Sunteți pe pagina 1din 40

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.12.2014
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa Mică B „Albinuțele”

1
Educatoare:
Tema: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: „Zâna stelelor de gheață/A sosit de dimineață”
Tema zilei: „Bucuria copiilor”
Scenariu didactic
Activități de dezvoltare personală (ADP)
2
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,

3
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului.

4
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile
corespunzătoare.

Tranziții: Euritmie – Dansul fulgilor de nea

5
Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

6
T Sectorul I: Joc de rol

Subiectul activității: „De-a serbarea de iarnă”


Mijloc de realizare: joc de rol
Obiective operaționale: - să imite acțiunile desfășurate de către educatoare și copii
- să folosească formule de politețe specifice mediului dat (la grădiniță)
Material didactic: foile cu serbarea grupei mici
7
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
Desfășurarea activității: Copiii vor interpreta rolul de educatoare și copii în cadrul serbării de iarnă
Evaluarea activității: Interpretarea rolului de educatoare și copii.

T Sectorul II: Bibliotecă

8
Subiectul activității: ‚‚Sortăm imagini de iarnă’’
Mijloc de realizare: sortare
Obiective operaționale: -să grupeze imaginile de iarnă de cele de toamnă, avute la dispoziție;
Material didactic: imagini din anotimpul toamna și iarna
Metode și procedee: explicatia, exercițiul;
Desfășurarea activității: Copiii sortează imaginile de toamnă și iarnă avute pe masă.
Evaluarea activității: Sortarea corectă a imaginilor.
9
Activități pe domenii experiențiale I (ADE)

Domeniul experiențial: Știință


Categoria de activitate: Activitate matematică
Subiectul activității: „Alege săniuțele” (grupare după mărime și culoare)

10
Mijloc de realizare: joc didactic
Obiective de referință:
-să-și îmbogățească experiența senzorială, ca bază a cunoștințelor matematice referitoare la recunoașterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor și
clasificarea lor;
Obiective operaționale:
O1-să formeze grupe de obiecte după criteriul culorii (roșu, albastru);

11
O2-să formeze grupe de obiecte după criteriul mărimii (mare, mic);
O3-să descopere modificarea utilizînd un limbaj matematic adecvat;
Mijloace de învățământ: sănii din hârtie de diferite mărimi și culori, panou
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, problematizarea
Bibliografie:
& MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

12
& Păduraru V., „Activitățile matematice în învățământul preșcolar”, Editura Polirom, Iași, 1999

13
Obiective Activități Strategii didactice

14
operaționale de Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
învățare procedee învățământ
Introducerea în activitate
Se realizează prin elementul surpriză: un vânzător de la magazinul de
sănii, care aduce materialul demonstrativ. El este supărat că a amestecat
toate săniuțele și a venit să ceară ajutorul copiilor din grupa mică pentru
că știe că îl va ajuta.
15
-exerciții de Intuirea materialului -conversația -săniuțe -analiza
dialog Prezint copiilor materialele puse la dispoziție și le cer să le denumească răspunsurilor
provocat date

-exercitii de Anunțarea temei și a obiectivelor -explicația -însuşirea


însuşire a „Astăzi îl vom ajuta pe vânzător să sorteze săniuțele după mărime și -conversația mesajului
16
mesajului culoare.” transmis

Explicarea și demonstrarea regulilor jocului -explicația


„Pentru că săniuțele s-au încurcat, noi trebuie să formăm grupa săniuțelor
mari și grupa săniuțelor mici.

Executarea jocului de probă -exercițiul


17
Chem doi copii să vină să aleagă câte o sanie mică pentru a vedea dacă au
înțeles regulile jocului.

O1- să formeze -exerciții de Desfășurarea propriu-zisă a jocului -exercițiul -sortarea


grupe de grupare Câțiva copii vor veni de vor sorta săniile mari de cele mici. corectă a
obiecte după după obiectelor
criteriul mărime după mărime
18
mărimii (mare,
mic

O2- să formeze -exerciții de Alți copii vor veni să sorteze săniile roși de cele albastre și le vor așeza pe -exercițiul -sortarea
grupe de grupare măsuța corespunzătoare culorii săniilor. corectă a
obiecte după după obiectelor
criteriul culorii culoare după culoare
19
(roșu,
albastru);

O3-să -exerciții de Complicarea jocului -problema- -descoperirea


descopere descoperire Când bat din palme, copiii închid ochii și voi așeza o sanie roșie în grupa tizarea corectă a
modificarea a săniilor albastre. modificării
utilizînd un modificării
20
limbaj
matematic
adecvat;

-exercitii de În încheierea activității apreciez modul în care s-au comportat copiii pe -însuşirea
însuşire a tot parcursul activității. mesajului
mesajului transmis
21
22
23
Activități pe domenii experiențiale II (ADE)

Domeniul experiențial: Estetic și creativ


Categoria de activitate: Activitate muzicală
Subiectul activității: „Iarna a sosit în zori”

24
Mijloc de realizare: cântec
Obiective de referință:
-să intoneze cântece pentru copii;
-să cânte acompaniaţi de educatoare;
Obiective operaționale:
O1- să execute corect exerciţiile de respiraţie, ritmice şi melodice;

