Sunteți pe pagina 1din 12

Plan de lecție

Profesor:Țîgîrlaș Doina
Clasa: a II-a
Data:11.10.2022
Efectiv: 11 elevi
Loc de desfășurare:teren de sport
Materiale:23, copete,cercuri,cronometru,fluier, 8 jaloane înalte, 2 coșuri de baschet
reglabile

Teme de lecție: 1) Aruncarări și prinderi ale mingii în perechi .

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

Obiective psihomotrice:
 să execute 10 aruncări la coș reușite;
 să execute corect startul din picioare și lansarea de la start în concordanță
cu celelalte component e ale alergării de rezistență

Obiective cognitive:
 să interpreteze corect importanța startului
 să cunoască biomecanica mişcării procedeelor;

Obiective afective:
 să colaboreze cu colegii în vederea realizării scopului propus;
 să își încurajeze colegii.

Verigi Conținut Dozare Formații de Metode de Obs


1
lucru și
Durata indicații evaluare
metodice

EVOCARE -adunarea, alinierea 30” -linie pe un


-salutul 30” rând
-verificarea echipamentului și a 1'
stării de sănătate
-prezentarea temelor de lecție 1'

-mers concomitent cu executarea 1L -în coloană


driblingului multiplu cu mâna câte unul
dreaptă dispuși pe
REALIZAR - alergare ușoară 1L lățimea
EA -alergare concomitent cu terenului
SENSULUI executarea driblingului multiplu cu 1L
mâna dreaptă
- alergare ușoară
1L
7’ -alergare cu genunchii sus
concomitent cu executarea 1L
driblingului multiplu cu mâna
dreaptă
-alergare ușoară 1L
-alergare cu pendularea gambelor
înapoi concomitent cu executarea 1L
driblingului multiplu cu mâna
dreaptă
-alergare ușoară 1L
- deplasare cu pas adăugat cu fața
spre interior concomitent cu
1L
executarea driblingului multiplu cu
mâna dreaptă
-alergare ușoară 1L
- deplasare cu pas adăugat cu fața
spre exterior concomitent cu 1L
executarea driblingului multiplu cu
mâna dreaptă
- alergare ușoară 1L
1.Stând depărtat,mingea în faţă jos,
apucată cu ambele mâini: -în formație
T 1-2 răsucirea capului spre de cerc
2
stânga, arcuire 3× ○ ○
T 3-4 răsucirea capului spre ○ ○
dreapta, arcuire ○ ○
T 5-6 idem T 1-2
T 7-8 idem T 3-4
○ ○

2.Stând depărtat,mingea în faţă jos,


apucată cu ambele mâini:
T 1-2 aplecarea capului înainte,
arcuire
T 3-4 extensia capului, arcuire 3×
T 5-6 aplecarea capului spre
derapta, arcuire
T 7-8 aplecarea capului spre stânga,
arcuire

3.Stând depărtat, mingea în faţă jos,


apucată cu ambele mâini:
T 1-ducerea braţelor înainte

T 2 - revenire cu mingea în faţă jos



T 3 - ducerea mingii sus, deasupra
capului

T 4 - revenire în poziţia iniţială

4.Stând depărtat, mingea în faţă jos,


apucată cu ambele mâini:
T 1-4rotarea brațelor spre dreapta 3×
T 5-8 rotarea brațelor spre stânga

5. Stând depărtat, brațele întinse


înainte, mingea apucată cu ambele
mâini:
T 1 - flexia antebrațelor pe braț 3×
T 2 - revenire
T 3-8 idem T 1-2

6.Stând depărtat, brațele întinse


sus, mingea apucată cu ambele 3×
mâini:
3
T 1-2 extensia trunchiului, arcuire
T 3-4 aplecarea trunchiului, arcuire
T 5-6 extensia trunchiului, arcuire
T 7-8 îndoirea trunchiului, arcuire

7. Stând depărtat, brațele întinse


sus, mingea apucată cu ambele 3×
mâini:
T 1-2 îndoirea trunchiului lateral
spre stânga, arcuire
T 3-4 îndoirea trunchiului lateral
spre dreapta, arcuire
T 5-6 idem T 1-2
T 7-8 idem T 3-4

8. Stând depărtat:
T 1-2 fandare înainte cu piciorul
drep concomitent cu efectuarea 3×
driblingului multiplu cu mâna
dreaptă, revenire
T 3-4 fandare înainte cu piciorul
stâng concomitent cu efectuarea
driblingului multiplu cu mâna
stângă, revenire
T 5-6 idem T 1-2
T 7-8 idem T 3-4

9.Stând depărtat brațele întinse


înainte, mingea apucată cu ambele 3×
mâini:
T 1-2 fandare lateral cu piciorul
drept, arcuire
T 3-4 fandare lateral cu piciorul
stâng, arcuire
T 5-6 idem T 1-2
T 7-8 idem T 3-4

