Sunteți pe pagina 1din 5

Plan de lectie

Student: Dumitrescu Radu-Daniel, Anul I ; Specializarea EFSS


Liceul Teoretic „Ovidius” Constanta
Clasa: a VIII-a A
Efectiv: 28 de elevi
Data: 29.05.2022
Variante de desfasurare : fata in fata
Durata: 50 de minute

Teme și obiective

1) 1.Tema: 1. Volei- Învățarea serviciului de jos din față


2. Volei-Fixarea pasei cu două mâini de sus

Competente specifice

2.1Cunoașterea și executarea complexelor de dezvoltare fizică;


2.2Capacitatea de efectua acte mortice cu și fără obiecte;
2.3Să-și formeze o ținută corporală corectă;
2.4Să perceapă componentele spațio-temporale;
2.5Folosirea corectă a terminologiei de specialitate;

2.Obiective operationale

1. Psihomotrice

Op 1. Sa execute intr-un timp prestabilit


Op. 2. Sa execute corect elementele din scoala alergarii
Op. 3. Sa execute corect exercitiile propuse pentru rezolvarea temei lectiei

2. Cognitive

Oc. 1. Sa cunoasca indicii de manifestare a calitatilor motrice


Oc. 2 : Sa identifice angrenarea simultana a segmentelor membrelor inferioare si a celor superioare
Oc. 3 : Sa remarce originalitatea exercițiilor

3. Social afective

O s-a 1. Sa aprecieze corect si obiectiv prestatiile colegilor


O s-a 2 Sa manifeste capacitate de lucru individual
O s-a 3. Sa manifeste atitudine de fair-play

N Verigile Continutul lectiei Dozare si Formatii de lucru si


r. lectiei si codificare indicatii metodice
cr durata
t. acestora
1. Organiz -pozitia de drepti 3’ In linie pe un singur rand
area -verificarea starii sanatatii
colectiv -verificarea echipamentului
ului de -prezentarea temei de lectie
elevi -captarea atentiei; la stanga,la dreapta
3’

2. Pregati Variante de mers:


rea -mers pe varfuri cu bratele sus 1’/ P30” In coloana de cate unul
organis
mului -mers pe calcaie cu bratele la spate,de maini apucat 1’/ P30”
pentru Spatele drept
efort -mers ghemuit cu bratele pe genunchi Bratele intinse
12’ 1’/ P30”
Variante de alergare:

-alergare cu joc de glezne

1’/ P30”
-alergare cu pendullarea gambelor spre inapoi

1’/ P30
-alergare cu pendularea gambelor intinse spre inainte Bratele se misca energic
pe langa corp
1’/ P30”
-alergare cu genunchii sus

-alergare cu pas saltat 1’/ P30”

1’/ P30” Desprinderea de pe sol


se face in inaltime
-alergare cu pas sarit
Desprinderea de pe sol
se face in adancime nu
1’/ P30” in lungime

3. Influent Se demonstrează fiecare


area Exerciții libere de dezvoltare fizică generală: exercițiu.
selectiv
ea 1. P.I. –Stând depărtat brațele îndoite, mâinile pe
aparatu șolduri: 3x8
lui T. 1. Înclinarea capului spre înainte, P30’’
locomot T. 2. Revenire,
or T. 3. Extensia capului,
10’ T. 4. Revenire
T. 5. Înclinarea capului spre stanga,
T. 6. Revenire,
T. 7. Inclinarea capului spre dreapta
T. 8. Revenire

2.P.I.- : Stând depărtat brațele îndoite, mâinile pe O rotare completă pentru


șolduri fiecare timp.
T1-4 patru rotiri de cap spre stanga 3x8
T5-8 patru de cap spre dreapta P30’’

.
3.P.I.- stand departat
T1-4- patru rotari de umerilor inainte
T5-8- patru rotari ale umerilor inapoi. 3x8
P30’’
Talpile raman lipite de
sol.
Picioarele intinse din
articulatia genunchilor
4.P.I. –stand departat cu palmele indoite la
nivelul pieptului
T1-2 extensia bratelor cu arcuire 3x8 Se insistă pe execuția
T3-4 intinderea bratelor lateral,extensie cu arcuire P30’’ corectă.
T5-6 idem T1-2
T7-8 idem T3-4

