Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

DATA: 08.02.2023
UNITATEA DE APLICAŢIE: Liceul „Vasile Conta” Târgu-Neamț
CLASA: a III-a
PROPUNĂTOR: eleva Trofin Ecaterina
METODIST: Țârdea Dan
DOMENIUL: Estetic și creativ
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
TITLUL LECTIEI: „Călătoria într-un univers fantastic”
TIPUL LECŢIEI: mixtă
COMPETENȚE GENERALE:
1. Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2. Diferențierea caracteristicilor expresive ale elementelor de limbaj plastic în compoziții și
în mediul înconjurător
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de
tehnici de lucru adecvate
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OO1: să combine corect culorile
OO2: să contureze harta conform formei dată de boabele de orez împrăștiate
OO3: să aplice elementele simbolice pe harta proprie

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, observația, demonstrația,
exercițiul, descrierea.
Forme de organizare: frontal, individual.
Mijloace de învățământ: bloc de desen, pensule, acuarele, pahar cu apă, orez, creion,
carioci.
Forme de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale colective și
individuale, evaluare orală.

Durata: 50 de minute.
Desfășurarea activității:

SCENARIU DIDACTIC

Strategie didactică
Activitatea
Etapele O Activitatea
cadrului Resurse Resurse
lecției b. elevilor
didactic procedu-rale materiale
(durata) O
p.

1. Eleva practicantă Elevii își


Momentul asigură atât pregătesc foile,
organizator liniștea în sala de acuarelele,
clasă, cât și un
ic pensoanele,
climat favorabil
(1 min) desfășurării orezul și
lecției de arte creioanele.
vizuale.

2.
Reactualiza Pe rând, câte un
Eleva practicantă
rea aduce în fața elev solicitat, va
cunoștințelo copiilor un cub, veni în față și va
r asimilate pe fețele căruia arunca cubul de
anterior sunt notate 2 ori. Apoi,
(5 min) culorile primare. acesta va trebui Explicația
Astfel, se să se gândească
O1 propune un joc Cub
ce culoare nouă
didactic prin care
câte un elev, pe rezultă din
rând, va fi amestecul
solicitat în față acestora. Joc didactic
să răstoarne
cubul de 2 ori.
Culorile pe care
acesta le
nimerește, se vor
combina, iar
elevul va trebui
să spună ce
culoare rezultă
din amestec.

3. Captarea
atenției Propunătoarea Copiii stau în
(3 min) aduce în fața bănci și privesc
copiilor o hartă harta și
obișnuită,
indicațiile oferite Explicația Hartă
concentrând
ideile pe zona de eleva
insulelor. Apoi, practicantă.
descrie harta și o
Descrierea
prezintă prin
elemente sale de
conținut care se
vor regăsi în
lucrările elevilor.

4.Anunțare Eleva practicantă Elevii sunt atenți


a anunță faptul că la eleva
subiectului astăzi vor realiza practicantă.
lecției și a o hartă proprie
Descrierea
obiectivelor creativă,
operațional utilizând orezul
e din recipiente și
(2 min) conturul prin
creion.

5. Dirijarea Eleva Elevii scot


învățării practicantă materialele
solicită elevilor Explicația Foi A4
(30 min) necesare
să-și pregătească
O o foaie albă, un realizării Demonstrația Orez
2 creion/ cariocă și desenului.
recipientul cu Conversația Creion
orez. Apoi, va
explica tehnica Carioci
prin care se va
Pensule
realiza harta
imaginară. Acuarele
O Astfel, prin Copiii
3 împrăștierea folosesc tehnica
orezului pe foaia
explicată de
de hârtie se va
realiza o formă, către practicantă
pe care copiii vor și exemplele
fi nevoiți s-o date de aceasta.
contureze. Apoi,
se dă orezul la o
parte, iar pe
forma hărții
respective, se vor
aplica simboluri
mici care să
desemneze
elemente ale
naturii, case etc.
(Eleva
practicantă va
oferi pe tablă
câteva exemple
de elemente pe
care copiii le-ar
putea utiliza în
desenele
acestora).
Câțiva elevi
răspund prin
numele
tărâmului
În final, eleva propriu.
practicantă va
sugera celor mai
creativi elevi din
clasa să
denumească
tărâmul imaginar
realizat.

6. Eleva practicantă Copiii ies pe Observația


Asigurarea numește câțiva rând la
conexiunii elevi pe rând solicitarea
inverse pentru a aprecia propunătorului și
Descrierea
(6 min) desenul propriu realizează o
și pentru a-l descriere Conversația
descrie utilizând amănunțită a euristică
informațiile lucrării
explicate astăzi. personale/ a
Apoi, folosește colegului de
același sistem de bancă.
lucru, însă
aprecierea se
face pentru
colegul de bancă.

7. Eleva practicantă Elevii sunt atenți


Încheierea trece pe la la aprecierile
activității fiecare copil în elevei Conversația
(2 min) parte și apreciază practicante.
desenul lor.
Eleva practicantă
face aprecieri
legate de modul
şi gradul de
participare a
elevilor la lecţie,
de calitatea
rǎspunsurilor,
aprecieri
generale şi
individuale.

S-ar putea să vă placă și