Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Anul școlar:
Data:
Instituția:
Grupa: Mijlocie
Educatoare:
Director:

Domeniul Experiențial: DLC-Domeniul Limbă și Comunicare


Domeniu de dezvoltare: Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Tema anuală de studiu: ”Ce și cum vreau să fiu?”
Tema proiectului: Săptămână independentă
Subtema/Tema săptămânii: ”O călătorie în galaxie”
Tema: Audierea unui text epic, valorificarea mesajului educativ
Subiectul:”Micuța planetă”
Tipul activității: Însușirea de noi cunoștințe
Scopul activității: Dezvoltarea capacității de înțelegere și utilizare corectă a semnificației structurii verbale orale;
Dimensiuni ale dezvoltării vizate:
➢ Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc.
➢ Exersează, cu sprijin, ascultarea asctivă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării lui.

Comportamente vizate:
➢ 1.1. Ascultă povești și povestiri scurte, participă la jocuri/cântece/poezii însoțite, inițial, de gesturi (comunicare receptivă)

➢ 2.2. Întreabă pentru a cunoaște denumirea obiectelor, evenimentelor, persoanelor

➢ 2.3. Folosește cuvinte noi în experiențele zilnice

Obiective operaționale:
O1- să urmărească „Povestea micuței planete”, concomitent cu manipularea siluetelor intuitive de pe șorțul
povestitor;
O2- să identifice două dintre personajele principale din poveste și cu ajutor să le denumească;
O3 - să se exprime în propoziții corecte din punct de vedere lexico-gramatical utilizând expresii și cuvinte specifice
vârstei ca răspuns la întrebările educatoarei.;

Strategia didactică:
a) Metode și procedee: conversația,explicația, observația, povestirea, interviul;
b) Mijloace de învățământ:cutia cu surprize, bilețelul, șorțulețul povestitor.
c) Forma de organizare:frontală, individuală
d)Reseure: umane: copiii din grupă, educatoarea
temporale: 10- 12 minute
e)Bibliografie: ”Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani)”, 2019

Strategia didactică
Nr. Etapele/Secvențele Ob. Op Conținutul instructiv-
Crt activității educativ al procesului Evaluare
didactic Metode și Materiale Forme de
procedee didactice organizare Tim
p
1. Moment Voi pregăti materialul
organizatoric didactic în vederea
desfașurarii lecției în 1’
condiții optime, în mediul
online.
2. Captarea atenției - Dragii mei în această Conversația
dimineață cineva mi-a 1’
bătut în ușă și mi-a lăsat a
aeastă cutie, urmată de un
bilețel scris special pentru
voi.
Anexa 1

3. Anunțarea temei și - Dragii mei, astăzi o să


a obiectivelor pornim împreună într-o
călătorie prin minunata
Galaxie, dar înainte am să Conversația Frontală 1’
vă povestesc ce a pățit o
planetă micuță, care din
întâmplare s-a rătăcit prin
sistemul solar.
4. Dirijarea învățării Voi prezenta conținutul Povestirea Șorțulețul Frontală 5’
poveștii ”Povestea Conversația povestitor Individuală
Micuței Planete” (Anexa
2), ajutându-mă
de ”șorțulețul povestitor”.
Explicația

Între timp voi explica


copiilor cuvintele noi,
apărute în poveste:
• rătăcise – pierduse
• încântată-
bucuroasă
• astronom-om se
știință care observă
stelele
• cometă – corp
ceresc care se
rotește în jurul
soarelui
• mânie-suparare
• sistemul solar- o
multitudine de
planete organizate
• să se stabilească – a
locui acolo
5. Obținerea Pentru fixarea momentelor Conversația Frontală 3’ Se
performanțelor importante din poveste, evaluează
voi solicita copiilor să Interviul Individuală atenția
răspundă la câteva copilor
întrebări: din
1) Cum se numește timpul
povestea, pe care poveștii
tocmai ați ascultat-
o?
R: Povestea se
numește ”Povestea
Micuței Planete”
2) Ce personaje se
regăsesc în poveste?
R: În poveste se regăsesc
următoarele personaje:
Micuța Planetă, Jupiter,
Saturn,Pământul, Soarele.
3)Cine a râs de Micuța
Planetă?
R: A râs de Micuța Planeta
Jupiter.
4)Cui trebuia să-i ceară
voie Micuța Planetă
pentru a se stabili lângă
Pământ?
R: Trebuia să îi ceara voie
Soarelui.
5)Care este personajul
vostru preferat? De ce?
6. Încheierea Voi încerca să scot în Conversația Frontală 1’ Interesul
activității evidență mesajul Individuală copiilor
poveștii: ”Oricât de multe pentru
persoane am fii, oriunde activitate
ne-am afla, este loc pentru
toată lumea, și trebuie să
fim mereu buni unii cu
ceilalți!”
Voi face aprecieri
individuale și colective cu
privire la întreaga
activitate.

Anexa 1

Dragi copii din Grupa


Puișorilor,
Eu, am aflat foartreee multe lucruri despre voi, șiiii știuu că vă plac foarte
mult aventurile, așa că, astăzi vă provoc să pornim împreună într-o
frumoasă și interesantă colotorie prin.... ia ghiciț i? Prin GALAXIE!!!
Pentru o zi, veț i deveni COSMONAUȚI, și vă promiiiit că ne vom distra
foarte tare împreună!

