Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:
30.09.2014
PROF. INV.PRESC.: Petrus Gabriela
GRUPA:Mijlocie
TEMA ZILEI: Gradinita mea
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul Limba si Comunicare DLC
TIPUL DE ACTIVITATE:Predare-invatare
MIJLOC
DE REALIZARE: Memorizare
FORMA DE
REALIZARE: Frontal si pe grupuri
DURATA: 20-25
min.
LOCUL DE
DESFASURARE: sala de grupa
SCOPUL
ACTIVITATII:
Formarea deprinderii de a memora i reproduce voluntar i logic poezia si
de a o reda nuanat i expresiv;
Intelegerea sensului cuvintelor noi si alcatuirea de propozitii cu acestea;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa-si insuseasca textul poeziei;
sa recite expresiv, respectand intonatia, accentul, pauza, ritmul, tonul si
nuantarea vocii;
sa respecte sarcina trasata pe fisa de lucru in functie de explicatiile date
anterior;
sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte si expresii noi;
sa se exprime corect si coerent in limba romana;
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee : demonstratia , conversatia , explicatia ,exercitiul ,surpriza ;
Material didactic : plane cu scene din poezie , fise, culori.

BIBLIOGRAFIE:
Poezia Gradinita mea
Metodica

activitilor de educare a limbajului n nvmntul precolar,

Ed. Humanitas , Bucureti, 2005;


Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de
copii,Bucuresti,2005.

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTE
DIDACTICE

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

Moment
organizatoric

Pentru o bun desfurare a


activitii se vor lua urmtorele
msuri:
aerisirea slii de grup;
aranjarea mobilierului
sub forma de semicerc;
pregtirea materialului
didactic necesar
desfasurarii activitatii ;
intrarea ordonat a
copiilor n sala de grup.

Captarea
atentiei

O voi face prin prezentarea Surpriza


unor ghicitori despre gradinita.
Conversatia
Explicatia

Copiii raspund
Aprecierea
raspunsurilor
Observarea
comportamentul
ui copiilor

Anuntarea temei Astazi, noi vom invata o


si precizarea
poezie.
Poezia se numeste Explicatia
obiectivelor
Gradinita mea.

Copiii asculta

Dirijarea
invatarii

Observarea
comportamentul
ui

Anunt copiii ca poezia noastra


are patru strofe si mai intai o Demonstratia
voi recita eu model. Recit
expresiv, nuantat poezia n
ntregime, astfel nct sa fiu
ascultata cu interes de toti
copiii , fiind ajutata de imagini
sugestive
pentru
textul Explicatia
poeziei.Voi explica cuvintele
noi: spaima,scarbit,isprava.
Recit poezia de 2-3 ori. Apoi
urmeaza invatarea poeziei pe
strofe: voi recita prima strofa
de 1-2 ori apoi voi solicita 2-3
copii sa repete; Apoi strofa a
doua
si
in
continuare
urmatoarele strofe,reluand de Exercitiul
fiecare data si pe cele

Evaluez

Evaluarea
activitatii
Incheierea
activitatii

anterioare .Le recit apoi poezia


in intregime inca o data,apoi
solicit 4, 5 copii sa repete si ei
poezia cu ajutorul meu.
O voi realiza prin jocul
Explicatia
Continua tu!
Exercitiul
Aprecieri generale asupra
modului de comportare si
participare al copiilor la
activitate si voi imparti
recompense.

Conversatia

capacitatea
copiilor de a se
exprima
Analiza
raspunsurilor
Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și