25
O2- să audieze cu atenţie cântecul„Iarna a sosit în zori”;
O3- să interpreteze corect linia melodică şi textul cântecului;
O4- să intoneze cântecul atât pe grupe, cât şi individual ;
Mijloace de învățământ: casetofon, CD
Metode și procedee: audiţia, explicaţia, conversaţia, exerciţiul
Bibliografie: MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica PublishingHouse, București, 2009

26
Colectivul de cadre didactice de la gradiniţa PP. nr. 14 Arad- Îndrumător pentru educatoare, elevi şistudenţi, Arad, 2007

27
Obiective Activităţi de Conţinutul esenţial Metode şi Mijloace de Evaluare
operaţionale invăţare procedee învăţământ

28
-exerciţii Introducerea în activitate se va realiza prin audierea unui cântec -audiţia -casetofon, -audierea cu
audiere intitulat „Iarna a sosit în zori” CD atenţie a
cântecului

-exercitii de Anunţarea temei şi a obiectivelor -explicaţia -receptarea


receptare a Astăzi o să învăţăm cântecul pe care l-am ascultat, care se intitulează mesajului
unui mesaj „Iarna a sosit în zori” transmis
29
-exerciţii de Familiarizarea copiilor cu conţinutul cântecului -explicaţia -urmărirea
familiarizare a Le explic copiilor despre ce este vorba în conţinutul cântecului: in cu atenţie a
copiilor cu acest cântec este vorba despre anotimpul în care ne aflăm, şi anume explicaţiilor
conţinutul anotimpul iarna. Iarna a sosit cu gerul ei, cu zăpadă şi polei. Copiii şi reţinerea
cântecului sunt veseli, deoarece se pot da cu sania, şi se pot juca cu zăpadă. ideilor
Iarna, după cum spune şi acest cântec, este considerat anotimpul principale
30
veseliei.

O1- să execute -exerciţii de Exerciţii de omogenizare a vocilor -exerciţiul -executarea


corect omogenizare a Pentru a putea cânta cât mai frumos, trebuie să ne încălzim vocile: corectă a
exerciţiile de vocilor -exerciţii de respiraţie: mirosim aerul curat de afară, suflăm fulgul de exerciţiilor
respiraţie, nea de
ritmice şi -exerciţii ritmice: se vor executa prin bătăi din palme omogenizare
31
melodice; -exerciţii melodice: scurte fragmente muzicale din cântecul care a vocilor
urmează să fie învăţat. Exerciţiile se reiau cu: „la la la”

O2- să audieze -exerciţii de Interpretarea model a cântecului -audiţia -audierea cu


cu atenţie audiere a unui IARNA A SOSIT ÎN ZORI atenţie a
cântecul„Iarna cântec cântecului
a sosit în zori”; Iarna a sosit in zori 
32
La fereastra ne-a pus flori
A sosit cu gerul ei 
Cu zăpdă si polei.

Ref: Cât de veseli suntem noi


Că ne-aduce bulgări moi
Cu zăpadă ne jucăm 
33
Și cu bulgări aruncăm.

Săniuța va pleca, 
Și pe pârtie va zbura.
Clopoțeii vor suna
Și pe noi ne-or bucura.

34
O3- să -exerciţii de Învăţarea cântecului de către copii -exerciţiul -corectitu-
interpreteze interpretare a Învăţarea propriu zisă a cântecului se realizează pe fragmente. dinea
corect linia cântecului Intonez primul fragment muzical, după care reiau fragmentul de doua interpretării
melodică şi trei ori cu copiii. În continuare intonez al doilea fragment muzical, şi cântecului
textul îl reiau cu copiii de doua, trei ori. Leg cele doua fragmente muzicale,
cântecului; şi le interpretez cu copiii de câteva ori. La fel procedez cu toate
fragmentele muzicale din cântec.
35
După ce am învăţat tot cântecul, îl repet cu preşcolarii de două, trei
ori.
O4- să intoneze -exerciţii de Cântecul se interpretează în diferite variante: -exerciţiul -corectitudi-
cântecul atât intonare a a) individual nea intonării
pe grupe, cât şi cântecului b) pe grupe cântecului
individual ;

36
-exerciţii de Încheierea activităţii -explicaţia -receptarea
receptare a La finalul activităţii fac aprecieri verbale cu privire la modul de -conversaţia mesajului
unui mesaj comportare şi participare al copiilor pe parcursul întregii activităţi. transmis

ALA 2: Joc de atenție


37
Subiectul activității: „Unde a căzut fulgul de nea?”
Mijloc de realizare: joc de atenție
Mijloace de învățământ: fulg din hârtie
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul
Obiective operaționale: -să participe activ la joc, respectând regulile acestuia

38
Desfășurarea activității: Copiii sunt așezați în semicerc și un preșcolar va veni de va lua un fulg și îl va ascunde în una din mâini. Ceilalți copiii vor avea
ochii închiși în timp ce colegul lor va ascunde fulgul. Preșcolarul care va ascunde obiectul se va opri în dreptul unui coleg, iar acesta treabui să să
ghicească în ce mână este ascuns.
Încheiere: Apreciez modul în care s-au comportat copiii pe tot parcursul activității.

39
40

S-ar putea să vă placă și