Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 08.10.2021

PROPUNĂTOR: DONE-ANGHEL MONICA

CLASA: A II-A

ARIA CURRICULARĂ: ARTE

DISCIPLINA: ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE

DISCIPLINE INTEGRATE: MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI

UNITATEA TEMATICĂ: UNITATEA 3 - CURCUBEU

SUBIECTUL/TEMA LECȚIEI : ,, CURCUBEUL ”

TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi

Competențe generale:

 Arte vizuale și abilități practice: 1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare

2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse

 Matematică și explorarea mediului: 3. Identificarea unor fenomene/relații/regularități/structuri din mediul apropiat

Competențe specifice:

 Arte vizuale și abilități practice: 1.2. Identificarea semnificaţiei liniei, punctului, culorii şi formei în opere de artă

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse context

2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

 Matematică și explorarea mediului: 3.1 Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigații, prin observarea și generalizarea unor modele
sau regularități din mediul apropiat

Obiective operaționale:

a) cognitive:

OC1 - să recunoască materialele şi tehnicile necesare pentru realizarea corectă a compoziţiei;

OC2 - să combine materialele şi tehnicile învăţate în realizarea unei compoziţii;

OC3 – să rețină ordinea corectă a culorilor în formarea curcubeului

b) psiho-motorii:

OM1 - să asambleze corect, prin lipire, elementele componente în vederea realizării produsului;

OM2 - să picteze spațiile libere, utilizând culorile precizate

c) afectiv-atitudinale:

OA1 - să analizeze cu spirit critic şi autocritic atât lucrarea proprie, cât şi lucrările colegilor;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode,procedee si tehnici didactice: conversația, explicația, exercițiu, povestirea, problematizarea, observația, demonstrația, aprecierea,
”turul galeriei”
 Resurse materiale: planșă cu conturul unui pește, lipici solid, acuarele, hârtie glasată, pensule, pahare cu apă, textul poveștii
 Forme de organizare a activitatii: frontală, individuală
Forme de evaluare: continuă- formativă realizată prin observarea sistematica a comportamentului si a raspunsurilor elevilor, orală și autoevaluare

Resurse umane: 22 elevi

Resurse de timp: 45 minute

Locul de desfășurare: sala de clasă

Bibliografie:

 M.E.N. .Programa şcolară pentru clasa a II-a , Arte vizuale și abilități practice,. Bucureşti, 2013;
 M.E.N. Programa școlară pentru clasa a II-a, Matematică și explorarea mediului, Bucuresti, 2013;

 Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu - ,,Arte vizuale și abilități practice” – manual pentru clasa a II-a,
Editura Litera, 2016, paginile 24-27;

 Lucian Stan, Steluta Sersea, Ileana Stan - Ghid metodic – Abilităţi practice şi educaţie tehnologică, clasele I- IV,
Editura Aramis, 2007
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele C.S/ Continutul invatarii Strategia didactica Forme de


activității/
Ob. op. Activitatea propunatorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Forma de evaluare
Timpul alocat
didactice didactice organizare

Moment OC1 Se creează condiţiile Pregătesc Conversaţia, Planșă cu frontală continuă-


optime pentru desfăşurarea materialele necesare exercițiul conturul unui formativă
organizatoric lecţiei: pregătirea materialului pentru oră. pește, hârtie realizată prin
glasată, lipici observarea
3 min. didactic necesar, îndrumarea
solid, sistematica a
elevilor în activitatea de acuarele, comportame
pregătire. pensule, pahare ntului si a
cu apă raspunsurilor
Captarea Se citește Povestea 1 din Ascultă cu atenție. frontală
Textul elevilor
atenției manual (Anexa 1). Povestirea
poveștii ,,Poveste
7 min Se pun câteva întrebări din a peștișorului-
conţinutul poveștii, pentru a Participă la discuție. curcubeu”, de
Conversația Marcus Pfister
verifica înţelegerea ei. Elevii
sunt solicitaţi să emită păreri în din manual
Problematiza-
legătură cu ce cred ei că ar (Anexa 1).
rea
trebui făcut pentru ca peștele
să nu se mai simtă singur. Orală
Elevii sunt solicitaţi să spună
CS 1.2 dacă au văzut un curcubeu şi
cum arată el, când se formează.
Fotografii
Se prezintă şi fotografii
(Anexa 2)
edificatoare (Anexa 2). Observația