Cu drag, Omuleț ul din Stele

Anexa 2
POVESTEA MICUȚEI PLANETE

A fost odată o planetă mică, mică, care s-a rătăcit din întâmplare în sistemul nostru solar. Se rătăcise fiindcă nu avea un
nume și nici o orbită a sa. Nu știa cum o cheamă pentru că nu o botezase niciun astromom.
Odată ajunsă în sistemul nostru solar, mica planetă a fost foarte încântată de ce a văzut.
-Îmi place aici. Nu sunt decât câteva planete, nu e înghesuială, iar steaua lor pare una prietenoasă …cred că n-ar avea nimic
împotrivă să mă învârt în jurul ei! Mi-aș dori să fac parte din acest Sistem Solar, gândi micuța planetă cu voce tare,
dar n-o auzi decât o cometă care trecu pe lângă ea, fără să-i acorde vreo atenție. De regulă, cometele sunt foarte grăbite.
Apoi, micuța își dădu seama că n-ar fi frumos să se stabilească în acel loc, fără să le ceară voie mai întâi celorlalte planete, poate
chiar și Soarelui. Așa se hotărî să stea de vorbă cu Jupiter, cea mai mare dintre toate. Își luă inima în dinți și o abordă cu
timiditate:
-Vă salut cu respect, îndrăzni ea. Eu sunt o mică planetă care s-a rătăcit în spațiul cosmic…ați fi de acord să mă primiți și pe
mine în frumoasa voastră familie?-Ce-ai spus că ești? o întrebă plină de uimire Jupiter, după care izbucni în râs. O planetă?!
-Da, o planetă pitică, spuse nou venita cu glas pierdut. O planetuță, dacă vreți…
-Tu, o planetă?! Vorbi din nou Jupiter printre hohote de râs. Eu care credeam că ești un meteorit, adică o bucată desprinsă dintr-
o planetă și chiar mă așteptam să te faci praf de suprafața mea…
-Dar eu sunt o planetă…insistă micuța.
-Ești doar un meteorit rotunjor care se crede planetă! deveni brusc serioasă Jupiter. Tu, să te învârți în jurul Soarelui
nostru?Haide, haide, pleacă mai repede!
Micuța Planetă încă încrezătoare în steaua ei, se gândi să meargă la Saturn.
-Bine v-am găsit, măreață planetă cu inele! Cât de frumoasă sunteți!
-Cine ești tu? întrebă Saturn.
-Sunt o biată planetă care s-a rătăcit în Sistemul vostru Solar și ar vrea să vi se alăture ... dacă îmi veți permite, desigur!
Saturn o privi lung pe micuță.
-Știi ceva? îi spuse într-un târziu Saturn. Și așa suntem prea multe. Dacă ar fi după mine ar trebui să rămânem doar două, eu și
cu Jupiter, cele mai puternice planete. De la Mercur n-am vești niciodată, pentru că e prea departe și aleargă prea repede pe
orbită, Venus e prea mândră, crezând că datorită strălucirii ei e cea mai frumoasă, Pământul e locuit de oameni care trimit tot
felul de aparate care bâzâie în jurul meu și-mi fac poze, Marte e roșie de mânie și suferă că e pustie, Uranus este prea tăcută și
rece, iar Neptun e mult prea vorbăreață. Ce ne mai trebuie încă o planetă în plus? Eu zic să te duci de unde ai venit!
Micuța își luă “la revedere” pentru că era politicoasă și plecă. Începu a plânge, gândindu-se cât de mult își dorea să fie acceptată
și ea ...
Deodată tresări: “Oamenii!” … Poate n-ar fi rău să trec și pe la Pământ să-idau binețe! O ultimă încercare pe care era dispusă să o
facă pentru a se acomoda și a-și face prieteni. Pe măsură ce se apropia de Pământ, constată că aceasta e diferită de toate celelalte.
-De ce ai culori atât de frumoase? a fost prima intrebare pe care micuța
planetă i-a adresat-o Pământului.
-Pentru ca am mări și oceane, îi răspunse amabilă Pământul. Datorită apei există și viață. știi, eu sunt o planetă locuită. Tu nu
ești?
-Sunt doar o planetă mică și rătăcită și mi-aș fi dorit să mă stabilesc aici, zise încurajată de bunăvoința Pământului micuța.
-Eu n-am nimic împotrivă, dar Soarelui i-ai cerut voie?
-Nu, … am vorbit cu celelalte planete…răspunse tristă.
-Mergi la Soare, este steaua în jurul căreia noi toate orbităm!
Micuța planetă ascultă sfatul Pământului și merse către Soare, dar nu se apropie prea tare pentru a nu se transforma în scrum. Își
făcu curaj și îndrăzni:
-Soare, te rog, primește-mă și pe mine în familia ta, sunt o planetă mică, mică, promit să nu deranjez.
-Micuță planetă, în Sistemul meu Solar am opt planete, însă esți bine primită pe o orbită mai îndepărtată .
Aceasta îi mulțumi și porni fericită printre stele către propria ei orbită. De acum înainte nu mai trebuia să rătăcească prin Univers.
Deși departe de Soare, descoperi în jurul ei mulți prieteni: comete, meteoriți, asteroizi, chiar și alte planete la fel de micuțe ca și
ea, aflănd că și ele au un nume…exoplanete.

S-ar putea să vă placă și