Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Data: 02.11.2022
Clasa: a II-a
Durata: 45 minute
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Discipline integrate: CLR
Tipul lecţiei: mixtă/consolidare
Competenţe specifice:
*CLR:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut
3.3. Identificarea semnificaţiei unor simboluri, în contexte cunoscute
* Obiective operaţionale:
O1- Să citească corect, expresiv şi fluent textul, în ritm propriu.
O2- Să răspundă corect la întrebările adresate pe baza textului.
O3- Să răspundă corect la ghicitoare.

O4- Să formuleze corect întrebările și răspunsurile pentu Anexa 1.

Strategii didactice

Metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, observaţia, demonstrația, munca


independentă, Metoda Exploziei Stelare
Mijloace de învăţământ: Fișa de lucru ,caiete, creioane, manual.
Forme de organizare: frontal, individual
Surse bibliografice: -Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Nr. 3418/19.03.2013

Profesor învăţământ primar: Cioara Nicolae


Profesor metodist: Mateiu Marius
Profesor coordonator: Stan Magdalena
Propunător: Narița Alexandru Marius

Scenariul didactic
O Mijloac Forma
Conţinut
Secvenţe b. Metode şi e de de
instructiv- Evaluare
didactice o procedee învăță organi
educativ
p. mânt zare
Moment Asigur Conversaţ Frontal Observarea
organizat condiţiile ia sistematică
oric necesare a
pentru comportame
desfășurarea ntul verbal
optimă a şi nonverbal
lecţiei:
-pregătirea
materialului
didactic;
-asigurarea
liniştii şi a
disciplinei.
Mă asigur
că toți elevii
au pe masă
materialele
necesare.
Mă prezint
elevilor:
-„Bună
dimineaţa!
Numele
meu este
Alex şi
astăzi vom
desfăşura
împreună
ora de
comunicare
în limba
româna.”
Captarea O Le voi Conversaț
atenţiei 3 spune ia Ghicito Individ
copiilor o are ual Observarea
ghicitoare Problemat sistematică
legată izare a capacității
despre un de receptare
brad: a unui mesaj
pe cale orală
Tulpină,
frunze ace
are,
Verde e şi
pe ninsoare,
De Crăciun
este tăiat
Pentru a fi
înfrumuseţat
.
(brad)
„Astăzi,
dragi copii,
la ora de
comunicare
Observarea
în limba
Anunţare sistematică
română o să
a temei şi a
discutăm Conversaţ
a Frontal comportame
despre: ia
obiectivel ntului
-împărțirea
or verbal şi
textului pe
nonverbal
fragmente
-planul de
idei

Rog elevii
Desfăşura să își
rea deschidă
activităţii cartea la
pagina 48 , Observați
unde avem a
O
textul
1
„VREAU

TRĂIESC Observarea
Frontal sistematică
PRINTRE
STELE" de a capacității
Conversaț de a analiza
Victor
ia un text
Eftimiu.
euristică
O să citim
textul în
gând, iar
apoi în lanț;
O Fiecare elev
v-a citi câte
2
o propoziție.
După ce am
terminat o
să întreb
dacă au
cuvinte
O necunoscute Conversaț
și o să le ia
3
pun câteva euristică
întrebări.
Frontal Observarea
1 Cine este sistematică
personajul a capacității
principal din de a
text? răspunde la
întrebări pe
2 Ce Conversaț baza
înseamnă „– ia textului
„ de la euristică
începutul
propoziție?
O să îi
întreb dacă Frontal
au mai
împărțit un
text pe
fragmente.
O să
împărțim
textul pe
fragmente
oral. Observarea
capacității
Povestirea de captare a
primului unui mesaj
fragment: pe cale orală
Un brăduț
stătea singur
pe o stâncă.
El își dorea

călătorească
, purtând
multe
steluțe pe
ramurile lui.

După ce am
împărțit
textul pe
fragmente
o să
alcătuim
planul de
idei:
1. Brăduț
ul voia

călător
ească.
2. Brăduț
ul se
întâlne
ște cu
Moș
Crăciu
n.
3. Brăduț
ul și a
împlin
it
visul.

Obţinerea
performa O4 După ce am
nţelor şi a citit textul o Explicația
feedback- să împart Frontal
ului copiilor
Anexa 1,
Conversaț
unde am
ia
folosit
metoda
Exploziei Individ
Stelare. ual
Ei au de Munca
formulat independe
întrebări pe ntă
baza
textului cu
cuvintele
CINE,
CUM, DE
CE, UNDE,
CÂND.
După ce 5
dintre elevi
au formulat
întrebările,
alții 5 vor sa
da
răspunsul.
De ex:
De ce
brăduțul
vrea să își
îndeplineasc
ă visul?
Voi ruga
elevii să
termine fișa Aprecieri
Încheierea Conversaţ
acasă. Frontal globale şi
activităţii ia
Voi face individuale
aprecieri
verbale.

S-ar putea să vă placă și