Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

UNITATEA: Gradinita cu program prelungit Dumbrava Minunata, Tulcea EDUCATOARE: Stoichit Elena GRUPA: mare, nivelul II TEMA DE STUDIU: Cum este, a fost si va fi aici, pe Pamant? PROIECT TEMATIC: Din lumea celor care nu cuvanta SUBTEMA: La ferma MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic / colaj FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat ADP+ADE+ALA TIPUL ACTIVITII: fixare i consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi DURATA: 1 zi

ACTIVITI DE NVARE I. Activitate de dezvoltare personal (ADP) ntlnirea de diminea: Bun dimineata, catelusi, oite si iepurasi . Tranziii: joc de miscare Amesteca, formeaza perechi, ingheata!/ Mergem ca...: / Intr-o ferma de la tara(cantec) Rutine : Daca beau laptic, voi mai creste un pic!(deprinderea de a consuma alimente sanatoase) II. Activiti liber alese (ALA 1) Arta: La ferma (colaj) Constructii: Ferma(truse de constructii) Bibloteca: Codita purcelusului/ Catelul si pisica de plus / Codita pisicii/ Lana oitei / Casuta fermierului / Pomii din curtea fermierului (grafisme) III. Activiti pe domenii experieniale (ADE) DS: La ferma ( joc didactic) DOS:La ferma: In ograda; Pe pasune;Langa casa fermierului(decupare, lipire, in centrul Arta) IV. Activiti Liber Alese (ALA 2) Balul animalelor dans, recitare de poezii (bal mascat)

Scopuri :
Consolidarea cunostintelor copiilor cu privire la infatisarea, foloasele, mediul de viata, ingrijirea si ocrotirea animalelor/ pasarilor domestice; Consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric.

Obiective operationale: DS:


Sa identifice, sa recunoasca si sa denumeasca corect animalele/ pasarile domestice, precum si puii acestora; Sa descrie corect, din punct de vedere fizic, animalele/ pasarile prezentate in imagini; Sa prezinte motivele pentru care omul creste aceste pasari si animale; S comunice impresii, idei pe baza observrilor efectuate; S manifeste disponibilitate n a participa la aciuni de ngrijire i protejare a animalelor/ pasarilor domestice; Sa respectele regulile jocului didactic

DOS:
Sa-si consolideze tehnicile de lucru propuse ( decupare, mototolire, lipire ); Sa manuiasca corect instrumentele de lucru ; Sa decupeze dupa contur elemente din apropierea casei fermierului,din ograda, de pe pasune ; Sa aplice in locul potrivit fiecare element care compune tabloul pe care il au de realizat; S manifeste independent in aciune; S-i cultive gustul pentru frumos, simul critic i autocritic n evaluarea lucrarilor. Sa colaboreze cu colegii pentru rezolvarea sarcinilor primite;

Constructii :
Sa imbine corect piesele de leggo in realizarea constructiei, respectand tema propusa; Sa utilizeze materialele puse la dispozitie; S-i exprime emoiile i sentimentele pe parcursul jocului; Sa amplaseze animalele (mulaje)

Biblioteca:
Sa respecte pozitia corecta a corpului in timpul scrierii; Sa utilizeze corespunzator instrumentul de scris; Sa-si dezvolte coordonarea oculomotorie si muschii mici ai mainii; Sa traseze liber si in spatiul dat semnele grafice(ovalul, carcelul, bastonasul, linia curba) Sa se incadreze in spatiul dat; Sa-si autoevalueze obiectiv lucrarea.

Joc de masa:
Sa imbine corect si constient piesele de puzzle; Sa participe cu interes la completarea puzzle-ului.

Sarcina didactica: recunoasterea animalelor/ pasarilor domestice si precizarea caracteristicilor


acestora.

Regulile jocului didactic: copilul numit de educatoare va denumi si va aseza pe macheta animalul
pe care-l reprezinta silueta aleasa ; la cererea educatoarei, copilul va enumera cateva notiuni despre acel animal; apoi descrierea animalului/ foloasele vor fi completate de alti copii din grupa.

Elemente de joc: surpriza; manuirea materialului; aplauzele.

Strategii didactice:
a) Metode i procedee: Conversaia, Expunerea, Explicaia, Exerciiul, Observaia, Jocul, Problematizarea, Brainstorming-ul, Diamantul. b) Mijloace didactice: macheta, siluete de animale/ pasari domestice, forfecute, lipici, hartie

creponata, imagini de decupat/lipit, leggo, puzzle cu animale/ pasari domestice, fisa de lucru individual(grafisme).

