Sunteți pe pagina 1din 14

Grӑdinița: GPP Sf.

Sava Iași
Profesor propunӑtor: prof.înv.preșc. Simona Tanase
Data: 1.03.2024

PROIECT DE ACTIVITATE

„Mărțișorul – vestitorul primăverii”


Data: 1.03.2024
Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Prelungit „Sf.Sava”
Grupa: mică B ,,Pisicile aristocrate”
Tema anuală: „Cu ce și cum exprimӑm ceea ce simțim?”
Tema săptămânii: „Semne de primăvară”
Tema zilei: „Mărțișorul – vestitorul primăverii”
Categoria de activitate: Jocuri și activități liber alese I
Tipul de activitate: formare de priceperi şi deprinderi
Mijloc de realizare:
Joc de masă: puzzle: „Semnele primăverii”
Științe: sortare jetoane - Ghivece cu flori
Construcții: Tarabe pentru mărțișoare
Domeniu de dezvoltare:
Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale;
Dezvoltarea socio-emoțională
Capacități și atitudini în învățare.
Dimensiuni ale dezvoltării:
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
Activare și manifestare a potențialului creativ
Comportamente vizate:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă
Manifestă creativitate în activități diverse
Obiective operaționale:
O1: să îmbinele piesele de puzzle, pentru a reda imaginea din cutia cu surprize;
O2: să sorteze jetoanele-flori în funcție de culoare, așezându-le în ghiveciul potrivit;
O3: Să realizeze construcția (taraba pentru mărțișoare), respectând tema dată;
O4: Să să utilizeze materialele potrivit centrelor de interes (prin distribuire, organizare, strângere, etc.)
O5: să comunice cu partenerii de joc pentru realizarea sarcinii comune.
Strategia didactică:
Metode și procedee: explicația, observația, conversația, exerciţiul, demonstrația, Turul galeriei
Material didactic: puzzle, jetoane, piese Jenga, cuburi de lemn
Forma de organizare: individual, pe grupe, frontal
Bibliografie:
Anghelache, Viorica (coord.), 2022, Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță, Editura Didactică și Pedagogică S.A.
Din, Nicoleta, 2021, Proiecte de activitate si scenarii didactice. Invatamant prescolar, Editura Universitară

Etapele lecţiei
1. Introducerea în activitate și captarea atenției
2. Anunțarea temei și a obiectivelor
3. Prezentarea conținutului și dirijarea învățării
4. Obținerea performanței
5. Încheierea activității
Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Strategii didactice

1. Moment organizatoric Se fac pregătirile necesare: aranjarea mobilierul, pregătirea materialul didactic. Conversaţia

2. Captarea atenţiei Se prezintă copiilor o cutie, frumos colorată, în care se află un mesaj Conversaţia
din partea Primăverii. Aceasta trimite, alături de mesaj, un simbol al
venirii ei în țară: mărțișorul.
Copiii sunt rugați să o ajute: să ducă vestea tuturor că Primăvara a
sosit!

3. Anunţarea temei şi a Se anunţă tema şi se explică obiectivele lecţiei într-o manieră accesibilă copiilor. Conversaţia
obiectivelor Se anunţa centrele de interes, precum şi materialele didactice disponibile. Explicația
De asemenea, se spune copiilor ce vor avea de făcut la fiecare centru în parte.
4. Dirijarea învăţării Se prezintă sarcinile fiecărui centru de interes, explicând şi demonstrând fiecărui Conversaţia
grup ce are de făcut. Expunerea
Explicaţia
5.Obținerea Lucrările realizate de către copii sunt așezate în Colțul creativ al grupei; se va Conversaţia
performanței utiliza un tur al galeriei și se va purta o discuție referitoare la modalitatea de Turul galeriei
îndeplinire a obiectivelor propuse (criterii de evaluare: – originalitatea,
respectarea etapelor de lucru, aspect îngrijit).
6. Evaluarea însuşirii Activitatea se încheie cu strângerea materialelor şi a uneltelor de către copii.
cunoştinţelor Se va aprecia modul de lucru şi comportamentul copiilor pe parcursul activităţii, Conversaţia
evidenţiindu-i pe cei care au lucrat frumos şi au fost înţelegători. Explicaţia
Data: 1.03.2024
Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Prelungit „Sf.Sava”
Grupa: mică B ,,Pisicile aristocrate”
Tema anuală: „Cu ce și cum exprimӑm ceea ce simțim?”
Tema săptămânii: „Semne de primăvară”
Tema zilei: „Mărțișorul – vestitorul primăverii”
Categoria de activitate: ADE – Domeniul Estetic și creativ
Disciplina: Educație pentru societate
Subiectul activităţii: „Mărțișor, drag mărțișor”
Mijloc de realizare: pictură
Tipul activităţii: formare de priceperi și deprinderi
Domeniu de dezvoltare:
Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale;
Dezvoltarea socio-emoțională
Capacități și atitudini în învățare.
Dimensiuni ale dezvoltării:
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
Manifestarea creativității în contexte diverse
Activare și manifestare a potențialului creativ
Obiective operaționale:
O1 -să denumească materialele de lucru de pe măsuțe;
O2- să numească etapele de lucru pentru realizarea lucrării;
O3- să picteze elementele componente ale lucrării propuse, respectând indicațiile date;
O4-să aprecieze critic și autocritic lucrările realizate.

