Sunteți pe pagina 1din 5

Plan de lectie

Școală Gimnaziaza nr. 7 „Remus Opreanu” Constanta


Student: Dumitrescu Radu-Daniel, Anul I ; Specializarea EFSS
Clasa: a VIII-a D
Efectiv: 28 de elevi
Data: 17.11.2021
Variante de desfasurare : fata in fata
Durata: 50 de minute

Teme și obiective

1.Tema: Elemente acrobatice dinamice- Rulare inapoi din ghemuit -invatare

Sarituri la aparate- saritura cu rostogolire inainte la lada asezata longitudinal

Competente specifice

2.1 Recunoașterea termenilor specifici dezvoltării fizice


2.2 Caracterizarea generala a propriei dezvoltări fizice
3.3 Evaluarea propriului randament activități sportive

2.Obiective operationale

1. Psihomotrice

Op 1. Sa execute intr-un timp prestabilit


Op. 2. Sa execute corect elementele din gimnastica acrobatica
Op. 3. Sa execute corect exercitiile propuse pentru invatarea elementelor acrobatice

2. Cognitive

Oc. 1. Sa cunoasca indicii de manifestare a calitatilor motrice


Oc. 2 : Sa identifice angrenarea simultana a segmentelor membrelor inferioare si a celor superioare
Oc. 3 : Sa remarce originalitatea exercițiilor

3. Social afective

O s-a 1. Sa aprecieze corect si obiectiv prestatiile colegilor


O s-a 2 Sa manifeste capacitate de lucru individual
O s-a 3. Sa manifeste atitudine de fair-play
Nr. Verigile lectiei si Continutul lectiei Dozare si Formatii de
crt. durata acestora codificare lucru si
indicatii
metodice
1. Organizarea -pozitia de drepti 3’
colectivului de -verificarea starii sanatatii
elevi -verificarea echipamentului
3’ -prezentarea temei de lectie
-captarea atentiei; la stanga,la dreapta

2. Pregatirea Variante de mers:


organismului -mers pe varfuri cu bratele sus 1’/ P30” Spatele drept
pentru efort Bratele
12’ -mers pe calcaie cu bratele la spate,de maini 1’/ P30” intinse
apucat

-mers ghemuit cu bratele pe genunchi 1’/ P30”

Variante de alergare:

-alergare cu joc de glezne


1’/ P30”

-alergare cu pendullarea gambelor spre Bratele se


inapoi 1’/ P30 misca
energic pe
langa corp
-alergare cu pendularea gambelor intinse spre 1’/ P30”
inainte

1’/ P30”
-alergare cu genunchii sus

-alergare cu pas saltat 1’/ P30” Desprinderea


de pe sol se
face in
inaltime

-alergare cu pas sarit 1’/ P30” Desprinderea


de pe sol se
face in
adancime nu
in lungime
3. Influentarea Se
selective a Exerciții libere de dezvoltare fizică demonstreaz
aparatului generală: ă fiecare
locomotor exercițiu.
10’ 1. P.I. –Stând depărtat brațele îndoite, 3x8
mâinile pe șolduri: P30’’
T. 1. Înclinarea capului spre înainte,
T. 2. Revenire,
T. 3. Extensia capului,
T. 4. Revenire
T. 5. Înclinarea capului spre stanga,
T. 6. Revenire,
T. 7. Inclinarea capului spre dreapta
T. 8. Revenire

2.P.I.- : Stând depărtat brațele îndoite,


mâinile pe șolduri 3x8 O rotare
T1-4 patru rotiri de cap spre stanga P30’’ completă
T5-8 patru de cap spre dreapta pentru
fiecare timp.
.
3.P.I.- stand departat
T1-4- patru rotari de umerilor inainte 3x8
T5-8- patru rotari ale umerilor inapoi. P30’’

