Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 08.12.2021
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.13-TȂRGOVIŞTE
prof. înv. preşcolar: CIOLAC SIMONA
NIVELUL I : Grupa mijlocie ,,B,,
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Când/ cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”DARURILE IERNII”-aspecte de iarnă
TEMA ZILEI: „IARNA A SOSIT LA NOI!”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII - ADP + (ADE-DEC )+( ADE-DOS +ALA )
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de cunoştinţe, deprinderi şi priceperi
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, pe grupuri mici, independent
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
formarea și consolidarea deprinderilor de interpretare a unui cântec vioi, individual
sau în grup
formarea unor norme de comportament moral- civic în contexte de viața din mediul
cunoscut

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


D.3. ACTIVARE ȘI MANIFESTARE A POTENȚIALULUI CREATIV
D.2. COMPORTAMENTE PROSOCIALE, DE ACCEPTARE ȘI DE RESPECTARE A
DIFERSITĂȚII
COMPORTAMENTE VIZATE:
C.3.3.Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans, etc.
C.2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelegere efectele acestora în planul relațiilor
sociale, în contexte familiare
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP):
Întâlnirea de dimineaţă: „IARNA A SOSIT LA NOI!”
Salutul: “Bună dimineaţa, dragi copii...”
Prezenţa: “Cine a ajuns la gradiniţă ?”....
Tranziţii: ,, CA ORICE FETIȚĂ”
Calendarul naturii:- A-nceput o noua zi...Meteorologul de serviciu!- Cum este vremea?
Semaforul emotiilor:-Astazi sunt vesel....
Momentul de înviorare: ,,DACĂ VREAU SĂ CRESC VOINIC...”
Noutatea zilei: “SUPĂRAREA LUI ANDREI”
Tranziţii: ,,SUIE MUNTELE UN PITIC”
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE(ADE):
DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV-EDUCAȚIE MUZICALĂ
1. -DRAG MI-E JOCUL ROMÂNESC: joc cu text și cânt-repetare
2. -A, A, A, ACUM E IARNĂ, DA! - cântec-predare

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE(ADE):


DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE:
HAI LA JOACĂ, AFARĂ!- convorbire cu suport ilustrat
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE PE CENTRE DE INTERES
(ALA):
Știință: ,,ZĂPADA DIN PAHAR”-experiment
Artă: ,,NEAUA PESTE TOT S-A PUS”-dactilopictură
Joc de rol: ,,CEAINĂRIA IERNII”
Construcţii: ,,CĂSUȚA IERNII”
Manipulative: ,,DESCOPERĂ REGULA... APOI CONTINUĂ”-fișă
PUZZLE - IARNA
Nisip și apa:,, URME PE ZĂPADĂ”
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE DE RELAXARE, RECUPERARE
ȘI RECREERE:
,,Scaunele muzicale-IARNĂ BINE AI VENIT,,-joc de mișcare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Să execute exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii;
Să execute jocul muzical, respectând linia melodică sincronizându-și mişcările cu textul
şi ritmul melodiei;
Să intoneze un cântec vioi în cor, în grupuri mici și individual, respectând poziția
corectă a corpului în timpul cântării, tonul și semnalul de început, respirația în
cânt;
Să denumească comportamente pozitive/ negative într-o situație prezentată
Să găsească cât mai multe soluții ca răspuns la întrebările adresare
Să realizeze experimentul respectând etapele unui experiment
Să aplice non-culoarea cu ajutorul degetului arătător, pe suprafața dată
Să prepare ceaiuri din plante
Să construiască prin alăturare, suprapunere sau îmbinare
Să îmbine piesele de puzzle

