Sunteți pe pagina 1din 9

1

COLEGIUL AGROINDUSTRIAL DIN UNGHENI


CATEDRA: DISCIPLINI REALE



Proiect didactic la matematic anul I, grupa C-131
Logaritmul unui numr pozitiv.
Proprietile logaritmului.


Proiectul didactic este elaborat de: Beliu Aliona,
Colegiul Agroindustrial din Ungheni, grad didactic doi
Proiectul didactic este evaluat de: Spicica, N.



Chiinu, 2013
2

PROIECT DIDACTIC LA MATEMATIC
Grupa: C-131
Data: ______
Numrul leciei n sistemul de lecii (conform proiectului didactic de lunga durat): 71-72
Durata leciei: 80 minute

Modulul: Radicali. Puteri. Logaritmi.

Subiectul leciei: Logaritmul unui numr pozitiv. Proprietile logaritmului.

Subcompetenele curriculare: 1.1; 1.2;1.4; 1.5; 1.7.
Obiectivele leciei: La sfrsitul leciei elevii vor fi capabili:
O
1
S defineasc noiunea de logaritm;
O
2
S analizeze proprietaile logaritmilor;
O
3
S rezolve exerciii aplicnd proprietile logaritmilor;
O
4
S efectueze operaii de adunare, scdere, nmulire folosind logaritmii;
O
5
S aplice proprietaile logaritmilor la rezolvarea problemelor n situaii reale;
O
6
S dezvolte spiritul de interes vdit fa de tema dat.

Tipul lectiei: Lectie de formare a capacitilor de dobndire a cunostintelor.

Tehnologii didactice:
a) forme: frontal; perechi; individual;
b) metode: brainstorming, conversaia, analiza, exerciiul, , sinteza, algoritmizarea, G.P.P.
c) mijloace de nvmnt:
1) ACHIRI, I.; GARIT, V.; EFROS, P.; Prodan, N. Manualul Matematica pentru clasa X-a. Chisinau : Editura Prut International, 2012. 280 P.
ISBN 978-9975-54-043-8;
2) ACHIRI, I.; EFROS, P.; GARIT, V.; PRODAN, N. Culegeri de exerciii i probleme la matematic pentru clasa X-a. Chiinu: Editura Prut
Internaional, 2001. 199 p. ISBN 9975-69-248-6;
3) Plana: Proprietile logaritmului
4) Plana cu probleme.
Evaluarea: formativ, ntrebri i rspunsuri orale i n scris, chestionare frontal,observarea sistematic, lucrare independent_(far aprecieri cu
note).
3

Scenariul leciei

Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

(
m
i
n
)

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea
Profesorului




Activitatea
elevilor

Evaluarea
1 3 4 5 6 7 8
1. Organizarea
clasei
7 Salut elevii. Pe tabl este scris data i tema
n clas.Verificarea pregtirii de lecie.
Formularea subiectului i a obiectivelor
leciei.
Salut profesorul. Elevul de serviciu anun abseii. Vizual se
verific dac
elevii au
rechizitele
necesare
pentru lecie.
2. a)Verificarea
temei pentru
acas.

b)Reactualizarea
cunotinelor i
capacitilor


-Se face analiza evalurii sumative.
Se rezolv la tabl exerciiile care nu au fost
rezolvate corect de ctre elevi.
-S-ar putea crede c omul a tiut s numere de
cnd exist. Pare s nu fie chiar aa. Un lucru
ns este adevrat: tiina numerelor este foarte
veche i ea st la baza matematicii.
Profesorul formuleaz ntrebri care s ajute
la nelegerea noilor noiuni.
-Formulai definiia puterii unui numr real
pozitiv cu exponent real arbitrar.
-Ce nseamn a ridica un numr la o careva
putere?
La tabl tei elevi vor rezolva exerciii
1. Calculai:


Analizeaz evaluarea depisteaz lacunele.










A nmuli numrul dat de ori.



Evaluare
oral i
n scris
4

1 3 4 5 6 7 8


2. Comparai:

3. S se simplifice expresia:



3.