10.Stând cu mâinile pe șolduri, 3×


mingea așezată pe sol:
T 1-8 sărituri laterale spre stânga și
spre dreapta peste minge
- elevii așezați pe 4 șiruri 3× -4coloane
execută dribling până în fața Pauză -la dus
4
coșului, oprire pe două picioare și 30” execută
aruncare la coș cu două mâini de la dribling cu
piept. Recuperează mingea și se mâna
dreaptă, la să execute
întorc la sfârșitul șirului executând
întors cu cât mai
dribling multiplu. stânga multe
- elevii grupați câte 2 pe 2 aruncări la
șiruri paralele execută pase în doi 3×
-2 coloane coș reușite
din deplasare și finalizare cu Pauză
aruncare la coș cu două mâini de la 30”
piept. Recuperează mingea și se
întorc la sfârșitul șirului.
- Elevii grupați pe 2 șiruri în 3× -2 coloane
fața coșului execută aruncări cu -pe o
două mâini de la piept de pe loc, Pauză coloană sunt
recuperează mingea și trec la 30” așezate
sfârșitul șirului. Se mărește fetele, iar pe
progresiv distanța de la care de cealaltă
băieții
aruncă.
-alergare pe distanța de 15 m, cu În coloană
plecare la semnal sonor, din diferite câte 4, se
poziții : lucrează pe
-ghemuit 1x dist. de 15m,
REFLECTI -ghemuit cu spatele spre direcția 1x de unde se Executarea
A de alergare întorc în corectă a
-sezând 1x mers însoțit startului
-sezând cu spatele spre direcția de 1x de mișcări
alergare de respirație
-sprijin înainte pe brațe 1x și relaxare
-sprijin înainte pe brațe cu spatele 1x musculară,
spre direcâia de alergare în coloană
-culcat 1x câte unul pe
-culcat cu spatele spre direcția de 1x marginea
alergare terenului și
-alergare cu start din picioare, sub 3x își reiau
formă de concurs locurile.

„STATUILE” -elevii ce se
Elevii sunt răsfirați în tot terenul și mișcă vor
5
aleargă liber; la semnal sonor ei -2' efectua 3
trebuie să se oprească și să nu se genuflexiuni
miște din poziția pe care și-au ales-
o; la al doilea semnal trec iar în
alergare

-mers cu exerciții de respirație -1 tur -coloană câte


unul

EXTINDER -evidențierea elevilor care au lucrat 1’ -linie pe un


E corect rând
-formularea recomandărilor pentru
activitatea viitoare, a temelor 1’
pentru acasă

Plan de lecție
6
Profesor:Țîgîrlaș Doina
Clasa: a II-a
Data:11.10.2022
Efectiv: 11 elevi
Loc de desfășurare:teren de sport
Materiale:23, copete,cercuri,cronometru,fluier, 8 jaloane înalte, 2 coșuri de baschet
reglabile

Teme de lecție: 1) Aruncarări și prinderi ale mingii în perechi .

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

Obiective psihomotrice:
 să execute 10 aruncări la coș reușite;
 să execute corect startul din picioare și lansarea de la start în concordanță
cu celelalte component e ale alergării de rezistență

Obiective cognitive:
 să interpreteze corect importanța startului
 să cunoască biomecanica mişcării procedeelor;

Obiective afective:
 să colaboreze cu colegii în vederea realizării scopului propus;
 să își încurajeze colegii.

Formații de
Verigi lucru și Metode de
Conținut Dozare Obs
Durata indicații evaluare
metodice

7
EVOCARE -adunarea, alinierea 30” -linie pe un
-salutul 30” rând
-verificarea echipamentului și a 1'
stării de sănătate
-prezentarea temelor de lecție 1'

-mers concomitent cu executarea 1L -în coloană


driblingului multiplu cu mâna câte unul
dreaptă dispuși pe
REALIZAR - alergare ușoară 1L lățimea
EA -alergare concomitent cu terenului
SENSULUI executarea driblingului multiplu cu 1L
mâna dreaptă
- alergare ușoară
1L
7’ -alergare cu genunchii sus
concomitent cu executarea 1L
driblingului multiplu cu mâna
dreaptă
-alergare ușoară 1L
-alergare cu pendularea gambelor
înapoi concomitent cu executarea 1L
driblingului multiplu cu mâna
dreaptă
-alergare ușoară 1L
- deplasare cu pas adăugat cu fața
spre interior concomitent cu
1L
executarea driblingului multiplu cu
mâna dreaptă
-alergare ușoară 1L
- deplasare cu pas adăugat cu fața
spre exterior concomitent cu 1L
executarea driblingului multiplu cu
mâna dreaptă
- alergare ușoară 1L
1.Stând depărtat,mingea în faţă jos,
apucată cu ambele mâini: -în formație
T 1-2 răsucirea capului spre de cerc
stânga, arcuire 3× ○ ○
T 3-4 răsucirea capului spre ○ ○
dreapta, arcuire ○ ○
8
T 5-6 idem T 1-2 ○ ○
T 7-8 idem T 3-4