Strategia didactică:
Metode și procedee: explicația, observația, conversația, exerciţiul, demonstrația, Turul galeriei
Material didactic: acuarele, lucrarea model, figurine ipsos
Forma de organizare: individual, frontal

Etapele lecţiei
1. Introducerea în activitate și captarea atenției
2. Anunțarea temei și a obiectivelor
3. Desfășurarea activității
4. Obținerea performanței
5. Evaluarea activității
6. Încheierea activității
Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Strategii didactice

1. Moment organizatoric Se fac pregătirile necesare: aranjarea mobilierul, pregătirea materialul didactic. Conversaţia

2. Captarea atenţiei Li se propune copiilor să realizeze simboluri colorate ale primăverii – mărțișoare, Conversaţia
pentru a le oferi semenilor.

3. Anunţarea temei şi a Se anunţă tema şi se explică obiectivele lecţiei într-o manieră accesibilă copiilor. Conversaţia
obiectivelor Explicația

4. Desfășurarea Intuirea materialului- se va realiza împreună cu preșcolarii. Conversaţia


Prezentarea și analiza lucrării model
activității Expunerea
Explicarea și demonstrarea modului de lucru Explicaţia
Cu ajutorul copiilor se intuiesc etapele și tehnicile de lucru. Se parcurg toate
etapele procesului de realizare a lucrării și se oferă explicații suplimentare acolo
unde este nevoie.
Etapele de lucru ( se arată planșele – model cu fiecare etapă)
Copiii vor fi solicitați să descrie etapele de lucru exemplificate.
Exerciții pentru încălzirea mușchilor mâinilor
5.Obținerea Realizarea lucrării de către preșcolari. Conversaţia
performanței După ce au înțeles care sunt etapele de lucru și s-au efectuat exercițiile de Turul galeriei
încălzire a mâinilor, copiii vor începe lucrul. Voi atrage atenția asupra faptului că
trebuie să lipească elementele folosind corect lipiciul. Realizarea lucrărilor se va
face având ca fundal muzical cântecelul ,,Vine, vine primăvara”

6. Evaluarea activității Vor fi numiți câțiva copii să răspundă la următoarele întrebări:


,, - Cum ți s-a părut lucrarea pe care ai realizat-o astăzi? Conversaţia
- Ai întâmpinat dificultăți în realizarea ei? Dacă da, care sunt acestea? Explicaţia
Care lucrare dintre cele ale colegilor îți place cel mai mult? De ce?”

7. Încheierea activității Se vor oferi aprecieri verbale individuale și colective asupra modului de lucru.

