Sunteți pe pagina 1din 11

Cristescu Ioana

PIPP-ID, anul II

Didactica activitatilor matematice si aritmeticii

TEMA DE CONTROL NR.2

TC2.a.Proiect de lecţie la matematica-clasa I, avand rubricatia din curs.

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Libera Waldorf Clasa: I

Cadru didactic:

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare: Crearea unor probleme simple de adunare şi scădere în spaţiul numeric 0-100, cu sprijin concret în
reprezentări variate

Obiective cadru si de referinta:

O1: dezvoltarea capacitatilor de cunoastere perceptiv-senzoriala


1.1 sa poata efectua, cu sprijin concret in material suport, exercitii de recunoastere a numerelor din spatiul 0-
100 si probleme de adunare si scadere, fara trecere peste ordin
1.2 sa poata interpreta si transpune corect intr-o problema desene sugerand situatii de adunare si scadere
O2: dezvoltarea deprinderii de ascultare a mesajului oral
2.1. sa poata asculta cu atentie mesajul sau cerinta comunicata oral
O3: dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic
3.1. sa poata exprima oral, in limbaj matematic adecvat, problemele si rezolvarea acestora
O4: dezvoltarea capacitatiilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme
4.1. sa poata, plecand de la un rezultat dat (un numar din spatiul numeric 0-100) sa creeze probleme utilizand
operatiile de adunare si scadere fara trecere peste ordin, putandu-se folosi, daca este nevoie, de materiale de suport
4.2. sa poata sesiza greselile de calcul
4.3. sa poata folosi simbolurile matematice adecvate pentru crearea problemelor
4.4. sa exerseze sirurile de numere, ordonandu-le corect, vizand scopul inventarii de probleme
4.5. sa poata exersa modalitati proprii de compunere si descompunere a numerelor din spatiul 0-100
O5: dezvoltarea capacitatii de ramane angrenat intr-o activitate, parcurgand etapele acesteia de la inceput pana la final
5.1. sa poata executa integral secventele de lucru, fara a iesi din activitate
5.2. sa reintre cu usurinta in secventa de lucru, dupa momentele de respiro
O6: dezvoltarea capacitatilor motorii si in special a celor legate de perceptia spatiala, ca premisa a dezvoltarii gandirii
logico-rationale
6.1. sa poata efectua miscari ritmice, imitand sablonul de ritm al invatatorului, cu accent pe sirurile de numere
6.2. sa poata propune ritmuri pentru exersarea anumitor siruri
6.3. sa poata efectua miscari crescand si descrescand gradual intensitatea miscarii (prin imitatie)
6.4. sa poata efectua concomitent mai multe secvente de ritm, insotite de cantec sau versuri rimate
O7: formarea deprinderii de a lucra in grup
O8: dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul calcului matematic

7. Resursele procedurale si materiale

Metode si procedee: explicatia, conversatia euristica, dialogul, problematizarea, exercitiul, jocul didactic

Mijloace de invatamant: marioneta, castane, samburi, conuri, pietre, margele colorate, desen pe tabla, instrumente de
scris/desen, tabla, creta

Forme de organizare si relatii: activitate individuala, de grup si pe echipe

Durata: 100min (curs de baza)