Predarea-
nvarea
materiei noi

25 O
1

O
2

O
3

O
4

O
5

O
6



Elevilor li se propun dou ecuaii spre
rezolvare. n care din urmtoarele cazuri
putem determina puterea:

?
-Putem determina puterea n cealalt ecuaie?
-La rezolvarea ei vom reveni mai trziu.
Deasemenea pe tabl vor fi fixate i dou
plane cu urmtoarele probleme:
1. Ionel a depus la Banca de Economii 1 leu
cu dobnda de 10 % anual. Peste ci ani el va
devini milionar?
S
final
=S
iniial
( )


n-numrul de ani
nlocuim datele pe care le avem n problem
Aadar avem de rezolvat ecuaia:
2. Un vapor marfar s-a pornit din portul
Edinburg (M. Britanie) spre portul Shanghai
(China) cu itenerarul: Edinburg-str. Gibraltar-
canalul Suiez-gf. Aden-Oc. Indian-str.
Malacca-portul Singapore-Marea Chinei de
Sud-str. Taiwan- portul Shanghai. Determin
ct timp va dura cltoria, dac se cunoate
c viteza de deplasare este de 62 km/h i
distana de 18 700 km.





-Nu, deoarece puterea lui trei nu poate fi reprezentat prin
nici un numr real.



Analizeaz problemele.
ntrebri
orale i n
scris
5

1 3 4 5 6 7 8

























()
()

Rezolvarea a astfel de probleme i exerciii
au dus la aceea ca anul 1614 s rmn un an
revoluionar n istoria matematicii deoarece
John Napier de Merchistoun (matematician,
fizician i astronom scoian, a descoperit
logaritmii, care facilitau calculele complicate,
astfel nmulirile puteau fi realizate prin
adunri, iar mpririle prin scderi, operaii
care puteau fi realizate uor de oricine.
Astfel, operaiile lungi i obositoare de
nmulire i mprire a numerelor cu multe
zecimale puteau fi nlocuite cu cutarea n
tabelele de logaritmi i o simpl adunare sau
scdere (datorit proprietilor fundamentale
a logaritmilor)
-Cum se rezolv astfel de probleme vom afla
la lecia de astzi, dar nu nainte de a afla ce
este logaritm.
-Se numete logaritmul numrului pozitiv
n baza ,

numrul real
pentru care


a
b
=c, log
a
c=b, a= 1, aeR
*
.
Se noteaz:


Este explicat c:
Logaritmii pot fi de teva feluri:
a) logaritmi n orice baz: log
a
c=b;
b) logaritmi zecimali lgc=log
10
c, c>0;
c) logaritmi naturali: lnc=log
e
, c>0.e
~2,71 .
-Tabelele despre care am spus mai sus sau
format n baza proprietilor logaritmilor, s
vedem care snt acestea.
























Noteaz definiia i teorema.





Noteaz observaiile n caiete.


6

1 3 4 5 6 7 8


( )



Pe plana de la tabl snt scrise proprietile
logaritmilor. Acestea snt analizate de elevi
cu ajutorul profesorului care le va da
explicaiile de rigoare.
-Pentru a le nelege mai bine propun cteva
exerciii:
Ex. 1:


Ex. 2:


Ex: 3:


Ex. 4:


-Acum 399 ani n urm comerul, astronomia
ocupau un loc important n dezvoltarea rilor
de aceea logaritmii au uurat cu mult
determinarea, distanei, timpului, vitezei etc.
deaoarece pe atuci existau anumite "centre de
calcul" unde oamenii duceau nmulirea sau
mprirea ce trebuia realizat, plteau i
reveneau peste cteva zile pentru rezultat!
i acum s v demonstrez cum se rezolvau
problemele de tipul celei de-a doua problem
din plan:
innd cont de faptul c att viteza ct i
timpul i distana snt numere mai mari ca
zero putem utiliza proprietatea a 5-a a
logaritmilor.
Determinm mantisele logaritmilor zecimali
din tablele matematice pentru numerele:








Analizeaz proprietile.








Ex.1:


Ex.2:


Ex:3:


Ex. 4:











7

1 3 4 5 6 7 8
( )

Apoi conform proprietii se scad mantisele
acestor logaritmi.