2.Stând depărtat,mingea în faţă jos,


apucată cu ambele mâini:
T 1-2 aplecarea capului înainte,
arcuire
T 3-4 extensia capului, arcuire 3×
T 5-6 aplecarea capului spre
derapta, arcuire
T 7-8 aplecarea capului spre stânga,
arcuire

3.Stând depărtat, mingea în faţă jos,


apucată cu ambele mâini:
T 1-ducerea braţelor înainte

T 2 - revenire cu mingea în faţă jos



T 3 - ducerea mingii sus, deasupra
capului

T 4 - revenire în poziţia iniţială

4.Stând depărtat, mingea în faţă jos,


apucată cu ambele mâini:
T 1-4rotarea brațelor spre dreapta 3×
T 5-8 rotarea brațelor spre stânga

5. Stând depărtat, brațele întinse


înainte, mingea apucată cu ambele
mâini:
T 1 - flexia antebrațelor pe braț 3×
T 2 - revenire
T 3-8 idem T 1-2

6.Stând depărtat, brațele întinse


sus, mingea apucată cu ambele 3×
mâini:
T 1-2 extensia trunchiului, arcuire
T 3-4 aplecarea trunchiului, arcuire
T 5-6 extensia trunchiului, arcuire
9
T 7-8 îndoirea trunchiului, arcuire

7. Stând depărtat, brațele întinse


sus, mingea apucată cu ambele 3×
mâini:
T 1-2 îndoirea trunchiului lateral
spre stânga, arcuire
T 3-4 îndoirea trunchiului lateral
spre dreapta, arcuire
T 5-6 idem T 1-2
T 7-8 idem T 3-4

8. Stând depărtat:
T 1-2 fandare înainte cu piciorul
drep concomitent cu efectuarea 3×
driblingului multiplu cu mâna
dreaptă, revenire
T 3-4 fandare înainte cu piciorul
stâng concomitent cu efectuarea
driblingului multiplu cu mâna
stângă, revenire
T 5-6 idem T 1-2
T 7-8 idem T 3-4

9.Stând depărtat brațele întinse


înainte, mingea apucată cu ambele 3×
mâini:
T 1-2 fandare lateral cu piciorul
drept, arcuire
T 3-4 fandare lateral cu piciorul
stâng, arcuire
T 5-6 idem T 1-2
T 7-8 idem T 3-4

10.Stând cu mâinile pe șolduri, 3×


mingea așezată pe sol:
T 1-8 sărituri laterale spre stânga și
spre dreapta peste minge
- elevii așezați pe 4 șiruri 3× -4coloane
execută dribling până în fața Pauză -la dus
coșului, oprire pe două picioare și 30” execută
dribling cu
aruncare la coș cu două mâini de la
mâna
piept. Recuperează mingea și se
10
întorc la sfârșitul șirului executând dreaptă, la să execute
dribling multiplu. întors cu cât mai
- elevii grupați câte 2 pe 2 stânga multe
aruncări la
șiruri paralele execută pase în doi 3×
-2 coloane coș reușite
din deplasare și finalizare cu
Pauză
aruncare la coș cu două mâini de la
30”
piept. Recuperează mingea și se
întorc la sfârșitul șirului.
- Elevii grupați pe 2 șiruri în
fața coșului execută aruncări cu 3× -2 coloane
-pe o
două mâini de la piept de pe loc, Pauză coloană sunt
recuperează mingea și trec la 30” așezate
sfârșitul șirului. Se mărește fetele, iar pe
progresiv distanța de la care de cealaltă
aruncă. băieții
-alergare pe distanța de 15 m, cu În coloană
plecare la semnal sonor, din diferite câte 4, se
poziții : lucrează pe
-ghemuit 1x dist. de 15m,
REFLECTI -ghemuit cu spatele spre direcția 1x de unde se Executarea
A de alergare întorc în corectă a
-sezând 1x mers însoțit startului
-sezând cu spatele spre direcția de 1x de mișcări
alergare de respirație
-sprijin înainte pe brațe 1x și relaxare
-sprijin înainte pe brațe cu spatele 1x musculară,
spre direcâia de alergare în coloană
-culcat 1x câte unul pe
-culcat cu spatele spre direcția de 1x marginea
alergare terenului și
-alergare cu start din picioare, sub 3x își reiau
formă de concurs locurile.

„STATUILE” -elevii ce se
Elevii sunt răsfirați în tot terenul și mișcă vor
aleargă liber; la semnal sonor ei -2' efectua 3
trebuie să se oprească și să nu se genuflexiuni
miște din poziția pe care și-au ales-

11
o; la al doilea semnal trec iar în
alergare

-mers cu exerciții de respirație -1 tur -coloană câte


unul

EXTINDER -evidențierea elevilor care au lucrat 1’ -linie pe un


E corect rând
-formularea recomandărilor pentru
activitatea viitoare, a temelor 1’
pentru acasă

12

S-ar putea să vă placă și