Sunteți pe pagina 1din 5

LICEUL TEORETIC SPECIAL „IRIS” Materiale folosite:

Timișoara saltele, banci de gimnastică

Eleva: Pupăză Petronela-Tania Locul desfășurării:

Profesor: Zaharean Loredana Cabinet Kinetoterapie

Data: 10.12.2018

PROIECT DIDACTIC

I. Tema lecției: Dezvoltarea caităților motrice: echilibru și îndemânare


II. Obiectivele lecției:
- Menținerea stării optime de sănătate a elevilor și creșterea capacității de
adaptare a acestora la factorii de mediu
- Stimularea reacţiilor de redresare şi echilibrare
- Dezvoltarea îndemânării
- Dezvoltarea reacţiilor normale de postură
III. Mijloace folosite: exerciții dinamice stimulative.
IV. Desfășurarea activității
Verigile lecției Măsuri didactice și Dozare Indicații metodice și Observații
mijloace utilizate organizatorice
1.Organizarea -alinierea -Din poziția stând
lecției 1-2 min. -verificarea depărtat
atitudinii
corporale
2 min. -Comenzi
-Comenzi de scurte,clare
orientare și
coordonare:
Întoarceri spre
stanga/dreapta,
ridicarea
alternativa a
membrelor
superioare si inf.
2.Pregătirea -Îndoiri ale 10x
organismului capului stânga-
pentru efort dreapta, înainte-
5 min. înapoi Trunchiul drept,
-Răsuciri ale privirea inainte
capului 10x
-Rotirea umerilor
spre înainte și
spre înapoi
-Rotirea brațelor
spre înainte și
spre înapoi
-Răsuciri de 10x
trunchi
-Aplecări ale
trunchiului
-Fandări
-Mers
-Mers pe vârfuri
-Mers pe călcâie
- Mers încrucișat

3.Exercitarea
componentei 1.P.I. Stând
neuro-psihice depărtat cu
2 min. mâinile pe şolduri -redresarea se
T1-2: aplecarea face din pozitia
capului spre 8x stand cu fata la
dreapta oglinda
T3-4: aplecarea
capului spre
stânga

2. P.I. Stând
depărtat cu
mâinile pe şolduri
T1-2: aplecarea
capului inainte cu 8x
arcuire
T3-4:extensia
capului cu
arcuire
3. P.I. Stând
depărtat
T1-8: rotirea
braţelor inainte 8x
T1-8: rotirea
braţelor înapoi

4. Ridicări pe
vârfuri cu
menținere câteva
secunde.
4.Exercitarea EX.1 10x
componentei Pi. Stând
musculo- Se execută mers -Trunchiul drept
articulare pe vârfuri pe o
30 min. linie trasată pe
sol în zig-zag

EX.2
Pi. Stând pe o
bancă de
gimnastică
Se merge pe
bancă prinzând
câte o minge din 10x
partea unui
coleg.

EX.3
Sărituri peste
diverse
jaloane,obiecte 10x
din mers sau
alergare.

EX.4
Pi. Stând
T1-T2 Se face
cumpăna, 10x
alternativ, cu un
picior și cu
celălalt, cu
menținere câteva
secunde.
EX.5
Alergare câte doi
pe câte o bancă, 10x
la semnal aceștia
vor schimba
locurile între ei.

EX.6
Pi.Stând 10x
T1-T2-Săritură
de pe loc,
simultan cu
deplasarea
picioarelor
simultan cu
lovirea palmelor
înainte și la
spate.

EX.7
Pi. Stând în
lateralul unei
bănci de
gimnastică 10x
T1-T2-Se
execută o
săritură laterală
peste banca de
gimnastică

EX.8
Stând pe o
bancă de
gimnastică.
Se execută mers
pe vârfuri, cu
brațele în lateral.
5. Favorizarea -Mers cu exercitii
revenirii de respiraţie-
organismului la ducerea bratelor 8x
normal prin lateral sus
cu inspir si
revenire in expir
2 min. -Mers pe vârfuri
cu exerciții de
respirație

6.Concluzii, Aprecieri privind 2 min


aprecieri și efctuarea
recomandări. individuală a
2 min. exercițiilor.

S-ar putea să vă placă și