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, analiza, descrierea, explozia stelară, explicaţia,
demonstraţia, exerciţiul, jocul, exerciţiul muzical, jocul muzical, problematizarea, lucrul în
echipă, brainstorming-ul
MATERIALE DIDACTICE: boxă muzicală, explozia stelară-o stea mare, 5 stele mici,
imagini, tablă magnetică, jetoane, cești pentru ceai, pliculețe cu ceai, sorțulețe, cuburi din
lemn mari si mici, fișă de lucru, carioci, puzzle, strecurătoare, făină, pampers, pahare
transparente, acuarele, coli colorate, bețișoare urechi
DURATA: o zi
MATERIAL BIBLIOGRAFICE:
 Curriculum pentru educație timpurie, 2019, Ministerul Educației Naționale
 Programa activitățiilor instructive-educative în grădinița de copii, M.E.N., 2015
 Metode interactive de grup”-Silvia Breben,Editura Arves.
 Piramida cunoaşterii. Repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, Pitești:
Ed. Diamant***(2014)
 Didactica activităților instructive-educative pentru învățământul pre-primar, Craiova: Ed.
Didactica Nova - (2005),
 Perspective moderne ale educației muzicale și estetice la vârste timpurii- Tomescu V.,
Grigore M., Cuculea C., Cireașa I., Oprea L., Constantinescu S.--Editura Arabela-2017
 Metodica educației muzicale pentru învățământ preșcolar- Mosor E., Tomescu V-
Editura Pildner& Pildner-2005

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea debuteaza cu ÎNTALNIREA DE DIMINEAŢĂ.


Salutul se realizează prin tehnica comunicării rotative: porneşte de la educatoare şi este
continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea stângă.
Tranziție: ” Ca orice fetiță! ”
Se face prezenţa copiilor, astfel aflăm: ,,Cine a ajuns la grădiniţă?/ Cine a rămas acasă?’’. Apoi
solicit unei fetițe să mă ajute să numărăm, împreună fetițele din grupă. La final fetița va rosti
formula: ”Astăzi pentru activitate sunt pregătite .... fetițe!”. Aceeași solicitare o voi adresa şi
unui băiețel, care va număra împreună cu mine băieţii din grupă.
Se completează calendarului naturii, unde descoperim: ,,Ce zi este astazi?” Meteorologul
de serviciu, ales, ne va prezenta vremea şi va aşeza elementele specifice zilei, făcând şi câteva
recomandări colegilor.
Împărtăşirea cu ceilalţi -Fiecare copil va veni la ,,Semaforul cu emoţii,, şi va spune cum se
simte astăzi.
Momentul de înviorare: ,,Dacă vreau să cresc voinic”-joc cu text şi cânt
Noutatea zilei: “SUPĂRAREA LUI ANDREI” Educatoarea le prezintă
copiilor ,,mesajul,, transmis de Andrei. Copiii ascultă mesajul, și vor ca prin activitățile
desfășurate azi la grădiniță să-l convingă pe Andrei, că și în anotimpul iarna se respectă
regulile de comportament, și bucuria lor este mai mare când se joacă și cântă împreună.
Educatoarea, propune să îl înveselim pe Andrei, prin repetarea jocului cu text și cânt: ,,DRAG
MI-E JOCUL ROMÂNESC, și ca iarna să i se pară mai prietenoasă să-l învățăm un
cântec de iarnă.
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE(ADE):
DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV-EDUCAȚIE MUZICALĂ
1. -DRAG MI-E JOCUL ROMÂNESC: joc cu text și cânt-repetare
2. -A, A, A, ACUM E IARNĂ, DA! - cântec-predare
Activitatea se va desfăşura cu întreaga grupă de preşcolari-frontal. Copiii sunt așezați
pe scăunele. Se fac precizări asupra poziției corecte pe parcursul interpretării cântecului
(spatele lipit de scaun, mâinile pe genunchi, capul sus, privirea în față). Se vor face
exerciţii de încălzire şi omogenizare a vocii.
1. Exerciţii de respiraţie:
a) „Suflăm spre frunza care creşte în copac”- se trage aer adânc în piept şi se suflă uşor spre o
frunză imaginară
b) „Facem valuri în paharul cu apă”- se trage aer adânc în piept şi se suflă uşor într-un pahar cu
apă, imaginar.
2. Exerciţii de dicţie:
„Huri, turi, ruri, muri,
Toc, poc, hai la joc.”
Pe timpul 1 se trage aer în piept, iar pe timpul 2 se spun versurile respective.
3.Exerciţii melodice de încălzire a vocii:
- cântă trompeta-ta, ta, ta,
- cântă chitara-pam, pam, pam
- cântă toba-bum, bum bum, bum
Copiii repetă în grup jocul muzical predat anterior.
Voi execută căntecul anunțat de două ori model. Învățarea textului începe cu
recitarea versurilor și explicarea cuvintelor necunoscute. Voi recita fiecare strofă în parte,
apoi aceasta va fi reluată cu toți copiii de două ori, cu o dicție corectă. Învățarea melodică o
voi realiza tot pe strofe, apoi voi repeta cântecul cu toată grupa de doua ori. Fixarea
cântecului o voi realiza folosind diferite modalități:cântare alternativă de educatoare-copii,
stafetă, pe grupuri, tare –încet..
Tranziţii: ,,SUIE MUNTELE UN PITIC”
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE:
HAI LA JOACĂ, AFARĂ!- convorbire cu suport ilustrat

