Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava


Data: 09.04.2024
Profesor: Petriuc Irina Niculina
Clasa: a XI-a î.p.
Disciplina: Matematică
Titlul lecției: Evenimente aleatoare egal probabile, operaţii cu evenimente, probabilitatea unui
eveniment compus din evenimente egal probabile.
Tipul lecţiei: Lecţie de sistematizare

Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au
fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţurile
matematice.
3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a
unei situaţii concrete.

Competenţe specifice:
1. Recunoaşterea unor date de tip probaboilistic sau statistic în situații concrete
2. Interpretarea primară a datelor statistice sau probabilistice cu ajutorul calculului financiar, a
graficelor și diagramelor.
5. Analiza și interpretarea unor situații practice cu ajutorul conceptelor statistice sau
probabilistice

Competențe operaționale:
1. Dezvoltarea unei gândiri deschise, creative, a independenţei în gândire şi acţiune.
2. Manifestarea iniţiativei, a disponibilităţii de a aborda sarcini variate, a tenacităţii, a
perseverenţei şi a capacităţii de concentrare.
3. Dezvoltarea simţului estetic şi critic, a capacităţii de a aprecia rigoarea, ordinea şi eleganţa în
arhitectura rezolvării unei probleme sau a construirii unei teorii.
4. Formarea obişnuinţei de a recurge la concepte şi metode matematice în abordarea unor
situaţii cotidiene sau pentru rezolvarea unor probleme practice.
5. Formarea motivaţiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaţa socială şi
profesională.
6. La sfârșitul lecției elevii vor știi: să utilizeze noțiunile de „șansă” „eveniment” „eveniment
sigur” „eveniment imposibil” „probabilitate”; să selecteze în mulțimea datelor de care dispun
informații relevante pentru rezolvarea unei probleme, să calculeze probabilitatea realizării
unui eveniment.
STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul


individual, descoperirea dirijată
 Modul de organizare al clasei: frontal, individual
 Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor primite; analiza şi compararea rezultatelor
elevilor; aprecierea corectitudinii rezolvării aplicaţiilor (verbală/notarea activităţii
elevilor).

RESURSE:
Materiale didactice: manualul, fişe cu probleme, calculator
Locul: sala de clasă.
Bibliografie: programa şcolară, planificarea, manual matematică clasa a X M. Burtea,
G.Burtea, Ed. Carminis, culegere probleme clasa a X Ed. Campion.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTCE


LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATE METODE EVALUARE
A ELEVULUI
Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: se Se pregătesc cu Observare sistematică a
organizatoric notează absenţii, se verifică dacă există cretă şi burete la tablă cele necesare Conversaţia atenţiei
(2 min) şi dacă toţi elevii au pe bancă cele necesare. pentru lecţie. Se
asigură ordinea
şi disciplina.

Captarea Verificarea temei elevilor prin sondaj, utilizand dialogul Elevii citesc Conversaţia.
atenţiei şi profesor –elev, elev-elev, prin confruntarea rezultatelor. În tema cu atenţie, Explicaţia.
verificarea cazul în care nu s-au putut rezolva exerciţiile acasă, se rezolvă corectează unde
temei la tablă. au greşit sau Aprecieri verbale
(3 min) completează.
Elevii notează:
Probabilitatea
Profesorul notează titlul lecției pe tablă și anume „Calculul evenimentului A Observare sistematică a
probabilităților”. este raportul atenției
Reactualizarea dintre numărul
cunoştinţelor Se propune elevilor o activitate interactivă frontală în care elevii cazurilor Conversaţia
anterioare vor scrie la tablă și în caiete formula de calcul a probabilității favorabile și euristică.
(5min) realizării unui eveniment. numărul cazurilor
posibile ale
experienței.
Nr. caz favorabile
P(A)= ------------------------------
Nr. caz posibile
Pentru consolidarea cunoștințelor și asigurarea feed-back-ului fiecare Elevii rezolvă Conversația Observarea sistematică a
elev va primi o fișă de lucru ce cuprinde exerciții cu grade diferite de exercițiile din Explicația elevilor
Consolidarea dificultate. fișa de lucru, Exercițiul Analiza răspunsurilor
cunoștințelor individual și apoi
Profesorul precizează că se vor lucra exercițiile mai întâi individual și la tablă. Mulțimea
(25 minute)
apoi la tablă.
rezultatelor
experienței care
realizează un
eveniment se
numeste mulțimea
cazurilor
favorabile.

