Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect didactic

Data: 06.03.20202
Clasa: a III-a A
Propunător: Prof. inv. primar Sucitu Margareta
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ,,Octavian Goga” Satu Mare
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Unitatea tematică: Salutare, primăvară!
Disciplină: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Primăvara
Tipul lecţiei: de recapitulare a cunoştinţelor
Forma de realizare: abordare integrată
Discipline integrate:
 Ştiinţe ale naturii

Durata lecţiei: 45 de minute + 5 minute activităţi liber alese


Resurse umane: 20 elevi
Competenţe generale:
 Receptarea de mesaje scrise în diverse situaţii de comunicare
 Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
 Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
 Investigarea mediului înconjurător folosind instrumente şi procedee specifice

Competenţe specifice:

 Comunicare în limba română


3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare
3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit
4.1. Aplicarea regulilor de despărţire în silabe la capăt de rând, de ortografie şi de
punctuaţie în redactarea de text

1
 Ştiinţe ale naturii
1.1. Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii şi nevii

Obiective operaţionale:
O1. Să completeze corect aritmogriful, valorificând cunoştinţele învăţate
O2. Să citească corect, conştient şi expresiv textul dat, adaptând intonaţia impusă de semnele
de punctuație
O3. Să identifice în text cuvinte şi expresii ca simboluri ale anotimpului de primăvară,
enumerându-le
O4. Să identifice forma corectă din perechea de ortograme, formulând cel puţin 4 propoziții
corecte
O5. Să identifice părți de vorbire în textul dat, analizându-le

Strategii didactice:
a). Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul scris şi oral, discuţia de
grup, joc didactic, ciorchinele, rebus
b). Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe
c). Mijloace didactice: fişe de lucru cu exerciţii, caietele elevilor, instrumente de scris,
creioane colorate, tabla, planşă recapitulativă cu părţile de vorbire învăţate, fişe cu
ortograme
d). Forme de evaluare: aprecieri verbale, evaluare scrisă, observare sistematică.
Bibliografie:
 Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, „Limba şi literatura română”, manual pentru clasa a III-a,

editura Art, Bucureşti, 2016.

 Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ, Clasele a III-a şi a IV-a

 Programa şcolară pentru ŞTIINŢE ALE NATURII, Clasele a III-a şi a IV-a

 Limba şi literatura română –clasa a III-a- ghidul învăţătorului; Victoria Pădureanu, Mariana

Norel; Ed. Aramis, Bucureşti, 2002;

2
Demersul didactic
Metoda Mijloc Forma de Forma de
Etapele lecţiei Timp Conţinut instructiv - educativ
didactică didactic organizare evaluare
Se pregătesc materialele necesare lecţiei, se
1). Moment
2’ asigură disciplina si ordinea în clasă, se notează conversaţia - frontală -
organizatoric
absenţii, dacă sunt.
Se întreabă elevii ce au avut temă de casă, se
2). Verificarea conversaţia caietele aprecieri
4’ verifică tema cantitativ. Se vor face observaţii acolo frontală
temei explicaţia elevilor verbale
unde este cazul.
Se dă elevilor o fişă de lucru cu un aritmogrif
pentru recapitularea părţilor de vorbire învăţate
(anexa 1)

1
A

Conversaţia
2

aprecieri
4

3). Captarea Anexa 1


5

7
exerciţiul Frontal verbale
atenţiei 5’ 8
Fişă de lucru
9 scris individual evaluare
scrisă
B

1. Opusul adjectivului ,,vesel'' (SUPĂRAT)


2. Partea de vorbire care ţine locul substantivului se numeşte (PRONUME)
3. Un cuvânt care arată o însuşire a unui substantiv se numeşte (ADJECTIV)
4. Un pronume personal de politeţe, la persoana a II-a, numărul plural
(DUMNEAVOASTRĂ)
5. Un pronume personal, la persoana a III-a, numărul singular (EA)
6. Partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri sau fenomene ale naturii, se
numeşte (SUBSTANTIV)
7. Un verb cu sens opus pentru cuvântul ,,vorbeste” (TACE)
8. Partea de vorbire care arată o acţiune se numeşte (VERB)
9. Opusul substantivului ,,minciună'' (ADEVĂR)

