Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.02.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic „Paul Bujor”, Berești
CLASA: Pregătitoare B
PROPUNĂTOR: Sandu Diana
DISCIPLINA: Arte Vizuale și Abilități Practice
UNITATEA TEMATICĂ: „În lumea poveștilor”
SUBIECTUL: Șoricelul poznaș – confecționare din hârtie
TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi

COMPETENȚE SPECIFICE:
ARTE VIZIALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1.– să confecționeze șoricelul din hârtie, respectând etapele de lucru.


O2.– să manifeste gust estetic prin realizarea lucrării propuse;
O3– să (auto)evalueze în mod obiectiv lucrările finale pe baza criteriilor de evaluare: corectitudine, acuratețe, grad de finalizare.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a. Metode didactice: conversația euristică, expunerea, observația, exercițiul, explicația, demonstrația
b. Mijloace de învățământ: Hârtie colorată, foarfecă, lipici,
c. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală.
Resurse temporale 45 de minute
Forme de evaluare:, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE: M.E.N Curriculum Național – Programe școlare pentru clasa pregătitoare aprobat prin O.M. nr. nr.
3418/19.03.2013
Desfășurarea lecției Strategia didactică
Momentele Ob. Metode didactice
Mijloace de învățământ
lecției Op. Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Forme de organizare
Evaluare
1. Moment Pregătește materialele necesare lecției. Își pregătesc materialele necesare orei de Arte
organizatoric Asigură condițiile optime pentru începerea lecției. vizuale și abilități practice.
1’
2. Captarea Captarea atenției se realizează printr-o conversație Identifică personajul din povestea „Șoarecele Observația
atenției legată de personajul cel mai important din de la oraș și șoarecele de țară”. Conversația
3’ euristică
povestea „Șoarecele de la oraș și șoarecele de
țară” .  Frontal

3. Anunțarea Se anunță subiectul lecției: „Șoricelul poznaș” Elevii sunt atenți la tema nouă și la  Conversația
temei și a Astăzi vom realiza un Șoricel din hârtie colorată. obiectivele propuse.  Frontal
obiectivelor Aștept de la voi să respectați etapele de lucru.
1’

4. Demonstrarea Plecând de la un model pregătit în prealabil, se Elevii observă planșa model.  Conversația
modului de explică și se demonstrează etapele de lucru în Demonstrația
execuţie a realizarea brăduțului. Explicația
lucrării Urmăresc modul de realizare.
*Se arată lucrarea model. Expunerea
10 ’ *Se decupează elementele de pe hârtia dată: un  Planșă model
dreptunghi gri, două cercuri gri pentru urechi, Hârtie cu
ochișorii, un dreptunghi negru pentru mustăți. elementele
*Se pliază pe linia continuă dreptunghiul gri care  Frontal
formează capul șoricelului.
*Se lipesc marginile dreptunghiului de sus și de
jos pentru a forma o buclă.
*Se lipesc ochișorii și boticul sub formă de cerc.
* Se taie fâșii pentru mustăți din dreptunghiul
negru.
*Se lipesc fâșiile.

5. Realizarea Se realizează mișcările de încălzire a mâinilor. Elevii urmează etapele de lucru în realizarea  Exercițiul
lucrării O1 (Anexă) Conversația
lucrărilor.
25’ Se dă semnalul de începere a lucrului și se euristică
Decupează elementele, pliază hârtia pe linia Explicația
încurajează elevii să fie cât mai creativi.
continuă dreptunghiul gri care formează capul  Hârtie colorată,
Se supraveghează elevii îndeaproape.
foarfecă, lipici
Se urmărește modul de realizare a lucrărilor de șoricelului, lipesc marginile dreptunghiului de
O2  Individual
către elevi. Se fac observații asupra modului de  Aprecieri
sus și de jos pentru a forma o buclă, lipesc
folosire a materialelor de lucru și a poziției verbale
corpului, asupra acurateței lucrării. ochișorii și boticul sub formă de cerc, taie
Se intervine acolo unde este cazul și se oferă fâșii pentru mustăți din dreptunghiul negru și
ajutor și explicații suplimentare.
le lipesc.

Se solicită elevilor să îi ofere un nume șoricelului. Caută un nume potrivit pentru șoricel.
6. Evaluarea și O3 Se cere elevilor să aprecieze lucrările după Elevii analizează produsele obținute și fac  Conversația
aprecierea următoarele criterii: euristică
aprecieri privind criteriile date.
lucrărilor - respectarea cerinței  Frontal
realizate - respectarea conturului la decupat  Aprecieri
4’ - acuratețea lucrării, verbale
- gradul de finalizare.
7. Încheierea Se fac aprecieri referitoare la modul în care elevii Își exprimă părerea cu privire la activitatea
lecției au participat la desfășurarea lecției. realizată și își strâng materialele în ordine.
1’
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii

Bate
palmele uşor
Bate palmele de zor
Un, doi, trei,
Un, doi, trei.

Închid pumnii şi-i desfac


Degetelor fac pe plac
Unu, doi, unu, doi
Toţi acum suntem vioi.

La pian acum cântăm


Linişte să ascultăm
Plic, plac, plic plac,
Degetelor fac pe plac.
5

S-ar putea să vă placă și