8. Desfasurarea activitatii

Obie Activități de învățare Strategie didactica


Secvențe ctiv Activitatea Activitatea Resurse Forma de Observații/
didactice pedagogului elevilor Procedura Materiale Temporale organizare Evaluare
e
le
2.1 Copiii sunt intampinati de Salutul, vestile de Conversatia 5 min In cerc capacitatea de
invatator, se spune zicerea dimineata, zicerea ascultare de
de dimineata. catre copii a
1. Moment
vestilor
introductiv
celorlalti copii,
asteptandu-si
randul
6.1 Invatatorul ia de mana Executa, prin Joc 25 min In cerc, in Invatatorul
6.2. copiii si ii pune in miscare imitare, miscarile miscare evalueaza
6.3 (prin imitatie). Secvente de si spun participarea
6.4 cantece sau de versuri textele/cantecele activa,
rimate sunt cantate/spuse ce insotesc capacitatea de
acompaniate de miscari miscarea concentrare si
2. Parte ritmica
ritmice. Accentul se pune memorie.
pe exersarea sirurilor de
numere (ex: se merge in
cerc si la fiecare al treilea
pas se accentueaza cu o
bataie din palme)
2.1 Invatatorul ii aseaza pe copii in cerc, si se Joc didactic Marioneta 2 min In cerc, nvatatorul
8 aseaza impreuna pe podea. Invatatorul scoate asezati pe evalueaza
dintr-un cosulet o papusa de mana (o marioneta podea participarea
– Piticul Barba Cot), care este un personaj activa,
caraghios care ii viziteaza pe copii in epoca de ascultarea,
3. Captarea
matematica. El nu este deloc bun la matematica, atentia,
atentiei
spune tot felul de lucruri gresite si copiii trebuie interesul,
sa il corecteze. curiozitatea,
capacitatea de
concentrare si
memorie.
2.1 Invatatorul, prin personajul Copiii corecteaza Joc didactic Marioneta 8 min In cerc, Invatatorul
4.2 ales, arata ce lucruri a greselile Piticului, asezati pe evalueaza
5.1 invatat de la copii in ora in baza podea participarea
4. 5.2 precedenta. Pe unele le cunostintelor activa,
Recapitularea 7 spune in continuare gresit. anterior ascultarea,
unor informatii 8 dobandite atentia,
dobandite interesul,
anterior curiozitatea,
capacitatea de
concentrare si
memorie.
5. Anuntarea 2.1 Barba Cot le povesteste Copiii isi scot Joc didactic Marioneta, 2 min In cerc, Invatatorul
obiectivelor copiilor ce problema a saculetii de castane, asezati pe evalueaza
intampinat el: a fost la piata socotit, in care samburi, conuri, podea ascultarea,
piticilor (unde se plateste cu au castane, pietre, margele atentia,
castane), pentru ca voia sa samburi, conuri, colorate interesul,
cumpere cate ceva pentru pietre, margele curiozitatetea.
casa si s-a incurcat colorate
ingrozitor la calcule, asa ca
vrea sa le spuna copiilor
cateva dintre dificultatile sale
si sa invete impreuna cum
sa faca si el probleme
pentru altii. Le arata copiilor
sacul lui cu castane si ii
provoaca la calcule.
1.1 Barba Cot le spune copiilor Copiii inventeaza Joc didactic Marioneta, 18 min In cerc, Invatatorul
2.1. numere din spatiul numeric probleme Problematiz castane, asezati pe evalueaza
area
3.1 0-100, iar ei trebuie sa plecand de la samburi, conuri, podea participarea
4.1 creeze, folosind operatiile de rezultatele pietre, margele activa,
4.2 adunare si scadere, piticului. Cei care colorate ascultarea,
4.3 probleme al caror rezultat sa au nevoie de atentia,
6. Prezentarea
4.4 fie numarul respectiv. Ii material de interesul,
situatiei de
4.5 roaga pe copii sa ii dea si ei suport, folosesc curiozitatea,
invatare.
5.1 de facut probleme si le obiectele din capacitatea de
Dirijarea
5.2 rezolva gresit provocandu-i saculeti. La concentrare si
invatarii
7, 8 pe ei sa corecteze. secventele memorie.
La finalul secventei de indicate de
invatare se declara multumit invatator toti
