Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate monodisciplinară

Data: 14.12.2023
Grădinița:
Grupa: Mijlocie
Propunătoare: Nicolae Elena-Iuliana
Tema: ,, Când, cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: ,, Legume vesele”
Forma de realizare: Activitate integrată
Mijloc de realizare: Formare de priceperi și deprinderi
Subiectul activității: ,, În cămara Toamnei”
Durata: O zi
Scopul activității: Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător,
precum și stimularea curiozității pentru investigarea acestuia; Recunoașterea și compararea
unor cantități.

Dimensiuni ale dezvoltării:


D1. Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea
mediului apropiat

Comportamente vizate:
C1. 2.1 Recunoaște unele cantități ale unor obiecte (ex.: două cărți, trei cutii etc.)
C2. 2.2. Identifică prin comparare, mărimea (mare – mic) sau cantitatea (mult/-e – puțin/-e)
obiectelor de același tip
ADE:

 Domeniul Științe-Activitate matematică


Subiectul activității: ,, Coșul cu legume”
Mijloc de realizare: Joc didactic

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili să:


- Să determine raporturi cantitative între mulțimile comparate ;
- Să exprime rezultatul comparației folosind un limbaj matematic adecvat ;
-Să precizeze un răspuns corect pentru ghicitori;
-Să determine numărul de legume din coș;
- Să asocieze numărul legumelor cu jetonul corespunzător;
STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee: conversaţia, jocul, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,
problematizarea.
Mijloace de învățământ: coș, jetoane cu legume, tabela de marcaj, cutii, jetoane cu
numere,
Durata: o zi

Bibliografie:
 M.E.N., Curriculum pentru învățământul preșcolar, București, 2009
 Învățământul primar și preșcolar 3-4/2014, Revista națională de profil psihopedagogic
pentru cadrele didactice din învățământul preșcolar și primar , Ed. Arlequin, București,
2014

Desfășurarea activității

ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC METODE ȘI MIJLOACE DE EVALUARE


ACTIVITĂȚII PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT

1. Moment Se vor asigura condiţiile


organizatoric
necesare pentru desfăşurarea
optimă a activităţii:
- se va aerisi sala de grupă;
- mijloacele de învăţământ vor
fi distribuite în fiecare centru
de activitate.

2.Introducerea Introducerea în activitatea se Conversația orală


în activitate va face prin Zâna Toamna, Coșul legume
care are nevoie de ajutorul lor Explicația
pentru sortarea legumelor și
clasificarea acestora în funcție
de tipul fiecăreia.

3. Anunțarea Anunț copiii că astăzi vom


temei juca jocul ”Coșul cu legume” Conversația
și vom sorta legume. Explicația receptarea teme
Exercițiul
orală
4. Desfășurarea Explicarea și demonstrarea
activității jocului
Copiii vor fi împărțiți în două
grupe, grupa morcovilor și
grupa brocolilor. Explicația Cutii
Fiecare grupă va avea de
rezolvat 4 sarcini din partea
Zânei Toamnei.
Voi explica copiiilor regulile
jocului și anume că, prima
grupă care rezolvă corect cele
4 sarcini va fi desemnată
echipă câștigătoare. Dacă o Demonstrația Legume receptarea
echipă nu știe să rezolve o cu atenție a
sarcină, aceasteia nu i se va regulilor joculu
nota răspunsul ca fiind corect
și va continua jocul mai
departe cu restul de întrebări Problematizarea
rămase.
Executarea jocul de probă Jetoane cu cifre
Prima dată vom efectua jocul Conversația
de probă pentru a vedea dacă
copiii au înțeles desfășurarea
acestuia.
Executarea jocul propriu-zis
După efectuarea jocului de
probă vom trece la efectuarea Jocul propriu-zis
jocului propriu-zis.
Fiecare echipă va rezolva Tabela de marcaj
sarcina pe rând iar prima
echipă care rezolvă corect toate
sarcinile va fi desemnată aprecierea
echipă câștigătoare. Brainstorming- calitativă și
Sarcini pentru echipa ul cantitativă a
morcovilor: răspunsurilor
-Câte roșii avem în coș?
-Care este cifra
corespunzătoare numărului de Problematizarea
morcovi?
- Numără castraveții din coș și
mută-i în altul.
-Sunt mai multe cepe în coș
decât roșii?
Sarcini pentru echipa Coș cu legume
brocolilor:
-Câți cartofi avem în coș?
-Care este cifra
corespunzătoare numărului de Conversația răspunsuri
ardei? corecte la
-Câte vinete avem în coș? întrebări
-Scoate din coș tot atâtea
vinete câte îți arată cifra.
Explicația
Complicarea jocului
Pentru că ambele echipe au
răspuns corect și au exact
același nr de puncte, copiii vor
trebui să răspundă unor Exercițiul
ghicitori.
Ex:
1.Nas la omul de zăpadă
Iepurele vrea să-l roadă.
(morcovul)

2.Îmi place să-l fac piure


Sigur e pe placul tău!
(cartoful)

5. Evaluarea și Voi face aprecieri asupra


încheierea modului în care copiii s-au
activitățiii comportat la activitate și le voi
spune că vor fi recompensați Conversația orală
pentru că s-au jucat frumos cu
ceva dulce.

ANEXE
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și