4). Anunţarea 2’ Se anunţă elevii: ,,Astăzi, vom citi un text în care explicaţia caietele frontală -

3
este vorba despre anotimpul primăvara, vom
recapitula părţile de vorbire despre care am discutat elevilor
temei şi a
până acum la orele de limba română şi ne vom juca
obiectivelor op. conversaţia
cu câteva ortograme. Veţi avea de rezolvat exerciţii, tabla
dar ne vom şi juca”.
Elevii sunt anunţaţi: ,,După cum bine ştiţi înainte
de vacanţă am recapitulat părţile de vorbire, şi am
făcut o mică schiţă în caiet pentru a le reţine mai
uşor.
Acum, ca să ne reactualizăm puţin cunoştinţele Observare
după vacanţă şi să ne reintrăm în ritm, v-am pregătit Explicaţia, sistematică
o planşă pe care veţi descoperi toate părţile de conversaţia, Planşă cu Frontal,
vorbire învăţate. părţile de
Planşa aceasta o vom folosi de acum încolo, vorbire
5). Recapitularea 5’ oricând vom avea nevoie de o reîmprospătare a Ciorchinele Anexa 5 Aprecieri
conţinuturilor cunoştinţelor despre părţile de vorbire.” verbale
Individual
În continuare se împarte elevilor o fişă pe care se
află un text despre anotimpul primăvara. Aceştia
sunt anunţaţi că li se va citi textul, model, iar apoi
Conversaţia Evaluare orală
vor citi şi ei textul, după care se vor explica cuvintele
necunoscute. Mai apoi vor face exerciţii pe baza
textului.
Se citeşte textul model, apoi se face citirea în lanţ,
se întreabă elevii dacă sunt cuvinte care nu le-au
4
înţeles. Posibile cuvinte necunoscute pot fi: hibernare= o stare
de inactivitate, un somn lung Explicaţia Frontal,
mireasmă=miros plăcut
îmbietor=care te atrage
imaculat=pur, curat,

Se scrie data şi titlul în caiete şi la Caietele Observare

tablă, ,,Primăvara”, apoi se scriu cuvintele elevilor, Individual sistematică

necunoscute.
Mai apoi se discută despre text. Posibile întrebări pe baza Tabla
textului sunt: Conversaţia
1. Despre ce este vorba în textul citit? (În text se vorbeşte despre
anotimpul primăvara.)
5). Recapitularea 10’ Fişa cu Aprecieri
2. Care sunt elementele legate de anotimp, care apar în textul
conţinuturilor textul, verbale
dat? (Elementele prezente în text sunt: soarele cald, topirea
zăpezii, pădurea care se trezeşte la viaţă, livezile, copacii înfloriţi, anexa 2
fluturii, mieii, păsărelele, cireşul, stupul cu albinele, florile, etc.)
3. Care sunt personajele prezente în text? (Personajele sunt
fetiţa- Ilinca, căţelul Bruno, bunica, şi florile care dansează.)
4. Ce mod de expunere este folosit în textul dat? (În text este
folosită descrierea şi dialogul.)
5. Ce tipuri de flori sunt prezente în text? (În text întâlnim
narcise, lalele, zambile, viorele, toporaşi ghiocei.)
6. Mai cunoaşteţi şi alte flori de primăvară? (Da, brânduşele,
lăcrămioarele, trandafirii, viorele, anemone.)

În continuare, elevii sunt anunţaţi că urmează să


5
joace un joc cu ortograme. Se explică jocul.
Clasa va fi împărţită în două echipe şi fiecare
echipă va primi un săculeţ cu mai multe cuvinte, de
culori diferite, amestecate.
Se explică faptul că, ei vor trebui să formeze
propoziţii formate din cuvinte de aceeaşi culoare, Săculeţi cu
dar cu atenţie, deoarece fiecare propoziţie conţine cuvinte Observare
un cuvânt, o ortogramă, scrisă în două moduri, din decupate Frontal, sistematică
5). Recapitularea care doar unul este corect.
conţinuturilor Scopul jocului este să se alcătuiască cât mai multe Joc didactic
propoziţii corecte. Trebuie să se lucreze în echipă, şi anexa 3 Pe echipe
câştigă echipa care formulează corect, prima, cele
mai multe propoziţii. Anexa 3 Aprecieri
10’ Se joacă jocul, se verifică propoziţiile citindu-le cu smiley faces verbale
voce tare de către membrii echipei, pe rând.
Se felicită echipa câştigătoare şi se recompensează
cu un smiley face.