Data: 1.03.2024
Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Prelungit „Sf.Sava”
Grupa: mică B ,,Pisicile aristocrate”
Tema anuală: „Cu ce și cum exprimӑm ceea ce simțim?”
Tema săptămânii: „Semne de primăvară”
Tema zilei: „Mărțișorul – vestitorul primăverii”
Categoria de activitate: Jocuri și activități liber alese II
Tipul de activitate: formare de priceperi şi deprinderi
Mijloc de realizare: joc de mișcare
Subiectul activității: „Mărțișor, la culoarea ta!” (joc de orientare și grupare); repetare: „Scăunelele muzicale”
Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare: joc de mișcare; joc muzical
Scop: Stimularea dorinței de participare activă și afectivă la activitatea de joc, prin crearea unei atmosfere plăcute.
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
COMPORTAMENTE VIZATE: Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare.
Obiective operaţionale:
O1 – să-și coreleze mișcările în funcție de sarcinile jocului
O2 - Să pornească/să se oprescă la semnalul educatoarei;
O3– să execute corect comenzile educatoarei
O4 – Să manifeste interes prin participare efectivă și afectivă la activitate
Sarcina didactică: La semnalul educatoarei, când aceasta va spune ,,Mărțișoarele pleacă la plimbare!”, copiii de la fiecare căsuță vor
pleca prin sală, plimbându-se. La al doilea semnal, când educatoarea va spune: ,,Mărțișoarele au obosit!”, copiii se vor piti și își vor
pune mâinile la ochi. În acest timp, căsutele se schimbă. La al treilea semnal, când se va auzi ,,Mărțișor, la căsuța ta!”, va trebui ca
fiecare copil să-și găsească căsuța.
Regulile jocului: Copiii vor forma echipe (câte trei într-o echipă) și căsuțe (câte una în fiecare echipă). Educatoarea îi anunță că vor
face o plimbare, pentru că vremea este minunată. În funcție de semnalul acesteia, copiii vor răspunde la comenzi, găsindu-și, în final,
căsuțele.
Elemente de joc: surpriza, aplauzele, întrecerea
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: explicația, demonstrația, observația, conversația, jocul
Mijloace de învățământ: stick cu muzică, cercuri, bețe
Forme de organizare: frontal, individual
Bibliografie:
Anghelache, V., Baroni, M.C., Gherguț, A., Bentea, C., 2022, Metodica activitatilor instructiv-educative din grădiniță, Editura
Didactică și Pedagogică, București
Catalano, H. , Albulescu, I., 2019, Didactica jocurilor, Editura Didactică și Pedagogică, București
Toma, Georgeta, Petre, Daniela, Ristoiu, Maruta, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar,
Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2009;

Etapele lecţiei
1. Introducerea în activitate și captarea atenției
2. Anunțarea temei și a obiectivelor
3. Desfășurarea activității
4. Obținerea performanței
5. Evaluarea activității
6. Încheierea activității

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Strategii didactice

1. Moment organizatoric Se fac pregătirile necesare: aranjarea mobilierul, pregătirea materialul didactic. Conversaţia

2. Captarea atenţiei Li se propune copiilor să realizeze simboluri colorate ale primăverii – mărțișoare, Conversaţia
pentru a le oferi semenilor.
3. Anunţarea temei şi a Se anunţă tema şi se explică obiectivele lecţiei într-o manieră accesibilă copiilor. Conversaţia
obiectivelor Explicația

4. Desfășurarea Intuirea materialului- se va realiza împreună cu preșcolarii. Conversaţia


Prezentarea și analiza lucrării model
activității Expunerea
Explicarea și demonstrarea modului de lucru Explicaţia
Cu ajutorul copiilor se intuiesc etapele și tehnicile de lucru. Se parcurg toate
etapele procesului de realizare a lucrării și se oferă explicații suplimentare acolo
unde este nevoie.
Etapele de lucru ( se arată planșele – model cu fiecare etapă)
Copiii vor fi solicitați să descrie etapele de lucru exemplificate.
Exerciții pentru încălzirea mușchilor mâinilor
5.Obținerea Realizarea lucrării de către preșcolari. Conversaţia
performanței După ce au înțeles care sunt etapele de lucru și s-au efectuat exercițiile de Turul galeriei
încălzire a mâinilor, copiii vor începe lucrul. Voi atrage atenția asupra faptului că
trebuie să lipească elementele folosind corect lipiciul. Realizarea lucrărilor se va
face având ca fundal muzical cântecelul ,,Vine, vine primăvara”

6. Evaluarea activității Vor fi numiți câțiva copii să răspundă la următoarele întrebări:


,, - Cum ți s-a părut lucrarea pe care ai realizat-o astăzi? Conversaţia
- Ai întâmpinat dificultăți în realizarea ei? Dacă da, care sunt acestea? Explicaţia
Care lucrare dintre cele ale colegilor îți place cel mai mult? De ce?”
7. Încheierea activității Se vor oferi aprecieri verbale individuale și colective asupra modului de lucru.

S-ar putea să vă placă și