de cele invatate de el si folosesc
spune ca pleaca urgent la materialul suport.
piata.
7. Obtinerea 1.1 Invatatorul incepe sa cante Copiii se intorc in Exercitiul castane, 15 min Frontal Invatatorul
performantei 1.2 cantecul ce semnifica banci. Isi scot euristic samburi, conuri, trece pe la
Conversatia
2.1 intoarcerea copiilor in banci. caietele si pietre, margele fiecare grupa si
euristica
3.1 Se descopera desenele de cuburile cerate. Problematiz colorate observa cum se
4.1 pe tabla, care au fost Rezolva in area tabla, creta organizeaza
Explicatia
4.2 acoperite pana la acel echipa pentru
4.3 moment. Desenele contin problemele realizarea
4.4 imagini ce sugereaza primite. Echipele sarcinii.
4.5 probleme de adunare si care au nevoie Invatatorul
5.1 scadere, pe care copiii se folosesc de “modereaza”
5.2 trebuie sa le rezolve materialul suport. discutiile si
7, 8 utilizand operatia Echipele ies pe conduce,
matematica adecvata rand in fata si le ghideaza elevii
(taraba piticului, varstele arata colegilor lor spre
piticilor, vagoanele cu pe tabla identificarea
numere). Copiii sunt grupati rezolvarile. rezolvarilor
in echipe de cate 4 si li se corecte. Copiii
cere sa rezolve cate unul sunt ajutati sa
dintre exercitii (gruparea identifice unde
copiilor si distribuirea rationamentul a
exercitiilor se face in functie fost gresit si
de abilitatile matematice ale cum ajungem la
copiilor). raspunsul
Invatatorul invita grupul sa corect.
aprecieze daca raspunsurile Se urmareste
colegilor sunt corecte, da participarea
indrumarile si explicatiile copiilor la
necesare discutie, ca ei
sa raspunda la
intrebari si sa
isi argumenteze
raspunsul.
8. Asigurarea 1.1 Invatatorul le cere sa isi Isi scot caietele Exercitiu Instrumente de 15 min Frontal Invatatorul
retentiei si a 1.2 scoata caietele de si cuburile euristic scris, caiete trece pe la
transferului 2.1 matematica si instrumentele cerate. Copiii isi fiecare copil si
4.1 de scris. Le cere copiilor ca rezolva figurativ observa modul
4.2 pornind de la desenele de problemele de rezolvare a
4.3 pe tabla sa deseneze indicate. sarcinii si
4.4 propriile lor probleme pentru corectitudinea
4.5 o serie de numere, pe care rezolvarilor.
5.1 le indica fiecarui copil. II Urmareste cum
5.2 provoaca suplimentar pe copiii se
7, 8 copiii care termina mai adancesc in
repede (de ex. sa adauge lucru, atentia,
mai multe operatii/combinatii interesul,
de operatii – adunari si capacitatea de
scaderi multiple spre a concentrare,
ajunge la numerele memoria,
indicate). Le ofera sprijin creativitatea.
celor care au dificultati, sau
roaga copiii care au terminat
sa ii ajute pe cei care au
dificultati.
2.1 Invatatorul dezveleste o alta parte a tablei, ce Povestire Lumanare 7 min In cerc Invatatorul
5.2 ascunde un desen legat de povestea ce urmareste
8 urmeaza, dar si de calculul matematic. Creeaza atentia copiilor
atmosfera de spus povestea (ii aduna pe copii in pentru poveste.
9. Poveste
cerc, pe podea, aprinde o lumanare, coboara
tonul). Le spune copiilor o poveste ce
prelucreaza metaforic teme legate de
matematica.
10. Incheierea 8 Invatatorul apreciaza Copiii noteza in caiete Dialogul Caiete, 3 min Frontal Invatatorul va
lectiei/aprecieri verbal copiii cu privire tema pentru acasa instrumente de urmari
la modul in care au scris indeplinirea
lucrat in ziua sarcinii, va
respectiva. Ofera un aprecia verbal
feed-back pozitiv cu copiii si va
privire la stradania discuta cu ei
tuturor si ii apreciaza raspunsurile.
pozitiv pe cei care au
dat raspunsuri corecte
si au lucrat cu interes.
Scrie pe tabla tema
pentru acasa.
Cursul de baza se
termina cu un cantec.

