele, instrumente de lucru - creion grafic
2B, pensulă subtire cu vârf - penel și pensulă lată, pahar pentru apă, servețele umede și uscate, CD
„Anotimpurile”- Vivaldi, casetofon, prezentare PPT, diplome;
Resurse umane: 20 elevi
Resurse temporale: 50 minute
Forme de organizare: frontal, individual
Forme de evaluare: continuă, expoziție (proba practică)
Bibliografie (specifică):
✓ Stan L., Stan I, Dorobanţu G., Ghiţă E., „Educaţie plastică”-ghid privind proiectarea şi
desfăşurarea activităţilor de predare- învăţare- evaluare, cls. I–IV, Editura Aramis, 2002
✓ Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a, Educaţie plastică, Bucureşti, 2003

GHEORGHE (DUŢESCU) CARMEN DANIELA


Târgoviște, 13.05.2019
Demersul didactic

Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică


Nr. Ob. Forme de
Etapele lecției Activitatea Metode și Mijloace de Forme de Timp
Crt. Op. Activitatea înv/ed. evaluare
elevului procedee învățământ organizare
1. Moment Creeare unui cadru Vizualizează ceea observația suport (hârtie frontal Observarea 3 min
organizatoric pentru activitatea de ce a pregătit A4 - coli de sistematică a
educație plastică profesorul pe desen) comportamentului
Pregătirea bancă acuarele copiilor
atmosferei de lucru; instrumente de
Punerea la fiecare lucru - creion
copil instrumentele grafic 2B,
de lucru, suportul de pensulă subtire
hârtie, paharul cu cu vârf - penel
apă, acuarele și pensulă lată
Pregătirea propriile pahar pentru
instrumente de apă
lucru pentru a servețele
descoperi umede și uscate
materialele o data CD -
cu elevii. Anotimpurile-
Vivaldi
casetofon
prezentare PPT
2. Reactualizarea Se actualizează Elevii răspund la Dialogul Lucrările Frontal Observarea 5 min
cunoștințelor cunoștințele despre întrebări. dirijat realizate cu o individual sistematică a
pata de culoare și oră înainte comportamentului
valoare,adresându- conversația copiilor
se elevilor întrebări Evaluarea prin
întrebări
despre ce au făcut în După modul în
orele trecute. care au fost
Pe baza unei obținute, culorile
prezentări power sunt primare și
point, se binare.
reactualizează Culorile primare
informațiile printr- sunt: roșu, galben,
un set de întrebări: albastru.
-De câte feluri sunt Culorile binare
culorile, dupa sunt: portocaliu(
modul in care au oranj), verde și
fost obținute? violet.
(primare si binare) După felul lor
-Care sunt culorile culorile sunt calde
cele primare? (rosu, și reci.
galben, albastru) Culorile calde
-Care sunt culorile sunt: roșu, galben
binare? (portocaliu, și oranj.
verde, violet) Culorile reci sunt:
-Cum numim noi verde, albastru și
culorile, dupa ceea violet.
ce ne transmit ele? Linia, punctul,
(calde si reci) forma si culoarea
-Care sunt culorile reprezinta
calde? elementele unui
(rosu, galben, limbaj plastic.
portocaliu) Punctul plastic
-Care sunt culorile este o forma plana
reci? sau spatiala, ale
carei dimensiuni
(albastru, verde, sunt reduse in
violet) raport cu
- Care sunt suprafata sau
elementele de spatiul in care se
limbaj plastic? afla. Aceste
- Ce este punctul? dimensiuni
- Ce fel de puncte trebuie sa fie
cunoaşteţi? aproximativ
egale.
Punctul plastic
poate avea marimi
diferite in raport
cu marimea
suprafetei pe care
el se afla.
Punctul plastic are
diferite forme:
- pete obtinute prin
atingerea
suprafetei cu un
instrument de
lucru;
forme geometrice
diverse;
forme abstracte;
- forme inspirate
din natura.
3. Captarea Port o discuţie cu Elevii sunt Conversaţi cd-player cu Frontal Observaţia 5 min
atenției sau elevii despre atenţi, răspund şi a melodia sistematică
anotimpul în care ne menţionează