.
Dup aceea determinm numrul cutat
cunoscnd mantisa lui din tabela valorilor
funciei

; 12z.13h.44min.
Generalizare:
-Cu ce relaie este echivalent relaia

?
-Fie expresiile:

. Care dintre ele au sens?


-Cum se noteaz i cum se numesc






Rezolv problema n caiete.









Expresiile

nu au sens.

4. Consolidarea
materiei si
formularea
capacitatilor
25 O
3

O
4

O
5

O
6


)
5
25
log
log
2
2

)

La tabl vor trece pe rind cite un elev i vor
rezolva urmtoarele exerciii:
Exerciiul 1(b,c,) din A pag.41
S se aduc la forma cea mai simpl expresia:

c) 2 * 9 * 5
log log log
5 4 3
=




S se simplifice expresia:


Cte un elev rezolv exerciiile la tabl restul elevilor
rezolv n caiete.

=
5
log
5
log
2
2
2 =
5
5 2
log
log
2
2
=2;

2 * 9 * 5
log log log
5 4 3 *
4
9
* 5
log
log
log
3
3
3
=
=
2 2
3 2
5
2
log
log
log
log
3
3
3
3 = 2
log
3
1 3
log
3
=
=


=


Evaluare
frontal

8

1 3 4 5 6 7 8



Acum s dm rspuns la ecuaia

i
la prima problem din plan.
Acum rezolvm ecuaia obinut din
problem:
( )






Lucrul n perechi:
Unii prin sgei rezultatele

5
3 2 4
log log
3 5
+



2
192
2
24
log
log
log
log
12
2
96
2


Aplicnd definiia logaritmului obinem:

.
Rspuns: aproximativ .


=
+
5
3 2 4
log log
3 5
5 5
) 9 * 16 ( log 3 log 4 log
5
23
5
2
2
=
+
=16*9=144;

=
2
192
2
24
log
log
log
log
12
2
96
2
=
12
1
192
96
1
24
log
log
log
log
2
2
2
2

( ) ( ) ( )
( ) ( )
( ) ( )
( ) ( )
+ =
= + +
+ = +
+ + =
=
=
12 * 12
12 * 4 12 3 12
1 12 12 * 12
8 12 * 2 12
12 * * 12 8 * 12 * 2 * 12
12 * 192 96 * 24
log log
log log log
log log
2
log log
log log log log
log
4
log log log
log log log log
2 2
2 2 2
2 2
4
2 2
2 2 2 2
2
2
2 2 2
2 2 2 2
3 12 4 12 * 12 3 12 12 3
log log log log log
2 2 2 2 2
= + + + +
Reprezentanii unor perechi citesc rezultatele i
argumenteaz

9


Prof.: _________________ Beliu Aliona
1 3 4 5 6 7 8
5. Evaluarea 15 O
3

O
4

O
5


)


Lucrare independent:
Elevilor li se propune 3 exerciii pentru a fi
rezolvate individual :
)



II)


III)








II)



III)


Se vor compara rezultatele cu cele rezolvate
la tabl.
)



Doi elevi vor rezolva la tabl, restul vor lucra n caiete.

II)

( )


III)

=4+5=9 .
II)

( )



III)

=4+

.
Lucrare
independent
fr aprecieri
cu note
6. Bilanul
leciei
5 O
1
O
2


- Ce noiune nou am nvat azi la lecie?
- de ce a fost nevoie de a introduce noiunea
de logaritm?
- Cte tipuri de logaritm cunoatem?
- Care e identitatea logaritmic fundamental?
-Logaritm

-pentru a determina numrul , fiind cunoscute numerele

.
-Logaritm n orice baz, zecimal i natural.


ntrebri
orale
VI 7. Tema pentru
acas
3 a) De nvat: Modulul III, 3 pag.38-41.
b) De rezolvat: Exerciii: 1-5 din A i 8-9 din
B pag.41-42. i de alctuit o problem de
tipul celei de-a doua din plan
Mulumesc pentru lecie! La revedere!
Noteaz tema pentru acas n caiete.



La revedere!

S-ar putea să vă placă și