Sunteți pe pagina 1din 1

L ICEUL TEHNOLOGIC PAUL BUJOR

BERESTI-GALATI
PROF. SANDU LENUTA

PROIECT DIDACTIC

CLASA a-IX-a
OBIECTUL-BIOLOGIE
SUBIECTUL -Vertebrate -Clasa Pesti
TIPUL LECTIEI –mixta
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1-Sa definească vertebratele si sa precizeze grupele de vertebrate
O2-Sa identifice particularitățile structurale ale peștilor
O3-Sa evidențieze particularitățile comportamentale ale peștilor
O4-Sa recunoască adaptările peștilor la mediul acvatic
O5-Sa argumenteze superioritatea peștilor fata de nevertebratele acvatice

MANAGEMENTUL RESURSELOR
Durata-50 minute
Mijloace didactice –coli de hârtie,markere, flip-chart, fișe de lucru,manuale,atlase.
Procedee didactice-jocul didactic, conversația, brainstormingul de grup, observația,
explicația, problematizarea.
Forme de organizare –frontal,individual,pe grupe.

DEMERSUL DIDACTIC

1 EVOCAREA
Elevii sunt împărțiți in grupe de câte patru. Fiecare grup va primi o fisa de lucru pe care o
va rezolva. Apoi cu fisele rezolvate vor asambla un puzzle din care va rezulta clasificarea
nevertebratelor.
Prin tragere la sorti fiecare grupa va prezenta caracterele generale ale grupelor de
nevertebrate.
2. REALIZAREA SENSULUI
În baza celor recapitulate fac conexiuni si descoperă titlul lecției noi.
Definesc vertebratele si enumera grupele de vertebrate.
Pe baza materialelor vor completa un ciorchine cu particularitățile structurale si
comportamentale ale peștilor anume - crapul.
3. REFLECTIA
Din cele prezentate selectați adaptările peștilor la viața acvatica.
Comparați crapul cu un nevertebrat acvatic,scoateți in evidenta evoluția.
Prezentați in doua trei fraze –Importanța peștilor.

S-ar putea să vă placă și