Discuție aflăm –primavara- semnele Explicaţia Anotimpurile a
introductivă semnele sosirii primăverii, lui Vivaldi
primăverii , explozia de verde
frumuseţea naturii şi faptul că
trezite la viaţă , au înflorit
activităţile minunat, în culori
oamenilor vii, florile de
Voi conduce primăvară:
discuţia spre liliacul, narcisele,
evidenţierea lalelele etc.
multitudinii de Ascultă cu atenţie
culori specifice muzica care se
acestui anotimp. aude în fundal.
Pornesc cd-playerul
şi îi invit să
asculte melodia
,,Anotimpurile”, a
lui Vivaldi. Îi întreb
ce le sugerează
această muzică,
cum ar reda ei într-o
pictură imaginile
sugerate de muzica,
pe care le-am oferit-
o spre ascultare.
4. Anunțarea Se anunță tema și Elevii ascultă cu Conversaţi Frontal 5 min
temei și a obiectivele atenţie şi îşi a
obiectivelor activității. exprimă
Scriu pe tablă tema încântarea cu Explicaţia
plastică: Punctul ca privire la
element de limbaj subiectul pe care îl
plastic cu rol de a vor realiza.
creea spațiul și
subiectul aplicativ
Peisaj de
primăvară.
Anunţ elevii că vor
trebui să obţină, în
aceasta oră de
educaţie plastică, o
compoziţie plastică
echilibrată, cu
subiectul “Peisaj
de primăvară”.
5. Dirijarea Înainte de a începe Elevii intuiesc 30
învățării să execute lucrarea materialele Conversaţi Frontal Aprecieri verbale min
elevii sunt puși să asezate pe bancă. a
a) Intuirea facă câteva exerciții Elevii se Acuarele
planșei de încălzire a familiarizează cu Explicaţia Pensule
model mușchilor mici ai punctele Planşe albe
membrelor cromatice si Demonstraţ Vase cu apă
superioare. acromatice; ia Şerveţele Încurajarea
Voi demonstra Să înțeleagă
elevilor modul de modul în care se cd-player-ul cu
b) Prezentarea utilizare al obțin punctele muzica lui
etapelor de punctului în Vor răspunde la Vivaldi
lucru compoziţia plastică. întrebările
Le reamintesc ce adresate de cadrul
este punctul şi cum didactic
pot fi punctele:
Punctul este urma Elevii urmăresc
c) Executarea obţinută prin cu atenţie
lucrării atingerea indicaţiile şi
instrumentului de demonstraţia
scris pe un suport – propunătoarei.
cretă pe tablă, Elevii realizează
creion pe foaie etc. lucrările liber și
Punctele pot fi de spontan, lăsând
diferite mărimi şi creativitatea
forme ( rotundă, fiecăruia să-și
triunghiulară, pună accentul pe
pătrată, romb, autencitatea Observaţia
steluţă ş.a.) şi acestora. sistematică
culori. După modul Individual
în care le grupăm, Exerciţiul
ele pot sugera
ordine/ dezordine,
aglomerare/ aerare. Elevii
Voi conduce apoi realizează lucrăril
discuţia spre e pe fondul
existenţa culorilor muzical oferit de
în natură , cu cântecul despre
exemple pentru primăvară:
fiecare : „Anotimpurile”
- albastru dechis – de Vivaldi.
cerul ;
- galben – soarele ;
- verde – iarba ;
-alb , roz – florile
pomilor
-cafeniu – trunchiul Copiii se
copacilor; autoevaluează.
- roşu , galben ,
albastru – florile de Copiii își asează
câmp; lucrările finalizate
La final se la panoul clasei
realizează o unde se va
expoziție cu organiza
lucrările elevilor, expoziția. Vor
unde fiecare elev alege lucrările
d) Evaluarea alege lucrarea care colegilor după
lucrărilor i-a plăcut cel mai preferințe și vor
mult și explica alegerea
argumentează făcută.
alegerea.
6. Încheierea Voi face aprecieri Elevii ascultă cu Conversaţi frontal Aprecieri verbale 2 min
activității generale asupra atenţie, apoi fac a
modului de lucru al curățenie la bancă.
elevilor şi asupra
modului de evaluare
a lucrărilor.
Voi încuraja elevii
care nu s-au
evidenţiat la
activitate.
Anunț noul conținut
pentru săptămâna
viitoare.

S-ar putea să vă placă și