Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.11.2020
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.86 București
Nivel/Grupa: Nivel II/ Mare 3
Profesor învățământ preșcolar: Delcea Cristina Mădălina
Categoria de activitate: Jocuri și activități liber alese (ALA I)
Tema anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: „Legume din grădina bunicii”
Tema sectoarelor de activitate: „Toamna cea ce roade plină”
Mijloc de realizare: ACTIVITĂȚI ȘI JOCURI PE SECTOARE DE ACTIVITATE:
1. ȘTIINȚĂ: ,,Sticluța cu semințe”
2. CONSTRUCȚII: ,,Lădițe/coșuri pentru legume”
3. BIBLIOTECĂ: ANTRENAMENT GRAFIC: ,,Legume și semne grafice”
4. ARTĂ: PICTURĂ:,,Borcanul cu murături”
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi
Scopul activității: consolidarea unor priceperi și deprinderi ale copiilor ce pot fi aplicate în diverse contexte de
învățare
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
1. Știință:
O1 - să denumească semințele;
O2 - să decoreze sticluța așezând în straturi diferite semințele.
2. Construcții:
O3 - să denumească piesele de construcție;
O4 - să îmbine corespunzător piesele de construcție în vederea realizării temei propuse.
3. Bibliotecă:
O5 - să identifice semnele grafice;
O6 - să traseze corect semne grafice însușite anterior.
4. Artă:
O7 - să realizeze prin pictură (tehnica ștampilei) tema propusă;
O8 - să lucreze curat, îngrijit.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, observația, explicația, exercițiul
Materiale didactice: semințe, sticluță, piese de construcție, legume din plastic sau pânză, fișe de lucru cu legume
și semne grafice, creion negru, imagini cu borcan desenat, acuarele, palete culori, legume tăiate, șervețele umede și
uscate
Forma de organizare: individual
Durata: 15 minute
Locul de desfășurare: online- pe platforma educațională Gsuite
Bibliografie:
 ,,Revista Învățământul preșcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009
 ,,Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de copii”, Editura Sitech, 2010

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENTUL OB. CONȚINUTUL EVALUARE
1. MOMENT Se realizează prin
ORGANIZATORIC conectarea copiilor la
platforma Gsuite.

2. CAPTAREA Se realizează printr-o Conversația


ATENȚIEI conversație cu copiii
legată de tema
săptămânii.

3. ANUNȚAREA Se propun jocurile și Conversația


TEMEI ȘI activitățile ce urmează
ENUNȚAREA
a fi desfășurate în Observația
OBIECTIVELOR
cadrul fiecărui sector
de activitate :
Știință: „Sticluța cu
semințe”
Construcții:
„ Lădițe/coșuri pentru
legume”
Bibliotecă: ,,Legume și
semne grafice”
Artă:,,Borcanul cu
murături”
4.DIRIJAREA Copiii își aleg sectorul
ÎNVĂȚĂRII de activitate unde vor Conversația
lucra.

Se trece la realizarea Explicația Practic-


sarcinilor de către Individual actională
fiecare copil în funcție Exercițiul Individuală
de sectorul ales, sub
îndrumarea permanentă
a educatoarei.
Știință: Copiii vor Semințe/Sticluță Așază
O1 așeza semințele în semințele în
O2
sticluță în straturi straturi.
diferite.

Construcții: Copiii vor Îmbină


O3 îmbina corespunzător Piese de piesele de
O4 piesele de construcție construcție construcție
pentru a realiza tema Legume din pentru
propusă. plastic/pânză realizarea
unor
lădițe/coșuri
pentru
legume.
O5 Bibliotecă: Copiii vor Trasează
O6
identifica și vor trasa Exercițiul Fișe de lucru Individual semne
semne grafice însușite grafice după
anterior. model.

O7 Artă: Copiii vor picta, Imagini cu Pictează cu


O8
prin tehnica ștampilei, borcan/Acuarele/ ștampile-
borcanul cu murături. Palete pentru legume un
culori/ Legume borcan cu
tăiate/Șervețele murături.
umede și uscate

5.OBȚINEREA Fiecare copil va Exercițiul Lucrări expuse Individual Orală


PERFORMANȚEI finaliza ceea ce a lucrat Conversația la cameră Individuală
și va prezenta colegilor. Prezintă
colegilor
lucrarea
proprie.
6.EVALUAREA Se realizează prin Conversația Orală
PERFORMANȚEI încărcarea produselor Frontală
obținute de către copii
pe platformă,
verificarea și
transmiterea unui feed-
back.
7. ÎNCHEIEREA Salutul și deconectarea
ACTIVITĂȚII de la platformă.

S-ar putea să vă placă și