Sunteți pe pagina 1din 10

COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ,, REGINA MARIA’' MUNICIPIUL PLOIEȘTI

PROIECT DIDACTIC
DATA: 22.11.2022
CLASA: I B
PIP: Drǎgușin Mǎdǎlina
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
SUBIECTUL LECŢIEI: Literele A-S – Exerciţii de comunicare, citire şi scriere
TIPUL LECŢIEI: mixtă (fixare şi consolidare de cunoştinţe; formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi intelectuale)
SCOPUL LECŢIEI:consolidarea deprinderilor intelectuale de citit-scris, de comunicare în limba română
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DOMENII INTEGRATE: CLR , M M, A V A P , D P, MEM
COMPETENŢE SPECIFICE:
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate ;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare ;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână.
A.V.A.P
COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ,, REGINA MARIA’' MUNICIPIUL PLOIEȘTI

1.1. Transpunerea unor forme și culori din mediul înconjurător pe fișă.

MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI


4.2. Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – Să citească corect, curent, conştient, expresiv textul dat;
O2 – Să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului dat;
O3 – Să efectueze corect exerciţiile de comunicare, citire şi scriere, utilizând cunoştinţele însuşite şi deprinderile formate anterior.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare;
 Sistemul metodologic: discuţia colectivă, conversația de verificare, conversaţia de fixare, explicația, observația dirijată, exercițiul, elemente de
joc didactic, munca independentă, Explozia stelară;
 Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa școlară, documentele de proiectare curriculară;
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, în perechi.
RESURSE:
 Umane: 29 elevi;

 Materiale: planşă suport, videoproiector,fişă de lucru, frunze din hârtie, aplicatiile Canva, Pliker, Blooket, platforma LivresQ;

 Spațiale: sala de clasă;


 Temporale: 50 minute.
EVALUARE:
COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ,, REGINA MARIA’' MUNICIPIUL PLOIEȘTI

 Strategii, metode și instrumente de evaluare:sumativă orală şi scrisă, observarea sistematică a activității și a comportamentului elevilor,
aprecieri verbale.

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ


NR. SECVENŢELE DEMERSUL DIDACTIC RESURSE RESURSE FORME DE
CRT.
OB
INSTRUIRII PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZA- EVALUARE
RE
Fişe de lucru
1. Moment  Se creează condiţiile necesare Instrumente
organizatoric pentru desfăşurarea lecţiei. de scris
Planşă
intuitivă

2. Intȃlnirea de  Se va realiza cu ajutorul Conversaţia Frontal


dimineațǎ materialului realizat ȋn aplicația
Canva.
Intrebǎri pregǎtitoare:
Rǎspund la
 https://view.livresq.com/view/
ȋntrebǎri
60185e9101f06b00076e8541/
#verific%C4%83m_ce_am_re
%C8%9Binut

3. Captarea atenţiei - Se ascultǎ melodia ,,Nu mǎ las Asculta Planşă Observarea


de limba noastrǎ’'- O-Zone.
COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ,, REGINA MARIA’' MUNICIPIUL PLOIEȘTI

https://youtu.be/yBKIpALH_Mw intuitivă sistematică


Frontal
- Se recitǎ poezia ,,Limba mea, Analiza
limba romȃnǎ”, de Marius Recita răspunsurilor
Alexandru. elevilor
https://lyricstranslate.com
COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ,, REGINA MARIA’' MUNICIPIUL PLOIEȘTI

,,Limba mea, limba romȃnǎ,


4. Anunţarea temei Este cea ȋn care spun
şi a obiectivelor Copilașilor povestea,
Acum, la-nceput de drum.

Exerciții diferite, ȋn romȃnǎ rezolvǎm,


Noțiunile-nvǎțate ca sǎ le consolidǎm.
Trupa de la teatrul școlii ȋn scenǎ va
intra, Vizionezǎ
O poveste captivantǎ iute ne va piesa ,,Nicușor
si Crizantema’'-
prezenta.’’
teatrul umbrelor.
COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ,, REGINA MARIA’' MUNICIPIUL PLOIEȘTI