Bibliografie:
Curriculum pentru nvmntul precolar 3- 6/7 ani, 2008 Revista nvmntului precolar nr. 3-4 2008, 1-2 2009, 3-4 2009. Culea, L., Sesovici, A., (2008), Activitatea integrat din grdini, Didactica Publishing House, Bucureti. Metode interactive de grup-ghid metodic-editura Arves, 2002

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONINUTUL Pentru ca activitatea s se desfoare n bune condiii se vor avea n vedere urmtoarele: - aerisirea slii de grup; - aranjarea scunelelor i msuelor in semicerc / careu deschis; - pregtirea materialului didactic . In cadrul Intalnirii de dimineata atentia copiilor este captata cu ajutorul unui mesaj primit de la fermierul de la munte, care ii roaga pe copii sa rezolve o problema foarte importanta: cateva dintre animalele din ferma lui au plecat in excursie, dar la intoarcere s-au ratacit, nemaigasind drumul spre casa . Copiii vor ajuta animalele sa urce in trenuletul vesel, care le va duce inapoi acasa, unde le asteapta cu mare nerabdare fermierul si prietenii lor.
ANUNT IMPORTANT:
Cateva dintre animalele de la ferma mea, 8oite,7 iepurasi si 8 catelusi au plecat duminica,5 februarie 2012, intr-o excursie la Tulcea, dar n-au mai gasitdrumul de intoarcere la ferma de la munte! Stiu ca sunteti copii mari si foarte isteti, motiv pentru care va rog din suflet, daca le vedeti, sa le ajutati sa urce in trenul care vine spre ferma! Va voi invita apoi cu mare placere sa-mi vizitati ferma si simpaticele animale si pasari pe care le ingrijesc cu atata drag si va vor ruga sa ma ajutati sarezolv mici probleme ale gospodariei!

STRATEGIILE DIDACTICE

EVALUAREA
Instrumente/indicatori

Momentul organizatoric

-asculta cu atentie mesajul primit Explicatia Conversaia Observaia -aseaza siluetele in tren, completand astfel prezenta

Captarea ateniei

-mesajul -siluete de animale (oite, catei, iepurasi)

Anuntarea temei si a obiectivelor

Semnat: ION, femierul din CARPATI!

Copiii pleaca la drum jucand jocul: Conversaia Amesteca, formeaza perechi, ingheata! 1.amesteca - copiii se plimba prin sala de Explicatia grupa; 2.formeaza perechi - fiecare copil isi va Jocul alege o pereche; 3.ingheata - copiii vor denumi animalutul reprezentat de perechea aleasa, dupa care se vor aseza. ADE-DS Ajunsi pe scaunele, copiii vor participa la realizarea si popularea fermei grupei noastre.Jocul didactic se va desfasura in 3 variante: 1)-le voi arata siluete de animale/ pasari domestice pe care vor trebui sa le recunoasca, sa le denumeasca si sa le descrie, sa le aplice pe macheta, la locul potrivit; 2)-Zi cum zice (onomatopee); 3)-categorii de animale (clasificari ): pasari/animale; animale cu coarne/fara coarne; animale care ne dau lapte; animale erbivore/ carnivore. Dupa realizarea machetei, copiii vor fi invitati de catre fermierul Ion sa joace un joc: Vor completa cu jetoane un diamant, in masura in care vor raspunde corect la ghicitorile despre animalele/ pasarile de pe jetoane, dupa care vor gasi punctele comune ale animalelor/ pasarilor pe care le-au asezat pe aceeasi linie/ culoare. Fermierul va face aprecieri cu privire la participarea copiilor in desfasurarea activitatii si le va acorda stimulente, reprezentand animale domestice (oite, iepuri, catelusi). TRANZITII: In pasi care reprezinta mersul anumalelor pe care le reprezinta , copiii se indreapta spre toaleta. Dupa pauza, in acelasi stil de mers, intra in sala de grupa si canta cantecul Intr-o ferma de la tara Se opresc in dreptul fiecarei zone a fermei, pentru a afla cum pot deveni utili fermierului Ion. Se vor aseza la cantrele de interes in functie de stimulentul primit, care se va regasi ca si simbol in fiecare sector.

-participa activ la joc

Jocul didactic -recunosc, denumesc si descriu corect animalele/ pasarile, foloasele, mediul de viata al acestora

Dirijarea invatarii

Explicatia

Brainstormingul Diamantul Problematizarea

-raspund la ghicitori si completeaza panoul cu jetoanele potrivite DIAMANTUL GHICITORILE

Jocul

Explicatia

-imita mersul animalului pe care il reprezinta Exercitiul -canta catecul, -siluete de respectand textul si animale si pui de linia melodica animale