5.P.I. stand departat,bratele indoite,mainile pe solduri


T1-2 rasucire a trunchiului spre stanga cu arcuire
T3-4 rasucire a trunchiului spre drapta cu arcuire
T5-6 idem T1-2 3x8
T7-8 idem T3-4 P30’’ Bratul liber ramane in
prelungirea trunchiului.
6.P.I.-stand departat,bratul stang indoit cu mana pe sold,
bratul drept intins sus

T1-2- schimbarea pozitiei bratelor,inclinarea de trunchi


spre dreapta cu arcuire
T3-4-inclinarea de trunchi spre stanga cu arcuire 3x8
T5-6 idem T1-2 P30’’
T7-8 idem T3-4

7.P.I. Stând depărtat,bratele indoite,mainile pe solduri Piciorul opus fandarii


T1-2 Fandare spre stanga cu arcuire ramane intins,trunchiul
T3-4. Fandare spre dreapta cu arcuire ramane la vertical.
T5-6 Idem T1-2
T7-8 Idem T3-4

3x8
8.P.I stând  ; P30’’
Sarituri usoare pe ambele picioare, la fiecare semnal
sonor se executa o saritura cu genunchii la piept.

3x8
P30’’

4.
Învățare
https://www.youtube.com/watch?v=Qv1mA1s8p9Y
a
0:12- 0;30
serviciul Elevii asezati in linie pe
ui de jos - de pe loc, demostrarea si apoi exersarea un singur rand pe
din față serviciului de jos din față lungimea terenului
- elevii asezati pe un singur rand, la semnal sonor 4 rep ☻☻☻☻☻
vor executa serviciul de jos din față 5” pauza
- din alergare usoara, luarea pozitiei pentru Elevii asezati in linie pe
serviciul de jos din fata la semnal sonor 4 rep un singur rand pe
- elevii asezati la un perete executa serviciul de jos lungimea terenului .
cu lovirea peretelui peste o linie trasata pe acesta 4 rep ☻☻☻☻☻
- pe perechi fata in fata executia serviciului de jos
din fata spre partener de la diferite distante 2 min Elevii asezati pe
elevii asezati fata in fata cu fața catre fileu executa lungimea terenului cu
3 min fata catre fileu, acesta
serviciul de jos peste fileu de la unul la celalalt
fiind pozitionat pe
3 min lungimea terenului

https://www.youtube.com/watch?v=K9X_wB1Yu84
5. Fixare
0:21- 1:15
pasa cu
https://www.youtube.com/watch?v=40X48CPT9cY
doua
0:33-0:43
maini de
sus. - la perete se executa pase de sus cu doua maini
(15min) rapide cu peretele 3 min
- acelasi exercitiu dar se realizeaza si intoarceri 360
de grade alternative stanga dreapta 2min
- pe latimea terenului se executa deplasari la stanga
si la dreapta cu mentinerea mingii in aer prin Elevii asezati pe 3 linii
pasarea cu doua maini de sus ☻☻☻☻☻☻
2 min ☻☻☻☻☻☻
☻☻☻☻ ☻☻

Revenir - copii primesc cate un nume de tara si profesorul Elevii sunt atenti la
ea arunca mingea in sus si spune o tara, iar cel care 2’ comenzile profesorului
organis are acel nume trebuie sa prinda mingea, daca nu
6. mului este atent este eliminat din joc
dupa - “mingea frige” copii asezati in cerc arunca
efort mingea de la unul la altul la intamplare spunand 2’
4’ „mingea frige” cel care scapa minge este eliminat
din joc
7. Aprecie Aprecieri generale 3’
ri,concl Aprecieri individuale
uzii si Recomandări
recoma Notare
ndari
3’

S-ar putea să vă placă și