6
Elevii sunt anunţaţi că li se va da o fişă de lucru care Evaluare
conţine propoziţii extrase din textul citit. Acele scrisă
Explicaţia Frontal
propoziţii conţin diverse părţi de vorbire care sunt
6). Obţinerea expuse pe o coloană A, iar analiza lor este expusă pe Fişă de lucru Observare
5’ Exerciţiul
performanţelor o altă coloană B, iar ei vor avea de făcut legătura Anexa 4 sistematică
scris individual
între cele două coloane. Anexa 4
Se dau 6 minute pentru rezolvarea fişei, iar apoi se Aprecieri
face verificarea oral. verbale

Învăţătorul face aprecieri verbale asupra gradului de


participare activă a elevilor la lecţie.
Li se dă temă pentru acasă: dacă nu au terminat
7). Asigurarea anexa 4, de continuat, iar daca au terminat vor avea
retenţiei şi 2’ următoarea sarcina de lucru: conversaţia
caietele aprecieri
a transferului ,, Alcătuiţi un text de cel puţin 15 rânduri despre frontală
elevilor verbale
anotimpul primăvara, în care să folosiţi cel puţin explicaţia
câte 5 substantive, 5 adjective, 5 pronume şi 5
verbe.”
8). Activităţi
liber alese 5’

7
Anexa 1

Rezolvând corect cerintele, pe verticala AB veţi descoperi denumirea unui anotimp


iubit de toata lumea.

1. Opusul adjectivului,,vesel''

2. Partea de vorbire care ţine locul substantivului se numeşte

3. Un cuvânt care arată o însuşire a unui substantiv se numeşte

4. Un pronume personal de politeţe, la persoana a II-a, numărul plural

5. Un pronume personal, la persoana a III-a, numărul singular

6. Partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri sau fenomene ale naturii, se numeşte

7. Un verb cu sens opus pentru cuvântul ,,vorbeste”

8. Partea de vorbire care arată o acţiune se numeşte

9. Opusul substantivului ,,minciună''

8
Anexa 2 – Textul Nume:

Primăvara

Din ţinuturi îndepărtate, neştiute de nimeni, a sosit şi primăvara, încet, ca o copilă abia
trezită din somn. Încetul cu încetul, sub razele calde ale soarelui au dispărut şi ultimele petice
de zăpadă. Întreaga natură se trezeşte la viaţă, după o lungă hibernare. Pădurea, însufleţită,
înverzeşte, schimbându-şi înfăţişarea golaşă de până acum. În livezile din jur, pomii înfloresc,
răspândind în preajma lor miresme îmbietoare. Fluturi multicolori zboară neîncetat, din floare
în floare, furând parcă din culorile acestora, astfel devenind tot mai frumoşi.
În curtea bunicilor, şase mieluşei zburdă fericiţi, bucurându-se de iarba verde şi
proaspătă. Aproape de ei, pe o creangă dintr-un cireş, nişte păsărele îşi cântă trilurile,
înveselind cu micile lor glasuri toate vietăţile din jurul lor. Mai sus, pe o altă creangă, dintr-un
stup iese în grabă un roi de albine. Harnice, ca de obicei, merg să colinde din floare în floare
pentru a culege dulcele nectar al florilor.
Totul în jur radiază de veselie, trebuie doar să te opreşti o clipă, să-ţi faci timp să admiri
peisajul din faţa ta. Din căsuţa bunicilor iese în grabă o fetiţă cu bucle aurii.
- Bruno, unde eşti? Haide, vino mai repede, mai repede! strigă Ilinca către căţeluşul ei,
alergând în grădina din spatele casei.
- Ai să vezi ce gustări delicioase ne-a pregătit bunica! Ţi-a făcut chiar şi prăjitura ta
preferată. În tot acest timp, Bruno alerga în jurul fetiţei, în timp ce aceasta aşeza pătura
pentru picnic. După ce s-au aşezat cei doi prieteni au început să mănânce, iar mai apoi
simţindu-se obosiţi, adormiră. În somnul adânc al Ilincăi, apăru în vis o horă a florilor de
primăvară. La dans erau prezente: lalele, narcise, zambile, toporaşi, viorele şi câţiva ghiocei
firavi cu hăinuţele lor imaculate. În veselia lor, intră şi Ilinca, dansând împreună cu ele.
O aduce la realitate glasul bunicii, care o cheamă în casă, fiind ora temelor. Se ridică,
somnoroasă, mergând încet pe aleea din grădină, unde toate acele flori întâlnite în vis, erau
reale şi i se părea că-i zâmbesc.