Obinerea performanei

Incheierea activitatii

Arta-DOS Dupa secventa de incalzire a manutelor, copiii vor trece la lucru in cea mai importanta zona a fermei, impartita in 3 sectoare, astfel: pasunea - tabloul va fi completat prin aplicarea de animale (vaca , vitel, capra, tap, ied, oaie, berbec, miel, cal, manz, magar, pui de magar, copaci, flori, soare, nori), dupa care vor fi rugati de catre fermier sa repare gardul ce imprejmuieste pasunea, pentru ca puii animalelor sa nu se poata indeparta de parinrii lor; curtea din apropierea casei fermierului- imaginea va fi completata prin aplicarea siluetelor animalelor de companie( pisica, pisoi, caine, catelus, iepure, pui de iepure, copaci, flori, soare, nori), dupa care vor repara si gardul curtii;in ograda-acest tablou va fi realizat prin aplicarea de: siluete de pasari domestice cu puii lor, soare, nori, mancare pentru pasari. Constructii acesta este sectorul in care copiii demonstreaza ca sunt mesteri mari: construiesc noi anexe si gardul fermei, datorita caruia puii animalelor nu se vor pierde niciodata de parintii lor. Biblioteca - locul de meditatie si de studiu al oricarui fermier: vor scrie semne grafice care seamana cu un element mereu prezent in ferma, codita purcelusuluicatelul si pisica de plus / codita pisicii/ lana oitei / casuta fermierului / pomii din curtea fermierului (grafisme) Voi urmari activitatea copiilor din cele patru centre si voi face aprecieri pozitive asupra modului de lucru. Voi acorda ajutor acolo unde va fi necesar. ALA 2- Bal mascat Copiii sunt invitati in sala de petrecere a casei fermierului Ion, unde vor participa la un bal mascat.Vor interpreta cantecul Intr-o ferma de la tara si vor dansa , purtand pe fata o masca, ce intruchipeaza animalul pe care l-a reprezentat fiecare, pe parcursul activitatii.

-siluete de pasari si pui -hartie creponata -imagini de decupat pentru decor -lipici TABLOURI -foarfece -decupeaza dupa contur siluetele, mototolesc hartia creponata prin miscari rotatorii/ translatorii si aplica Conversatia corect elementele -puzzle cu obtinute animale / pasari domestice Conversatia -piese leggo

Conversatia -asambleaza Exercitiul corespunzator piesele -fise de lucru truselor de constructii individual(grafis me) -scriu corect semnele grafice Explicatia FISA

-canta si danseaza cu placere, intrand in atmosfera balului

PORC

CAINE

PISICA

CAPRA

VACA

OAIE

RATA

GAINA

CAL

Vara buruieni i dai Toamna, boabe si malai, Cartofi, sfecla furajera. Grasanul nostru de-aici Iarna da la schimb, sorici, Crnati, caltabosi, carnita, si-o gustoasa sunculita. (Porcul) E lnos si sta la stna si pe oi el le aduna. Roade oase, Sta n cusca, Pe dusmanii sai i musca. (Cinele) Are blana matasoasa, La caldura toarce-n casa; La labute-are ghetute Stau ascunse n pernute. Are si mustati si gheare, Uneori ca tigrul sare. Lnga mine n-o mai las! Am si-acuma semn pe nas! Dupa soba la bunica, Toarce-ntruna mitica si o cheama Miaunica. (Pisica) Are coarne si barbita, Parul aspru si-o codita. Ea pe pomi se catara, Iedul drag si apara. (Capra) Cu copite ncaltata si-n cojoc e mbracata. Rumega la iarba-ntr-una. Ne da carne, lapte, lna, Adapostul ei e-n stna. (Oaia) Ea este buna la toate, Ne da carne, ne da lapte, Iar vitei mititei Se numesc copiii ei. (Vaca) Leganat e mersul meu, Puii mei sunt "bobocei" si la balta merg cu ei. Cu gsca sunt ruda buna si-n cotet stam mpreuna. Dam foloase omului, Crestem lnga casa lui. (Rata) Prieten mi e cocou, Cel frumos cu pinten rou, Sigur sunt c m ghicii, Dar v rog nu v pripii? (Gina) Este un prieten bun, El ma duce unde-i spun Cu capastru si cu sa, Iarna-mi plimba sania. (Calul)

ANUN IMPORTANT ! Cateva dintre animalele de la ferma mea, 8oite,7 iepurasi si 8 catelusi au plecat duminica,5 februarie 2012, intr-o excursie la Tulcea, dar n-au mai gasitdrumul de intoarcere la ferma de la munte! Stiu ca sunteti copii mari si foarte isteti, motiv pentru care va rog din suflet, daca le vedeti, sa le ajutati sa urce in trenul care vine spre ferma! Va voi invita apoi cu mare placere sa-mi vizitati ferma si simpaticele animale si pasari pe care le ingrijesc cu atata drag si va vor ruga sa ma ajutati sa rezolv mici probleme ale gospodariei! Semnat: ION, femierul din CARPATI!