Retenția și Profesorul propune elevilor o fișă de evaluare în care fiecare Elevii rezolvă Conversația Observarea sistematica a
transferul elev va rezolva individual cerințele. fișa. La semnul Explicația elevilor
(12 minute) Profesorul precizează elevii corectează lucrărilor reciproc: profesorului
elevii sunt puși în situația de a-și nota colegii. aceștia vor face
schimb de lucrări Analiza răspunsurilor.
cu colegul de
(ANEXA 2) bancă și vor
desface plicul în
care se află
baremul de
corectare și
notare.
Conversația
Tema pentru Exercițiile rămase nerezolvate din fișa de lucru vor fi rezolvate
acasa acasă.

(3 minute)
FIȘĂ DE LUCRU CALCULUL PROBABILITĂȚILOR

I. Completați spațiile punctuate:


a) Se aruncă un zar. Probabilitatea ca numărul obținut să fie divizibil cu 2 este…..

b) Se aruncă un zar. Probabilitatea ca numărul obținut să fie multiplu de trei este….

c) Într-o cutie sunt 30 de jetoane numerotate de la 1 la 30. Probabilitatea să extragem un jeton pe care să fie scris un număr par
divizibil cu 5 este…………..

d) O urnă conține 4 bile albe, 5 bile roșii și 10 bile galbene. Probabilitatea să extragem o bilă albă este……………

II. Alegeți varianta corectă. O singură afirmație este adevarată.


a) Probabilitatea ca alegând un element din mulţimea A={7,10,13,16,...,28} acesta să fie divizibil cu 5 este:

a) 3/8 b) 1/4 c) 2/4 d) 3/4

b) Probabilitatea ca alegând un număr din mulțimea numerelor natural de trei cifre, el să fie cubul unui număr prim este:
a) 1/450 b) 1/900 c) 2/450 d) 3/900

c) Probabilitatea ca alegând un număr din mulţimea numerelor de două cifre acesta să fie pătrat perfect este:
a) 6/15 b) 3/90 c) 1/15 d) 4/90
STIAȚI CĂ:
Rezolvând corect rebusul veți descoperii noțiunile utilizate în capitolul ”Probabilități”
1. Activitate a cărei rezultat nu poate fi anticipat cu certitudine…..

2. Fiecare repetare a unui eveniment se numește....

3. Mulțimea rezultatelor experienței care realizează un eveniment se numește multimea cazurilor....

4. schema binomială sau schema lui ....

5. Evenimentele elementare se numesc.....probabile dacă au aceeași șansa de realizare într-o probă.

6. Eveniment imposibil sau...


7. Evenimentul care se realizează cu certitudine este evenimentul...

8. Evenimentul care are un singur caz favorabil se numește....

9. Evenimentul care nu se realizează în nicio probă se numește eveniment ....

10. Mulțimea tuturor rezultatelor posibile ale unei experiențe se numește domeniul de ....

11. Notația A reprezintă evenimentul….

12. Situație sau....

13. Se realizează dacă se realizează cel puțin unul din evenimentele date și se numește....

(experienta, proba, favorabile, Bernoulli, probabile, posibil, sigur, elementar, imposibil, posibilitati, contrar, eveniment, reuniune)
FIȘĂ DE EVALUARE

1. Completați spațiile punctuate astfel încât să obțineți o afirmație adevărată:


Se aruncă un zar. Probabilitatea să apară o față multiplu de 2 este………..

2. Încercuiți răspunsul corect. O singură variantă este corectă:


Într-o urnă sunt 100 de bile numerotate de la 1 la 100. Se extrage o bilă. Probabilitatea ca numărul obținut să fie divizibil cu 9
este: a) 0,11 b) 0,2 c) 0,14 d) 0,5
2 2
3. Să se determine probabilitatea ca alegând unul din numerele : 4!, A4 , C6 acesta să fie divizibil cu 6.

4. Fie multimea A={1,2,3,4,5}. Să se calculeze probabilitatea ca alegând o pereche (a,b) produsul numerelor să fie
par.
REZOLVARE:
BAREM DE CORECTARE ȘI NOTARE

1. P(A)= 3/6

2. Numere posibile: 100

Divizibile cu 9: {9, 18, 27, …. ,99} = 11numere


P(A)=11/100 = 0,11. Răspuns corect: a
3. 4!=24; A4 = 24; C62=15; P(A) = 2/3

4. ab par ↔ a,b ∊{2,4}

16 cazuri favorabile
5x5=25 cazuri posibile
P(A)= 16 /25

SUBIECTUL 1 SUBIECTUL 2 SUBIECTUL 3 SUBIECTUL 4


20 p 20p 20 p 20p
Se acorda 20 puncte din oficiu.

S-ar putea să vă placă și