Und
e?
Ce
?
Hai la joacă, Când
afară! ?

Cine
De
?
ce?

Copiii sun asezați pe scăunele în grup de 5, la centrul- Alfabetizare


Se discută și se extrage ideea centrală și se expune pe steaua cea mare-tabla magnetică
Copiii aleg câte o steluță, pe care este scrisă întrebarea.
Se citește întrebarea, copilul analizează imaginea, formulează întrebarea în concordanță cu
situațiile problemă descoperite
Un copil, numit de educatoare sau de cel care adresează întrebarea, va formula răspunsul.
Răspunsurile se scriu pe o stelută și se fixează imagini pe tabla magnetică( poster)
POSIBILE ÎNTREBĂRI:
-Când ne pututem juca cu zăpadă?
-Ce fac copiii din imagine?
-Ce faci când un copil are nevoie de ajutor?
-De ce nu trebuie să facem bulgării de zăpadă prea tari?

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE PE CENTRE DE INTERES


(ALA):
Știință: ,,ZĂPADA DIN PAHAR”-experiment-copiii vor realiza un miniexperiment,
respectând etapele
Artă: ,,NEAUA PESTE TOT S-A PUS”- dactilopictură- copiii vor picta cu ajutorul degetului
arătător, fulgi de zăpadă
Joc de rol: ,,CEAINĂRIA IERNII” -copiii vor prepara ceaiuri
Construcţii: ,,CĂSUȚA IERNII” – copiii vor lucra în perechi și vor realiza căsuța, din cuburi
mari și mici de lemn
Manipulative: ,,DESCOPERĂ REGULA... APOI CONTINUĂ”-fișă de lucru
PUZZLE - IARNA- copiii vor realiza puzzle, lucrând în echipă
Nisip și apa:,, URME PE ZĂPADĂ”-copiii vor cerne făina ”desenând” diferite forme.
Se va desfășura jocul de mișcare- Scaunele muzicale (cântecelul- IARNĂ BINE AI VENIT-)
https://www.youtube.com/watch?v=5ESJAGolVAw&ab_channel=GurinelTV
Stabilirea regulilor: Copiii stau așezați pe scaunele. Conducătorul jocului alege o modalitate prin
care da semnalul: pornește muzica – copiii încep să meargă în jurul scaunelor, oprește muzica -
copii se vor așeza pe scaun.
Desfășurarea jocului: Copiii așezați pe scaunele încep, la semnalul liderului de joc, să meargă în
jurul scaunelor. În timp ce copiii merg, liderul de joc scoate din joc un scăunel. La semnalul
liderului (oprește muzica) copiii vor lua loc. Copilul rămas în picioare este eliminat din joc. Jocul
continua astfel până când rămâne în joc un singur scăunel. Copiii își adaptează comportamentul
propriu la cerințele grupului prin respectarea și însușirea regulile jocului.
La finalul activităţii, la semnalul educatoarei, ,,Suie muntele-un pitic!,, se va
realiza evaluarea centrelor. Preșcolarii vor trece pe la centrele de activitate, pentru a observa
produsele obținute, pentru a reaminti comportamentele acceptate, iar copiii îi vor transmite un
mesaj -rezolvarea problemei-lui Andrei.
Se fac aprecieri verbale generale și individuale asupra modului de lucru, produselor realizate,
asupra comportamentului copiilor (colaborare), a ordinii și a disciplinei din timpul activității.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE ACTIVITĂȚII CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