Talpile
4.P.I. –stand departat cu palmele indoite la raman lipite
nivelul pieptului 3x8 de sol.
T1-2 extensia bratelor cu arcuire P30’’ Picioarele
T3-4 intinderea bratelor lateral,extensie cu intinse din
arcuire articulatia
T5-6 idem T1-2 genunchilor
T7-8 idem T3-4

Se insistă pe
5.P.I. stand departat,bratele indoite,mainile execuția
pe solduri 3x8 corectă.
T1-2 rasucire a trunchiului spre stanga cu P30’’
arcuire
T3-4 rasucire a trunchiului spre drapta cu
arcuire
T5-6 idem T1-2
T7-8 idem T3-4

6.P.I.-stand departat,bratul stang indoit cu 3x8


mana pe sold, P30’’ Bratul liber
bratul drept intins sus ramane in
prelungirea
T1-2- schimbarea pozitiei bratelor,inclinarea trunchiului.
de trunchi spre dreapta cu arcuire
T3-4-inclinarea de trunchi spre stanga cu
arcuire
T5-6 idem T1-2
T7-8 idem T3-4
7.P.I. Stând depărtat,bratele indoite,mainile 3x8
pe solduri P30’’
T1-2 Fandare spre stanga cu arcuire
T3-4. Fandare spre dreapta cu arcuire Piciorul opus
T5-6 Idem T1-2 fandarii
T7-8 Idem T3-4 ramane
intins,trunchi
ul ramane la
vertical.
8.P.I stând  ;
Sarituri usoare pe ambele picioare, la fiecare 3x8
semnal sonor se executa o saritura cu P30’’
genunchii la piept.

4. Elemente
acrobatice Metodica invatarii
dinamice
Rulare inapoi din 1)P.I.-culcat dorsal cu bratele sus
ghemuit-invatare T1-8-ridicarea picioarelor indoite sus 2x8
8’ simultan cu coborarea bratelor si apucarea P30’’
picioarelor la nivelul gambelor

2)P.I.-culcat ghemuit, bratele apuca 2x8


picioarele la nivelul gambei P30’’
T1-8-rulare libera inainte si inapoi

3)P.I.-asezat ghemuit
T1-8-rulare inapoi cu accentuarea rasturnarii 2x8
bazinului peste sprijin P30’’

4)P.I.-sprijin ghemuit inainte


T1-8-rulare inapoi pana pe ceafa cu 2x8
mentinerea pozitiei 2/3 secunde P30’’

Sarituri la 1)P.I-atarnat cu spatele la scara fixa 1x8


aparate-saritura T1-8-desprindere in adancime P30’’
cu rostogolire
inainte pe lada 2)P.I-stand pe lada de gimnastica(2 capace) 1x8
7’ T1-8-urcari si aterizari P30’’

3)P.I.-din alergare usoara


T1-8-bataie pe trambulina si aterizare pe 1x8
saltea P30’’

4)P.I-stand ghemuit
T1-8-rostogolire inainte pe saltea 1x8
P30’’
5)P.I-din alergare usoara
T1-8-bataie pe trambulina urmata de 1x8
rostogolire pe calup de saltele P30’’

6)P.I.-din alergare usoara


T1-8-saritura cu bataie pe 1x8
trambulina,rostogolire pe lada urmata de P30’’
aterizare in stand pe saltea
5. Revenirea Se vor forma doua echipe asezate fata in fata. Elevii sunt
organismului Profesorul va fi in fata primilor reprezentatnti atenti la
dupa efort ai celor doua siruri cu 2 mingii in maini. comenzile
4’ La comanda strart primii elevi iau mingile profesorului
din mana profesorului si le trasmit in laterala
cu ambele maini urmatorului participant al Fiecare
sirului. 2’ jucator isi va
Castiga echipa care transmite mingea de la pastra locul
un capat la altul al sirului mai repede. in
sir,picioarele
ramanand
nemiscate pe
parcursul
Exercitii de respiratie exercitiului
Stretching
2’

Aprecieri,concluzi Aprecieri generale 3’


6. i si recomandari Aprecieri individuale
3’ Recomandări
Notare

S-ar putea să vă placă și