Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 12.12.2023
GRĂDINIŢA: Grădinița cu P.P. nr 28, Sibiu
GRUPA: mică
STUDENTĂ: Palcu Alexandra-Maria
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Dimeniul limbă și comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA ANUALĂ: ,,Cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI: Bucurii de iarnă
SUBTEMA: ,,Brăduleț drăguț”
TEMA ACTIVITĂŢII: Brăduțul- fragment de Ana Toma
FORMA DE REALIZARE: memorizare
TIPUL ACTIVITĂŢII: însușire de noi cunoștințe
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII
ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: 2 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
COMPORTAENTE VIZATE:
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
SCOPUL ACTIVITĂŢII:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1:
O2:
O3:
O4:

1
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversația, explicația, povestirea, explozia sterală
Mijloace de învăţământ:
Forme de organizare: frontală, în grupuri, individuală
EVALUARE: orală
DURATA: 10-15 minute
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru învățământul preșcolar, prezentare şi explicități. (2008). București:
Didactica Publishing House

2
Strategia didactică
Secvențele Timp Ob. Materiale şi Forme de
Conținutul învățării Metode şi tehnici Evaluare
activității Op. mijloace organizare a
didactice
didactice activității
Momentul 1 min Asigur condițiile optime pentru desfășurarea
organizatoric activității:
-aerisirea sălii de grupă
- aranjarea mobilierului stațiile de lucru,
pregătesc materialul didactic necesar
Captarea 2 min Captarea atenției se va realiza cu ajutorul Conversația Frontal Observarea
atenției unei ghicitori: comportamentului
copiilor
E un copac veșnic verde
Sub care-n seara de Ajun
Atunci când nimeni un îl vede
Ne pune daruri Moș Crăciun
(bradul)
Anunțarea 1 min Dragi copii, astăzi o să învățăm o minunată Conversația Frontal Observarea
temei poezie numită ,, Brăduțul” de Ana Toma comportamentului
copiilor
Dirijarea 6 min Conversația
învățării
Observarea
comportamentului
Explicația Frontal
copiilor

Ob 1 Povestirea

Ob 2

3
Ob 3

Obținerea 4 min Ob 4 Conversația Frontal


performanței
Explicația

Concluzii și 1 min Se vor face aprecieri generale și individuale Conversația Frontal Aprecieri verbale
aprecieri asupra participării preșcolarilor la activitate, generale și
precum și asupra comportamentului lor pe individuale
parcursul activității. nenominale

S-ar putea să vă placă și