Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

DATA : 14.03.2023;

CLASA : a XII-a A (Tehnic – Tehnician în turism);

ŞCOALA : Colegiul Tehnic ”Grigore Cobălcescu” Moinești ;

PROFESOR : Apetri Iulian Cristian ;

OBIECTUL : TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI ȘI A COMUNICAȚIILOR ;

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : PROGRAM DE CALCUL TABELAR – OFFICE EXCEL

SUBIECTUL : FUNCȚII;

TIPUL LECŢIEI : MIXTĂ;

DURATA OREI : 50 min;

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:

 Să cunoască şi să opereze cu principalele funcții în EXCEL

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să :

 O1: să cunoască rolul folosirii funcțiilor în programul de calcul tabelar;


 O2: să utilizeze șuncții simple în EXCEL (SUM, PRODUCT,MIN,MAX,AVERAGE);
 O3: să cunoască sintaxa funcției IF;
 O4: să utilizeze funcția IF în EXCEL.

1
METODE SI PROCEDEE:

 Explicaţia, exemplificarea, lucrul individual şi descoperirea;


MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :

 manualul, calculatorul / telefon/tabletă, mijloace de comunicare audio-video ;


MODUL DE ORGANIZARE :

 frontal, individual, online;


SCENARIUL LECŢIEI

MOMENTUL OBIECTIVE TIMP DESFĂŞURAREA LECŢIEI METODE EVALUARE

LECŢIEI (DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII) PROCEDEE

1)Momentul - salutul si notarea absenţelor;


2 min - pregătirea materialului;
organizatoric

- se vor evalua și verifica 4-5 elevi, aleși Evaluarea Se va folosi o fișă de


aleatoriu. portofoliului lucru rezolvată
7 min - Evaluarea va consta în verificarea cunoștințelor anterior.
2)verificarea privind efectuarea de calcule simpe în EXCEL
cunoștințelor - Elevii pot mrimi întrebări provind modul în care
se utilizează programele de calcul tabelar

3)Captarea atenţiei 1 min - elevii vor fi întrebați dacă le-ar plăcea să conversaţia ;
administreze un magazin

2
- se vor anunța și detalia obiectivele lecției –
4)Enunțarea 3 min elevii vor vedea pe ecran obiectivele -conversaţia ;
obiectivelor lecției

O1 10 min - elevii vor urmări rezolvarea unei fișe de lucru


propuse cu exemplificarea avantajelor utilizării
funcțiilor în programul de calcul tabelar; - conversaţia ;

- explicaţia ;

- se prezintă funcțiile în EXCEL (MIN, MAX, SUM, - exemplificarea ;


O2,O3 PRODUCT, AVERAGE, IF) precum și sintaxa
INSTRUIREA - va fi urmărit modul
acestora (în cazul funcției IF)
7 min ASISTATĂ DE în care elevii se
CALCULATOR implică în
5)Dirijarea învăţării desfăşurarea lecţiei,
O4 - Profesorul prezintă modalități de utilizare a - conversaţia ; conexiunile pe care
funcției IF (simplu și complex) prin le vor face cu lecţiile
3 min exemplificarea pe fișa de lucru - explicaţia ;
anterioare ;
- exemplificarea ;

6)Asigurarea feed- - Elevii primesc fișa de lucru – similară celei Exercițiul, Învățarea
back-ului prezentate la tablă

3
O1,O2, 10 min - Aceștia vor rezolva cerințele din fișă conform prin descoperire
explicațiilor anterioare
O3,O4,

- Se va evalua
realizarea sarcinilor
- observarea; din fișa de lucru –
- Pe măsură ce elevii termină de rezolvat fișa de
lucru, profesorul evaluează (fără a se urmări un fără a se pune
barem) modul în care elevii au perceput temele accent pe notarea
7)Evaluare și 5 min
predate. Verificarea se va face prin observarea conform unui
concluzii / barem;
modului în care se rezolvă fișele de lucru
consolodare
- Se trag concluzii, conform obiectivelor Sunt apreciați și
- Sunt apreciați și notați elevii care au răspuns notați elevii care au
sau au realizat cât mai bine sarcinile de lucru răspuns sau au
realizat cât mai bine
sarcinile de lucru

Tema va fi
8)Tema pentru - Elevii vor primi o tema, asemănătoare fișei de alocată online, în
2min lucru – un tabel ce va fi încărcat online.
acasă Google
Classroom

S-ar putea să vă placă și