Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Grupa: mijlocie;
Tema anuală:„Cand, cum, si de ce se intampla”?
Domeniul experiențial:Domeniul om și societate;
Tipul de activitate:Consolidare de cunoștințe, deprinderi și priceperi;
Forma de organizare:frontal, individual;
Mijloc de realizare:joc didactic;
Scopul activității:
 Cunoașterea normelor de comportare civilizată și înțelegerea necesității de a le folosi în societate;
 Formarea unor deprinderi de conduită morală prin respectarea unor reguli de comportament, accesibil vârstei preșcolare;
Obiective

O.1. Diferențieze un comportament negativ de unul pozitiv, dezaprobându-l pe primul;


O.2. Să cunoască și să precizeze normele necesare integrării în viața socială, precum și reguli de securitate personală;
O.3. Să precizeze necesitatea respectării normelor de comportament civilizat;
O.4. Să se exprime corect, fluent, în limba română;
O.5. Să descrie conținutul imaginilor ;
O.6. Să descopere greșelile de comportament ale personajului surpriză și să le corecteze;
Sarcina didactică:gruparea imaginilor în funcție de tipul de comportament ilustrat;
Elemente de joc:deplasarea, aplauzele, surpriza;
Regulile jocului:copilul care îl primește pe „Voinicel” alege un plic în care se află o imagine pe care o va descrie. După aceea o va
pune în dreptul fulgului albastru dacă consideră că ilustrează un comportament pozitiv sau în dreptul fulgului roșu dacă vede un
comportament negativ. Fiecare răspuns corect este aplaudat;
Strategii didactice:
1. Metode și procedee:conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația;
2. Material didactic:personajul „Voinicel” (1), imagini cu diverse comportamente (10), plicuri(10), cutie (1), fulgi (2), tablă (1),
recompense (30), instrumente de scris, fișe de lucru (30), creioane colorate;
3. Metode și tehnici de evaluare:observarea sistematică, aprecieri verbale, recompense;
4. Forma de organizare a activității:frontal, individual;
5. Loc de desfășurare:sala de grupă;
6. Durata activității:30 de minute;

Material bibliografic:
 „Programa activităților instructiv educative în grădinița de copii”
 „Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani)”;
Demersul didactic

Conținutul științific Metode și Mijloace de Forma de Evaluare


procedee învățământ organizare
1. Momentul Crearea condițiilor optime
organizatoric desfășurării activității: aerisirea sălii
de grupă, aranjarea mobilierului în
formă de semicerc. Pregătirea
materialelor necesare desfășurării
activității.
2. Captarea Se realizează prin prezentarea conversația personajul frontal aprecieri
atenției personajului surpriză „Voinicel”. surpriză verbale
„Copii eu astăzi l-am adusla voi pe
Voinicel pentru că acesta vrea să
plece într-o excursie și este pentru
prima dată când călătorește cu
avionul, așa că nu știe cum trebuie Explicația
să se comporte. Vreți să îl ajutăm
noi și să îl învățăm ce trebuie să
facă?”

3. Anunțarea Se anunță tema și se prezintă conversația frontal


temei și a obiectivele în mod accesibil
obiectivelor copiilor: Astăzi ne vom juca
împreună un joc intitulat „Așa da,
așa nu!”. Cu ajutorul vostru,
Voinicel va învăța care este explicația
comportamentul pe care trebuie să îl
aibă în avion, ce este bine să facă și
ce nu. La sfârșitul acestei activități
vom fi capabili să diferențiem
comportamentele negative de cele
pozitive și ne vom da seama cât de
important este să respectăm normele
de comportament civilizat.
4. Dirijarea a) Explicarea regulilor și a conversația personajul frontal aplauze
învățării sarcinilor de joc: surpriză
Pentru că Voinicel este foarte curios
de ceea ce vreți voi să îl învățați o să
fie foarte atent, așa că voi va trebui explicația
să faceți liniște pentru ca acesta să tabla individual
poată înțelege. Cel mai cuminte
se
copil o să îl primească pe Voinicel
observația apreciază
și o să vină să aleagă împreună cu
fiecare
acesta un plic din cutie. În plic se
răspuns
află o imagine, pe care voi va trebui
să o descrieți și să îi găsiți locul pe cutia cu plicuri
tablă. Tabla este împărțită în două
părți. Partea fulgului roșu este cea
pentru comportamentele negative,
pentru ceea ce nu este bine să facă
acesta în avion, iar partea cu fulgul
albastru este cea a
comportamentelor pozitive, adică
ceea ce este bine să facă Voinicel în
exercițiul
avion. Deplasarea la tablă se va face
la semnalul meu iar răspunsurile
voastre corecte vor fi apreciate cu cei doi fulgi
aplauze din partea colegilor.
b) Jocul de probă
Se va desfășura un joc de probă demonstrația
pentru a verifica dacă toți copiii au
înțeles regulile jocului. Pentru acest plicurile cu
lucru voi solicita un copil care imagini
împreună cu Voinicel va alege un
plic, vom descoperi ce ilustrează
imaginea și unde trebuie poziționată
aceasta. Se va discuta pe baza
imaginii pentru a ne da seama dacă
înfățișează un comportament pozitiv
sau negativ.
c) Jocul propriu-zis:
Copiii împart imaginile în cele două
categorii: „Așa da, Așa nu!”
Varianta II:
Pentru a vedea dacă Voinicel a
înțeles ce este bine sa faca, și ce nu,
în avion, acestia o să așeze pe tablă
doar comportamentele pozitive, doar
pe cele pe care o să le urmeze atunci
când o să plece. O să rog copiii să
închidă ochii. Voinicel va strecura
printre acele imagini anumite
greșeli- comportamente negative, iar
copiii va trebui să le identifice și să
le corecteze, să scoată imaginile
nepotrivite de pe tablă.

5. Evaluarea Se va realiza printr-o fișă de lucru observația fișe de lucru frontal aprecieri
performanței (Anexa 1). Copiii vor încercui cu verbale
roșu comportamentele negative instrumente de
ilustrate pe fișa de lucru, și cu explicația scris individual
albastru imaginile cu
comportamente pozitive.
conversația
Copiii vor fi aplaudați, iar Voinicel
o să le mulțumească pentru ajutorul
acordat.
6. Încheierea Se fac aprecieri verbale asupra conversatia recompense
activității modului de desfășurare a activității
si se ofera bomboane din ciocolata, aprecieri
drept recompense copiilor. verbale
Anexa 1:

Fișa de lucru

S-ar putea să vă placă și