METODE ȘI MATERIAL
PROCEDEE DIDACTIC
1.MOMENT Se vor asigura condițiile necesare Observarea directă
ORGANIZATORIC pentru desfășurarea optimă a a comportamentelor
activității:
-aerisirea sălii de grupă; conversația
-distribuirea în centre a materialului
didactic;
-plasarea organizată a copiilor în sala
de grupă.
ADP- ÎNTALNIREA DE DIMINEAŢĂ.
2.REACTUALIZAREA Se va purta o discuție liberă despre Observarea directă
CUNOȘTINȚELOR anotimpul iarna! a comportamentelor
Vom enumera câteva fenomenele
specifice iarna!
– afară este mult mai frig. Ne conversația
îmbrăcăm cu haine groase. Avem
căciulă, fular și mănuși. Ploaia se
transformă în zăpadă.

3.CAPTAREA ATENȚIEI Se realizează prin prezentarea de către conversația telefon Observarea directă
educatoare a situației -problemă: a comportamentelor
mesajul transmis de Andrei, un
băiețel care acum este trist, deoarece a
fost afară la săniuș și a întâmpinat
multe obstacole. Are nevoie să-l
ajutăm, să-i spunem cum trebuie să se
comporte copiii la joacă, afară, iarna.
4.ANUNȚAREA TEMEI ȘI Se anunţă tema activităţii. conversaţia
A OBIECTIVELOR Se vor stimula curiozitatea şi dorinţa explicaţia
de a învăţa. Se vor comunica
obiectivele activităţii, pe înţelesul
copiilor.
5.PREZENTAREA Educatoarea, propune repetarea
NOULUI CONȚINUT ȘI jocului cu text și cânt: ,,Drag mi-e
DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII jocul românesc, și ca iarna să i se
pară mai veselă, să-l învățăm pe
Andrei, un cântec de iarnă. conversația
ADE-DEC:-EDUCAȚIE MUZICALĂ explicaţia Capacitatea de a executa
1. -DRAG MI-E JOCUL demonstraţia corect exerciţiile de
ROMÂNESC: joc cu text și cânt- exerciţiul respiraţie, de dicţie şi cele
melodice
repetare muzical
2. -A, A, A, ACUM E IARNĂ, DA! -
cântec-predare
Se vor face exerciţii de încălzire şi
omogenizare a vocii.
Exerciţii de cultură muzicală:
1. Exerciţii de respiraţie:
a) „Suflăm spre frunza care creşte în
copac”- se trage aer adânc în piept şi
se suflă uşor spre o frunză imaginar
b) „Facem valuri în paharul cu apă”-
se trage aer adânc în piept şi se suflă
uşor într-un pahar cu apă, imaginar. Capacitatea de a respecta
Exerciţiile se repetă, fiecare de două explicaţia linia melodică, ritmul,
ori. demonstraţia mişcările jocului muzical
2. Exerciţii de dicţie: exerciţiul boxă muzicală
„Huri, turi ,ruri, muri, muzical microfon
Toc, poc, hai la joc.”
Pe timpul 1 se trage aer în piept, iar pe
timpul 2 se spun versurile respective.
3.Exerciţii melodice:
de încălzire a vocii:
Modul de interpretare a
- cântă trompeta-ta, ta, ta,
cântecului predat anterior
- cântă chitara-pam, pam, pam
- cântă toba-bum, bum bum, bum
Exerciţiile se vor face pe grupuri.
După efectuarea acestor exerciţii
copiii repetă în grup jocul muzical
predat anterior, insistându-se pe
respectarea liniei melodice, a duratei
şi a pronunţiei corecte a cuvintelor.
Copiii vor audia cântecul integral,
cântat de educatoare în întregime de
două ori, apoi se va purta o discuţie pe
marginea textului, explicarea
cuvintelor necunoscute.
Se învaţă textul pe fragmente logice,
apoi se va trece la îmbinarea textului
cu melodia.
Fixarea cântecului – se va realiza
printr-o întrecere pe grupuri. Aceştia
trebuie să continuie cântecul atunci
când îl voi opri. Verificarea se va face
pe loc, realizându-se astfel o
atmosferă de întrecere colegială.
6.OBTINEREA Tranziţii: ,,SUIE MUNTELE UN
PERFORMANTEI PITIC”
La centrul ALFABETIZARE se va
desfășura activitatea de ADE-DOS
EDUCAȚI PENTRU SOCIETATE-