 Se citeste povestea.
5. Fixarea şi https://ro.scribd.com/document/ Fişă de lucru Sumativă
consolidarea O1 491628173/Poveste-Nicusor-si-crizantema Frunze Orală
cunoştinţelor,  Se fac exerciții de citire selectivǎ. Exerciţii de Frontal
consolidarea a) prima propoziție din text; citire
deprinderilor b) propoziția din care aflǎm ȋnsușirile
intelectuale O2 Crizantemei;
c) o propoziție interogativǎ;
d) enunțul prin care se prezintǎ Nicu.
6. Explicaţii
 Se distribuie fiecărui elev câte un
suplimentare Rǎspund la
caiet de lucru.
pentru O3 ȋntrebǎri
 Wordwall
completarea unor Scrisă
https://wordwall.net/resource/9615269/
lacune Explozia stelară
nicu%c8%99or-%c8%99i-crizantema
Joc: Steluțele curioase Scaunul
Împart câte o steluţă curioasă unor elevi. intervievatului
Aceştia vor formula câte o întrebare pe Aprecieri verbale
baza textului folosind cuvântul de pe
steluţă, numind apoi un coleg care va
răspunde. Exerciţii de
Se efectuează exerciţiile de pe fişa de scriere
lucru. Se explică elevilor cerinţele.

 Desparte în silabe cuvintele:


COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ,, REGINA MARIA’' MUNICIPIUL PLOIEȘTI

toamna
Nicu Conversaţia de
ocrotitor
fixare
stea

Muncă în perechi Individual


Alcătuieşte propoziţii în care cuvântul
mine să aibă înţelesuri diferite.

 Alintă cuvintele:
frunzǎ Exerciţiul Individual Aprecieri verbale
floare
tulpinǎ
Analiza
 Wordwall
răspunsurilor
https://wordwall.net/ro/resource/
Munca elevilor
34840302/logopedie/crizantema-alc
independentă
%c4%83tuire
Activitate în
perechi Observare
 Scrie ȋnsușiri pentru TOAMNA
sistamatică

TOAMNA

Exerciţiul
COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ,, REGINA MARIA’' MUNICIPIUL PLOIEȘTI

 Livresq
https://view.livresq.com/view/
60185e9101f06b00076e8541/#verific
%C4%83m_ce_am_re%C8%9Binut

 Formează perechi de cuvinte cu


același sens:
a se ofili bucuros
vesel voce
glas a se usca

 Blooket- concurs
https://dashboard.blooket.com/set/
637005faf42724880e9ec41a

Ordonează cuvintele şi scrie propoziţia Scrisă


O3 prietena Natura este .mea Exerciţiul Aprecieri verbale

 Com
pleteazǎ desenul! Analiza
răspunsurilor
Furculițe/ elevilor
COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ,, REGINA MARIA’' MUNICIPIUL PLOIEȘTI

7. Obţinerea acuarele
performanţei

 Pliker- Evaluare
In ce anotimp se petrece
ȋntȃmplarea?
A. primǎvara
B. vara
C. toamna
D. iarna Individual
Cum era vremea?
A. caldǎ
B. ploioasǎ
C. ȋnsoritǎ
D. geroasǎ

Unde se ducea Nicușor?


A. la școalǎ
B. la gradinițǎ
C. la bunici
D. la piațǎ
Ce a vǎzut acesta pe marginea
drumului?
A. o crizantemǎ
COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ,, REGINA MARIA’' MUNICIPIUL PLOIEȘTI

B. o veverițǎ
C. o jucǎrie
D. un arici
Tema pentru Ce dorea Nicușor sǎ facǎ cu
acasǎ crizantema?
A. sǎ o ofere mamei
B. sǎ o ofere doamnei ȋnvǎțǎtoare
C. sǎ o arate colegilor
D. sǎ o miroasǎ
Se fac aprecieri frontale şi individuale

8. Activități de asupra modului în care elevii au participat Conversația Aprecieri verbale


încheiere la lecţie și se transmite tema pentru acasă.
Se interpreteazǎ cantecul ,,Valsul Cȃntǎ
toamnei’'
https://www.youtube.com/watch?
v=nUbELH5gngg&ab_channel=KaraokeM
D

S-ar putea să vă placă și