Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
be/J3uw0zaUVqoPROIECT
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant:
Disciplina: Informatica
Grupa: Incepatori
Data:
Profesor:
Obiective operationale:
Strategii didactice:
Principii didactice:
Principiul participarii si invatarii active
Principiul asigurarii progresului gradat al performantei
Principiul conexiunii inverse
Metode de invatamant:
Expunerea, conversatia, explicatia, observatia
Exercitiul, problematizarea, invatarea prin descoperire
Procedee de instruire:
explicatia in etapa de invatare
invatarea prin descoperire, prin lucrul la calculator
problematizarea, in crearea situatiilor problema
conversatia in etapa de fixare a cunostiintelor
Forme de organizare: frontala si individuala
Metode de evaluare:
evaluare sumativa
evaluare continua pe parcursul lectiei (fisa de lucru si calculator)
evaluare formativa
Desfasurarea lectiei
1. Moment organizatoric
Se organizeaza si se pregateste clasa- verificarea frecventei.
Captarea atentiei clasei:
- anuntarea subiectului pentru tema respectiva
- anuntarea modului de desfasurare a activitatii
2. Reactualizarea cunostiintelor:
Ce sunt dispozitivele periferice de intrare?
Ce este tastatura?
Ce introducem de la tastattura?
Elevii vor primi o fisa cu tastatura in care sunt evidentiate tastele speciale si tastele de navigare.
4. Fixarea cunostiintelor:
Elevii vor primi o fisa de lucru (rebus)
FISA DE LUCRU
24
1 14 23 S
S 4 8 11 C 15 20 C H
H L 5 B 9 S A A 16 18 19 C A I
I 2 3 O T 6 7 A H 10 H 12 13 P L D 17 E P T 21 22 P F
F I E C A R E C O P I L E S T E U N A R T I S T
T N S K B E N K M R F S L P D G L A N
S C T T S E I T C E E B S
E N E P N T E
R E R A T E R
T C T
E
5. Realizarea conexiunii inverse
6. Evaluarea elevilor