Se explică ce este un curcubeu


(fenomen care se manifestă
prin apariția pe cer a unui arc
CS 1.3 colorat atunci când lumina Explicația
soarelui trece prin picăturile de
OC3 apă din atmosferă. De cele mai
multe ori curcubeul se observă
după ploaie. Ordinea culorilor
este de la roșu în exteriorul
arcului, apoi portocaliu (oranj),
galben, verde, albastru, indigo
și violet în interior:
ROGVAIV.

Îi anunț că azi vom încerca să


realizăm ,,Peștele curcubeu”
Anunțarea din povestea ascultată. Ascultă.
temei și a
obiectivelor

2 min Le prezint o planșă model


(Anexa 3) pe baza căreia se Elevii recunosc
Dirijarea OC1 materialele, Observația Planșă model Orală
identifică materialele şi
învățării tehnicile de lucru cu ajutorul urmăresc Demonstrația (Anexa 3)
elevilor, care sunt solicitaţi să explicaţiile, observă
27 min etapele pe care le
intuiască modul de realizare a
lucrării. vor respecta în
OC2
realizarea
Etapele de lucru: produsului.
1) prezentarea
materialelor necesare;
2) stabilirea tehnicilor de
lucru;
3) modul de rupere al
hârtiei;
4) lipirea cu grijă a
OM1 hârtiei;
5) pictarea spațiilor albe
OM2 Individuală continuă-
Se trece la executarea lucrării Elevii realizează
formativă
CS 2.1 (Anexa 4), reluându-se lucrarea. Exercițiul hârtie glasată, realizată prin
etapele de realizare. lipici solid, observarea
CS 2.3 acuarele, sistematica a
Supraveghez elevii acordând pensule, pahare comportame
ajutor acolo unde este nevoie. cu apă ntului si a
Ofer explicaţii suplimentare (Anexa 4) raspunsurilor
individuale la nevoie. elevilor

Sunt selecţionaţi elevii care au


frontală
finalizat lucrările şi le voi cere
Aprecierea şi Elevii vor face Lucrările elevilor
Turul galeriei
colegilor lor sǎ-şi spunǎ aprecieri asupra
evaluarea
pǎrerea. Se va realiza un tur lucrărilor.
lucrǎrilor
OA1 al galeriei şi se vor discuta
5 min. Turul
lucrările în funcție de:
Conversația galeriei
1) corectitudinea
execuţiei;
2) aspectul îngrijit;
3) gradul de finalizare;
4) originalitatea lucrării.
Fac aprecieri asupra
reuşitei lucrărilor elevilor, dar Analiza
și asupra comportamentului şi Ascultă. răspunsuri-
Aprecieri / Aprecierea
lor
participării elevilor la lecţie.
Încheierea
activității Recomand celor care nu au Aprecierea
terminat să continue acasă. verbală
1 min
ANEXA 1

Povestea 1: Povestea peștișorului-curcubeu, de Marcus Pfister

”În marele ocean trăia odată un pește frumos și foarte mândru. Solzii lui aveau toate culorile curcubeului:
roșu, oranj, galben, verde, albastru, indigo, violet. I se spunea peștele-curcubeu și toți peștii din ocean își
doreau măcar unul dintre solzii lui. Doar că peștele-curcubeu nu era deloc darnic. De aceea era singur... ”
Anexa 2
Anexa 2
Anexa 3 – planșa model
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și