9
10
Anexa 3 – Joc pe echipe

Echipa Ghioceilor

1. PRIMĂVARA S-AU SAU VARA ÎNFLORESC GHIOCEII?


2. BUNICA I-A IA SPUS FETIŢEI O POVESTE.
3. ASTĂZI MERGEM L-A LA PICNIC CU PRIETENII.
4. O ALBINĂ S-A SA AŞEZAT PE LALEA.
5. BUNICUL ARE DOI C-AI CAI NEGRI.
6. SURORILE MELE I-AR IAR M-AU PĂCĂLIT.
7. PRIETENII SĂ-I SĂI AU PLECAT ÎN EXCURSIE.
8. DOUĂ BROSCUŢE S-AR SAR ÎN LAC.
9. PISICA MEA NU MĂNÂNCĂ NICIODATĂ C-AŞ CAŞ.
10. NOI NU BEM CE-AI CEAI VARA.

Echipa Narciselor

1. FLORILE CIREŞILOR DIN GRĂDINĂ S-AU SAU SCUTURAT .


2. I-A IA UITE CE BUBURUZĂ MITITICĂ AM GĂSIT!
3. PE FRATELE MEU L-A LA MUŞCAT O ALBINĂ.
4. CARTEA S-A SA DESPRE FLORI ESTE INTERESANTĂ.
5. IRINA MI-A SPUS C-AI CAI VREA SĂ VII ŞI TU.
6. M-A ANUNŢAT CĂ VINE I-AR IAR LA NOI.
7. AM VRUT SĂ-I SĂI AJUT DAR NU POT.
8. MARTA S-AR SAR DUCE LA PLIMBARE.
9. EU CRED C-AŞ CAŞ PUTEA CÂŞTIGA.
10. MAMA ÎMI PUNE CE-AI CEAI ÎN CANĂ.

11
Anexa 4 Nume:

Fişă de lucru

Citeşte cu atenţie propoziţiile următoare, apoi realizează corespondenţa între

coloanle A-B, analizând astfel părţile de vorbire subliniate în propoziţiile date.

1. Întreaga natură se trezeşte la viaţă, după o lungă hibernare.

2. Din căsuţa bunicilor iese în grabă o fetiţă cu bucle aurii.

3. În curtea bunicilor, şase mieluşei zburdă fericiţi.

4. Fluturi multicolori zboară neîncetat.

5. . În veselia lor, intră şi Ilinca, dansând împreună cu ele.

A B

VIAŢĂ Verb, numărul plural

IESE Pronume personal, pers. a III-a, nr. plural

AURII Substantiv propriu, nr. singular, gen F

FERICIŢI Adjectiv, nr. plural, gen F

FLUTURI Substantiv comun, nr. singular, gen F

ZBOARĂ Adjectiv, nr. plural, gen M

ELE Substantiv comun, nr. plural, gen M

Verb, nr. singular

Temă: Alcătuiţi un text de cel puţin 15 rânduri despre anotimpul primăvara, în care să

folosiţi cel puţin câte 5 substantive, 5 adjective, 5 pronume şi 5 verbe.

12
PĂRŢI DE VORBIRE

SUBSTANTIV ADJECTIV

NUMĂR GEN
FEL NR. GEN

M F
SG PL
SG PL N .
.
COMUN
M F
PROPRIU
N
13
PRONUME VERB

NUMĂR PERS. NUMĂR PERS. TIMP

I
II
SG PL
. SG PL III
.

I II III

PREZENTTRECUT

GEN
VIITOR
F M

14
15

S-ar putea să vă placă și