SCENARIUL ZILEI
Ziua va incepe cu Intalnirea de dimineata, in cadrul careia copiii sunt asezati pe scaunele, in semicerc.Salutul va fi conform temei zilei, Buna dimineata,dragi copii! Astazi vom intra impreuna in minunata lume a animalelor domestice.Vreti sa ne jucam de-a animalutele? Vom completa, ca in fiecare zi, Calendarul naturii, dupa ce am obtinut de la ei informatii cu privire la data calendaristica, vreme si alte elemente ce compun calendarul. In concordanta cu vremea de afara, le fac cunoscuta noutatea zilei, cu ajutorul unui anunt important, trimis de un fermier de la munte, numit Ion.Aces ta le spune copiilor ca, de la ferma lui, au plecat cateva animale in exursie la Tulcea si s-au ratacit la intoarcere, pentru ca n-au stiut in ce tren sa se urce.Ii roaga apoi sa le ajute pe acele animale sa se intoarca cu trenul acasa.Astfel se realizeaza prezenta, fiecare copil avand de urcat in tren un animal de la ferma.Tot prin anunt, copiii sunt invitati apoi la ferma de la munte, pentru a-l ajuta pe fermier cu treburile gospodariei: vor trebui sa duca animalele la pascut pe pasune, sa dea mancare celor care stau pe langa casa si sa aranjeze frumos pasarile in curtea amenajata pentru ele.Apoi vor repara gardurile ce imprejmuiesc ferma pentru ca puii animalelor sa nu se poata indeparta de familiile lor. Copiii pornesc spre ferma, jucand Amesteca, formeaza perechi, ingheata!, activitate de miscare si socializare: se misca liber prin sala de grupa, la semnal formeaza perechi, apoi, la un nou semnal, ingheata, dupa care, cativa dintre ei, ne prezinta animalutul cu care au facut pereche.Jocul se repeta, iar de data aceasta, la final, copiii vor ingheta pe scaunele, pentru ca au ajuns la ferma si trebuie sa fie atenti la sarcinile pe care le vor avea de indeplinit la ferma.(DS) Jocul didactic incepe prin prezentarea unei machete care reprezinta Ferma de la munte, pe care ei vor trebui s-o amenajeze si s-o populeze cu animale si pasari domestice.Le voi arata pe rand cate o silueta de animal/ pasare, ei le vor recunoaste, le vor denumi, vor prezenta cateva caracteristici ale fiecarui animal/ pasare in parte(varianta 1).In a doua varianta a jocului propune copiilor sa vorbeasca ca animalele/ pasarile domestice.Iar in cea de-a treia varianta, copiii clasifica animalele/ pasarile dupa mai multe criterii: animale/pasari; animale care ne dau lapte; animale cu coarne; animale carnivore/ erbivore.Dupa finalizarea machetei, fermierul le propune copiilor sa joace un joc numit Diamantul animalelor/ pasarilor domestice.Le voi citi 9 ghicitori la care copiii vor raspunde si vor alege jetonul care reprezinta raspunsul corect.Apoi vor aplica jetonul pe panoul cu diamantul, dupa care vor face conexiuni intre animalele/ pasarile situate pe aceeasi linie. Drept recompensa, fermierul le acorda stimulente reprezentate de fotografii cu animale de la ferma lui. Dupa aprecierile colective si individuale, copiii sunt invitati sa-l ajute pe fermier in diferite sectoare ale fermei lui, astfel: o echipa va trebui sa faca ordine in ferma ( pe pasune, langa casa si in curtea de pasari), realizand niste tablouri ( arta, DOS);

o alta echipa va merge in sala de studiu a fermei si va decora prosopelele fermierului cu semne grafice, scriind codite de purcelusi, catelul si pisica de plus / codita pisicii/ lana oitei / casuta fermierului / pomii din curtea fermierului (grafisme). (biblioteca); cea de-a treia echipa se va ocupa de extinderea fermei: copiii vor construi cu dibacie si alte anexe ale fermei, precum si garduri pentru acestea, si le vor popula cu animale-mulaje.(constructii). In timpul activitatii pe centre, voi urmari ca toti copiii sa treaca pe la ferma (arta-DOS), pentru a completa tabloul pregatit pentru fiecare echipa in parte. In sala de grupa exista si un atelier (joc de masa), in care fermierul face obiecte care ajuta la infrumusetarea interiorului fermei: in timpul liber, copiii pot realiza tablouri cu animale/ pasari domestice.(puzzle). La sfarsitul zilei, pentru ca au fost copii harnicuti, fermierul ii invita la petrecerea Balul animalelor, in care copiii vor canta cantecul Intr-o ferma de la tara si vor dansa, purtand pe fata masti de animale.

S-ar putea să vă placă și