HAI LA JOACĂ, AFARĂ!-
convorbire cu suport ilustrat conversația Tablă magnetică- Observarea directă
Educatoarea discută cu copiii pe analiza 1 stea mare, 5 slele a comportamentelor
baza imaginii. Se extrage ideea descrierea mici
centrală și se expune pe steaua cea problematizarea Imagini, jetoane Rezolvarea corectă
mare-tabla magnetică. a sarcinilor
Copiii aleg câte o steluță, pe care
este scrisă întrebarea.
Se citește întrebarea, copilul
analizează imaginea, formulează
întrebarea în concordanță cu situațiile
problemă descoperite.
Un copil, numit de educatoare sau de
cel care adresează întrebarea, va
formula răspunsul.
Răspunsurile se scriu pe o stelută și
se fixează imagini pe tabla
magnetică( poster)
POSIBILE ÎNTREBĂRI: Observarea directă
-Când ne pututem juca cu zăpadă? a comportamentelor
-Ce faci când un copil are nevoie de
ajutor?
-De de trebuie să ne asteptăm rândul?
-De ce nu trebuie să facem bulgării
de zăpadă prea tari?
Știință: ,,ZĂPADA DIN PAHAR ”- conversația pampers
copiii vor urma instrucțiunile pentru explicaţia pahare transparente
realizarea unui miniexperiment. problematizarea apă
Artă: ,,NEAUA PESTE TOT S-A Rezolvarea corectă
PUS”- dactilopictură- copiii vor picta coli colorate a sarcinilor
cu ajutorul degetului arătător, fulgi de explicaţia acuarele
zăpadă demonstraţia
Joc de rol: ,,CEAINĂRIA IERNII”- exerciţiul cești pentru ceai
copiii vor pregăti ceaiuri aromate. plicuri cu ceai
Construcţii: ,,CĂSUȚA IERNII” – șorțulețe
copiii prin îmbinare, alăturare sau
suprapunere a cuburilor mari și mici cuburi din lemn
din lemn, vor construi o căsuță. lucrul în echipă mari și mici
Manipulative: PUZZLE CU IARNA problematizarea
copiii vor lucra în echipă, vor realiza puzzle
puzzle fișă, carioci
Descoperă regula..apoi continuă-fișă
de lucru
Nisip și apa:,,URME PE ZĂPADĂ”- demonstraţia
copiii se vor juca cu făina, vor cerne exercitiul masa pentru nisip
și vor desena în făină. strecurătoare
făină
7.ASIGURAREA Se va desfășura jocul de mișcare-
RETENȚEI Scaunele muzicale -IARNĂ BINE AI
ȘI A TRANSFERULUI VENIT-
Stabilirea regulilor: Copiii stau așezați
pe scaunele. Conducătorul jocului
alege o modalitate prin care da -jocul muzical
semnalul: pornește muzica – copiii
încep să meargă în jurul scaunelor,
oprește muzica - copii se vor așeza pe boxă muzicală Observarea directă a
scaun. comportamentului copiilor
Desfășurarea jocului: Copiii așezați pe (interrelaționarea
scaunele încep, la semnalul liderului de grup).
de joc, să meargă în jurul scaunelor.
În timp ce copiii merg, liderul de joc
scoate din joc un scăunel. La semnalul
liderului (oprește muzica) copiii vor
lua loc. Copilul rămas în picioare este
eliminat din joc. Jocul continua astfel
până când rămâne în joc un singur
scăunel.
Copiii își adaptează comportamentul
propriu la cerințele grupului prin
respectarea și însușirea regulile
jocului.
8.EVALUAREA La finalul activităţii, la semnalul
ACTIVITĂȚII educatoarei, ,,Suie muntele-un Observarea directă a
pitic!,, se va realiza evaluarea comportamentului copiilor
centrelor. Preșcolarii vor trece pe la (interrelaționarea
centrele de activitate, pentru a de grup).
observa produsele obținute, pentru a brainstorming-ul
reaminti comportamentele acceptate,
iar copiii îi vor transmite un mesaj -
rezolvarea problemei-lui Andrei.
9.ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri generale asupra conversația
ACTIVITĂȚII modului de desfășurare a întregii
activități.

S-ar putea să vă placă și