Sunteți pe pagina 1din 4

SINCAR(DOROȘ) AURICA

CIC AN I
PEDAGOGIA COMPETENȚELOR
PROF. ACHIM FLORINA

PROIECT DE ACTIVITATE
PROPUNĂTOR: SINCA(DOROȘ)AURICA
GRĂDINIŢA P.P.33 SATU MARE
TEMA ANUALĂ:”CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM”
SUBTEMA:”CĂLĂTORIND ÎN LUMEA CULORILOR”
TIPUL DE ACTIVITATE: DE TRANSMITERE DE CUNOŞTINŢE
LOCUL DE DESFĂŞURARE:SALA DE GRUPĂ

I. MOTIVAŢIA:
-activitatea este valoroasă deoarece preşcolarii au posibilitatea de a discuta despre
lumea minunată a culorilor,de a reflecta prin intermediul lor asupra propriiei
personalităţi,
-activitatea educă şi stimulează gândirea critică, permite copilului să facă
descoperiri,să identifice culorile,semnificaţia acestora;
-gândirea se dezvoltă prin identificarea soluţiilor optime la problemele cu care se
confruntă,justificând poziţia adoptată;
-activitatea este utilă deoarece activează elevii,îi ajută să-şi formeze deprinderi de
gândire şi comunicare,valoroase,pe termen lung;

II. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:


a) specifice:
-să definească şi să înţţeleagă semnificaţia culorilor;
-să analizeze în situaţii diferite;
b)demonstrabile:
-să descrie semnificaşia culorilor;
-să construiască argumente;
-să comunice grupului propriile păreri,decizii,soluţii;
-să respecte opiniile diferite;
c)Obiective care necesită operaţii de gândire superioară.
-să analizeze critic diversele situaţii,să emită judecăţi de valoare;

III. CODIŢII PREALABILE:


-să posede informaţii despre culori,semnificaţia acestora,
-să selecteze aceste informaţii,să le categorizeze,
-să-ţi formeze competenţe de comunicare,cooperare,să posede deprinderi de
muncă în echipă sau grupuri mici;

IV. EVALUAREA:
-frontală-pe parcursul activităţii;
-finală-prin formularea unui eseu cu tema culorile;

V. RESURSE
V.1.RESURSE PROCEDURALE:
a) metode şi procedee: mozaicul,explicaţia,exerciţiul problematizarea,povestirea;
b)forme de organizare:frontală,pe grupuri,individuală;

V.2.RESURSE MATERIALE.
- jetoane cu cifre,texte despre interpretarea culorilor;
-computer,prezentare PPT;

V.3..RESURSE TEMPORALE.
45 minute
EVENIMENT DETALIEREA ACTIVITATEA STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC ETAPELOR COPIILOR
(act.educatoarei)

.Organizarea -aranjarea -copiii răspund -explicaţia; -impuls


activităţii mobilierului ; provocărilor - exercţiul; emoţional
-aerisirea sălii educatoarei;
de grupă;
-pregătirea
materialului
pentru
activitate;
-“spargerea ;
gheţii”,prin
jocul “îmi placi
pentru că....”;
–fixarea
regulilor de aur;
- cântecul “
Cearta
Culorilor”;

.EVOCAREA Anunţarea temei Copiii răspund la


Prezentarea întrebarea:
conţunutului - despre ce se
vorbeşte în acest
cântec?

- dacă ne copiii se gândesc Conversaţia Proba orală


gândim la şi descoperă un Exerciţiul
denumirea răspuns potrivit Învăţarea prin
cântecului ,ar pentru tema descoperire
putea cineva să zilei,respectiv
ghicescă tema
zilei? ,
Prezentare PPT “Călătorind în
– Povestea lumea culorilor”
Culorilor prezentarea
1. Lingviştii
formulează
propoziţii
pentru” o zi
roşie”
2.Grupa 2
arhitecţii
construiesc
clădiri albastre;
3.Naturaliştii –
o lume verde
fără poluare;
4.Kinestezicii –
rezolvă
conflictul
culorilor;

Realizarea Profesorul Copiii primesc Metoda Activitate


sensului numără de la 1 imagini de mozaic independentă
la 4 sau 5,în studiat;
vederea formării se formează
“grupurilor grupuri de 4 sau
casă”; 5 copii,numite
“grupuri casă”;
Educatoarea Se constituie 4/5
repartizează “grupuri de
imaginile pentru experţi”,respectiv
studiu; toţi copiii, cu
numărul 1....toţi
cu nr,2......şi
studiază
imaginile
repartizate de
profesor;stabilesc
ideile principale
şi modul de
predare pentru
colegi;
Copiii revin la
grupurile casă şi
predau conţinutul
în care sunt
experţi (predare
reciprocă);
Se pot pune
întrbări
suplimentare
experţilor;
Important este ca
la sfârşit toţi
elevii să
cunoască întregul
text studiat;
Reflecţie educatoarea Copiii Eseu (povestire
“ Ziua Verde cere copiilor să sintetizează ..... creată) 10
formuleze un mimute
eseu cu tema
“ZIUA
VERDE”;

Evaluare
Fişă de evaluare:
-completează enunţurile cu informaţiile corecte;
Încheiere:
Aprecieri asupra participării la activitate şi asupra comportamentului;

Extensie:
-dacă doriţi să vă îmbogăţiţi cunoştinşele despre culori,puteţi citi “Povestea
curcubeului”,despre tonuri şi nuanţe,despre cercul cromatic;

FIŞĂ DE EVALUARE: sub formă de desen şi orală;

Întrebări de tip lacunar:


- culorile primare sunt : roşu........................................
- enumeraţi culorile complementare pentru: roşu -
- galben -
- albastru -

- culoarea violet este culoare............................................

- culorile binare sunt următoarele: portocaliu,...............................

- alb şi negru sunt................................................................

- cum se obţine portocaliu (.........................................),

verde (..........................................) şi violet (.......................................);

Continuaţi numele curcubeului: RO......................

S-ar putea să vă placă și