Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Grupa: mare

Nume și prenumele cadrului didactic: Ștefănescu(Racoviță) Ofelia-Violeta

Categoria de activitate: Activități matematice

Tipul activității: Dobândire de noi cunoștințe

Aria de conținut: Rombul și pătratul

Mijloc de realizare: Fișe de lucru cu figuri geometrice cunoscute si necunoscute, planșe cu

cele doua figuri geometrice noi, poezioare despre romb si pătrat

(Titlul jocului:)

Scopul: Să recunoască noile forme geometrice, să le utilizeze în jocuri

Comportamente vizate: 2.3

Obiective operaționale: Să recunoască cele două forme geometrice, să le compare, să

numească alte figuri geometrice ce pot alcătui romb si pătrat ,respectiv dreptunghiul și

triunghiul

Metode și procedee: Să identifice din mediul înconjurător obiecte de forma pătrată și de

romb, să le deseneze pe linia punctata , să le deseneze la comandă vocală după

corespondent, să reunească două dreptunghiuri pentru a forma un pătrat și să reunească

două triunghiuri pentru a forma un romb, să le aleagă dintre alte figuri geometrice

cunoscute și necunoscute

Material didactic: Jetoane cu figuri geometrice cunoscute și necunoscute, planșe cu fiecare

formă geometrică, fișe cu desene punctate și pentru colorat, bețișoare și plastilina

Material bibliografic:

Durata:30 minute
Scenariu didactic
STRATEGII DIDACTICTE
Secvențele
Conținutul instructiv-educativ Forme de Evaluare
activității Metode și procedee Mijloace de învățământ
organizare

1. Moment Așezarea copiilor in semicerc . Verificarea materialelor didactice Frontală


Conversația
organizatoric și aranjarea lor. colectivă

,,Sunt un pătrat și patru laturi an


Toate-s la fel oricum le așezăm
Iar de acuma și tu știi cine sunt
Frontală
2. Captarea atenției Sunt un pătrat simpatic , pe cuvânt!,,
colectivă
,,Ce ciudată-i forma asta când o vezi
Romb, romb, romb,
Este atât de simplu să o desenezi
Romb, romb, romb.,,

3. Comunicarea Comunicarea faptului că vom invăța doua figuri geometrice noi,


Conversația,
temei, scopul și vom învăța sa identificăm elemente de forma acestora din Planșe
obiectivele
explcația
mediul care ne înconjoara, pentru a ne îmbogăți cunoștințele.

4. Reactualizarea Reamintim despre forme geometrice învățate anterior, care pot


Frontală
cunoștințelor forma noile noastre forme geometrice, respectiv dreptunghiul și Conversația Planșe, jetoane
(dacă este cazul)
colectivă
triunghiul. euristică

Desenare după linie punctată, alăturare de jetoane cu


Frontala
dreptunghiuri pentru a forma pătrat , alăturare de triunghiuri Explicatia, desen,
individuală și
5. Dirijarea învățării pentru a forma romb. Identificarea noilor figuri dintr-o conversația Fișe, creioane colorate
activitate pe
multitudine de figuri geometrice cunoscute si necunoscute și euristică
grupe
gruparea lor după marime, culoare.
Fixăm cunoștintele încercând să identificăm elemente care au
forma de pătrat din mediul ambiant (o pernă, ceasul din
6. Fixarea Conversația Frontală
bucătărie, un tablou, un biscuite, un semn de circulație) si cele Planșe
cunoștințelor euristică colectivă
care au forma de romb (un zmeu, cerceii mamei, un semn de
circulație, un biscuite).
7. Obținerea Frontală
Realizarea formelor învațate din bețișoare și plastilina. Explicația Machete
performanței individuală

8. Asigurarea
feedback-ului / Reluarea cântecelelor despre romb și pătrat. Aprecierea
Conversația
Aprecieri și machetelor din bețișoare și plastilină
recomandări

S-ar putea să vă placă și