b. O probă de evaluare sumativa pentru o unitate de invatare la matematica - clasa I, continand 7 itemi de tipuri diferite,
insotiti de obiectivele de evaluat/competentele specifice si de descriptorii de performanta.

Probă de evaluare sumativă (clasa I)

Unitatea de învăţare:” Utilizarea numerelor in calcule elementare, in spatiul numeric 0-100”

OBIECTIVE OPERATIONALE CONTINUTUL ITEMILOR

1. sa recunoasca numerele din spatiul 0-100 1. Scrie vecinii urmatoarelor numere:

___ 18 ___

___48 ___

___62 ___

2. Completeaza liniutele goale cu numerele care lipsesc:

15 16 ___ 18 ___ ___ 21


___ 46 ___ ___ ___ 42 41 40

79 ___ ___ ___ ___ 84 ___ 86

91 ___ ___ 88 87 ___ ___ 83

2. sa poata ordona corect numerele din spatiul 0-100, 3. Ordoneaza numerele date
crescator si descrescator
- crescator: 15, 3, 19, 89, 27, 35, 43

- descrescator: 38, 59, 26, 2, 34, 67, 58

4. Incercuieste numarul mai mare dintre urmatoarele perechi de


numere:

38 52

89 24

72 13

5. Incercuieste numarul mai mic dintre urmatoarele perechi de


numere:

76 21

9 43

45 12

3. sa cunoasca sirurile de numere studiate si sa le poata ordona 6. Completeaza liniuta goala cu numerele care lipsesc
crescator si descrescator
2 4 ___ 6 ___ 10 12 ___ ___

3 6 9 ___ 15 ___ ___ 24

24 20 16 ___ ___ ___


25 ___ 15 ___ 5

6 12 ___ ___

4. sa efectueze calcule aritmetice de adunare si scadere fara 7. Calculeaza:


trecere peste ordin, in spatiul numeric 0-100
5+4= 67-5= 85+2=

14-3= 32+7=

5. sa poata folosi simbolurile matematice adecvate 8. Scrie semnul care lipseste

8 ___ 2 = 10 97 ___ 5 = 92 28 ___ 5 = 23

27 ___ 6 = 21 19 ___ 1 = 20

6. sa poata sesiza greselile de calcul 9. Incercuieste calculul gresit:

4+4=11

34-4=30

87-5=82

21+7=29

57-3=60

7. sa poata exersa modalitati proprii de compunere si 9. Inventeaza un calcul al carui rezultat sa fie:
descompunere a numerelor din spatiul 0-100
2=

34=

17=

58=
91=

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

FOARTE BINE BINE SUFICIENT

1. Recunoaste toti vecinii numerelor Recunoaste 10-20 de vecini ai numerelor Recunoaste 1-9 vecini ai numerelor

2. Ordoneaza corect toate numerele Ordoneaza corect 4-7 numere Oroneaza correct 1-3 numere

3. Completeaza corect toate sirurile de Completeaza corect 3-4 siruri de numere Completeaza corect 1-2 siruri de numere
numere

4. Efectueaza corect toate calculele Efectueaza corect 3-4 calcule Efectueaza corect 1-2 calcule

5.Recunoaste toate simbolurile Recunoaste 3-4 simboluri matematice Recunoaste 1-2 simboluri matematice
matematice adecvate adecvate adecvate

6. Sesizeaza toate greselile de calcul Sesizeaza 2 greseli de calcul Sesizeaza o greseala de calcul

7. Creeaza toate problemele de Creeaza 3-4 probleme de compunere si Creeaza 1-2 probleme de compunere si
compunere si descompunere solicitate descompunere solicitate descompunere solicitate

S-ar putea să vă placă și