Sunteți pe pagina 1din 7

 

      PROIECT DIDACTIC

Data: 29 aprilie 2021


Grupa: mare 
Profesor metodist: Drujescu Marius 
Propunător: Toderașcu Rebeca
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: Exerciții recapitulative
Tipul lecției: Consolidarea cunoștințelor

Comportamente specifice: 
1.  Recunoaște unele cantități ale unor obiecte (ex.: două cărți, trei cutii etc.) 
2.  Identifică prin comparare, mărimea (mare – mic) sau cantitatea (mult/-e – puțin/-e) obiectelor de același tip
3. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
Obiective operaționale: La începutul și pe parcursul lecției, elevii trebuie:
O1: -să numere corect elementele mulțimilor
O2: -să recunoască greșelile din exerciții
O3: -să identifice formele geometrice în imagine
O4: -să asocieze corect mulțimile și numerele corespunzătoare acestora
O5: -să efectueze corect adunările propuse
O6: -să compare corect obiectele
Metode și procedee didactice: conversația, exercițiul, explicația, demonstrația, jocul didactic.
Resurse materiale: fișe de lucru electronice, laptop.
Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina de Matematică și explorarea mediului
 www.manualedigitale.ro
Etapele lecției Obiective Activitatea Activitatea Resurse Metode de
operaționale propunătorului elevilor evaluare
materiale procedurale organizatorice

1. Moment -pregătește -se pregătesc -conversația -frontal Observarea


organizatoric materialele pentru lecție sistematică a
- observația - individual
necesare comportamentului
desfășurării lecției elevilor

2. Reactualizrea -recapitulează -ridică mâna, -conversația -frontal -chestionarea orală


cunoștințelor noțiunile învățate așteptând să
anterior, prin fie numiți
întrebări de tipul: pentru a -apreciere verbală
răspunde.
,,Până la cât am -explicația - individual
învățat să
numărăm?”

,Poate cineva să
numere crescător,
până la 5?”

3. Anunțarea -prezintă oral, pe -ascultă -explicația -frontal Observarea


temei și a înțelesul copiilor, indicațiile sistematică a
obiectivelor obiectivele care vor comportamentului
fi urmărite pe elevilor
parcursul
activităților: -observația - individual

„Astăzi vom rezolva


împreună o serie de
exerciții bazate pe -conversația
ceea ce am învățat
până acum. Vom
număra, compara, -adresează
aduna și asocia.” întrebări

4. Captarea Prezintă copiilor - ascultă -materiale -explicația -frontal -evaluarea


atenției câteva activități pe prezentarea electronice: deprinderilor de
care le vor rezolva și laptop, ascultare activă și
îi familiarizează cu activități conștientă
modul de lucru și -la nevoie, electronice
cerințele propuse -conversația -individual
adresează
întrebări -frontal -chestionare orală

-apreciere verbală

5. Dirijarea și -ridică mâna,


conducerea așteptând să
consolidării fie numiți.

-evaluarea
deprinderilor de
Activitatea 1:
concentrare și
Privește cele două -conversația -frontal menținere a
-numără
mulțimi. Câte atenției
elementele
elemente are
mulțimilor și le
fiecare? Care
compară.
mulțime are mai
O1 multe elemente?
Compară-le.

-evaluarea
Activitatea 2: capacității de a
transpune în
În asocierile
-identifică practică noțiunile
următoare între
greșelile: teoretice
mulțimi și numere s- -jocuri și -jocul didactic
mulțimea de 4
au strecurat câteva activități în
elemente este
greșeli. Care sunt format
asociată cifrei
acestea? electronic
2...
O2
Activitatea 3:

Identifică în imagine
-observă
câte triunghiuri,
imaginea și
câte pătrate, câte
numără
dreptunghiuri și
formele
câte cercuri sunt.
geometrice.

Activitatea 4:
O3 -explicația
Asociază mulțimile
-asociază
de animale cu
corect
numerele
mulțimile și
corespunzătoare.
cifrele
Activitatea 5:

Să adunăm -adună
împreună elementele
O4 -frontal
următoarele mulțimilor,
mulțimi de prin numărare.
elemente.

-compară -apreciere verbală


Activitatea 6: merele,
inimioarele,
Compară
căsuțele,... în -cântecele
elementele. Care
funcție de
O5 element este mai
criteriile date.
mare/mic,
lung/scurt?
observația

Activitatea 7:

Identifică în -identifică
următoarea imagine mulțimi de -fișe de lucru
cât mai multe elemente în electronice
mulțimi de imagine -individual
elemente.(mulțimea
O6
iepurașului, a
ouălelor, a
puișorilor, a florilor)
O4

6. Încheierea -apreciază -formulează -conversația -frontal -evaluarea


lecției activitatea elevilor păreri despre capacitatății de
(global și individual) lecția evaluare şi
autoevaluare
terminată - observația -individual
-aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și