Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Unitatea de învățământ:
Învățător:
Data: 21.01.2021
Clasa: a II-a B
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea tematică: Elemente de limbaj plastic: forma și volumul
Subiectul lecției: Realizarea fulgului de zăpadă-modelaj
Tipul lecției: Dobândirea priceperilor și deprinderilor
Forma de realizare: Activitate integrată
Discipline integrate: Comunicare în limba româna, Muzică și mișcare, Matematică și explorarea
mediului
Competențe generale: Realizarea de creaţii funcționale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici
elementare diverse

Competențe specifice:
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici
accesibile
2.4. Transformarea unui material prin tehnici variate

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să combine corect cantitățile din materialele propuse;


O2: Să modeleze fulgul de zăpadă;
O3: Să decoreze fulgul de zăpadă;

Strategii didactice:
Metode și procedee: Observația, Demonstrația, Explicația, Conversația,
1. Mijloace didactice: Bicarbonat de sodiu, spumă de ras, suport de lucru, borcan, linguriță, planșa
cu modelele fulgilor de zăpadă descoperiți de Wilson Bentley, figura geometrica hexagon,
https://www.youtube.com/watch?v=ggQyIMeEDAQ, https://www.youtube.com/watch?
v=elOVUK60Li0&t=4s, https://www.youtube.com/watch?v=elOVUK60Li0&t=4s

1
Forma de organizare: sincron, asincron;

Durata: 40 de minute

Bibliografie :

2. Programa școlară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE CLASELE


pregătitoare, I și a II-a, 2013

2
Nr. Momentele lecției Ob. Demersul didactic Strategii didactice Evaluare
Crt. Op. Metode Mijloace Forma de
organizare

1. Moment organizatoric Voi pregăti materialele necesare și Linkuri Asincron


3 min. linkul de ajutor pentru a arăta Spumă de ras
pașii de lucru. Bicarbonat de
sodiu
Borcănel cu
capac
Suport de lucru
Linguriță
Planșa cu fulgi
2. Captarea atenției Le voi capta atenția cu ajutorul Conversația Planșa model Observația
5 min. unei planșe mari ce conține o Hexagonul Sincron sistematică
parte din tipurile de fulgi Explicația
descoperite de Wilson Bentley.
Vom descoperi forma hexagonală
a tuturor fulgilor de nea.
3. Anunțarea subiectului Voi anunța copiii că vom face Sincron Observația
lecției și a obiectivelor împreună un experiment care ne Conversația comportamentul
5 min. va ajuta sa creăm zăpadă ui elevilor
artificială. Cu această zăpadă vom
modela fulgi și vom completa Explicația
colecția lui Wilson Bentley.
4. Reactualizarea Voi enumera materialele de care Conversația Orală
cunoștințelor avem nevoie pentru a realiza
5 min. acest experiment și le voi spune
că este foarte important să fie Sincron
atenți la pașii de lucru și la Explicația
cantitățile de bicarbonat de sodiu
3
și spumă de ras pe care le vom
amesteca pentru a obține o pastă
de consistența dorită.
Îi voi ruga să își pregătească
materialele de care au nevoie și le
voi aminti că trebuie să lucreze
curat, să respecte tema și să se
încadreze în timpul stabilit.
5. Dirijarea învățării Voi partaja filmulețul explicativ și Explicația https://www.yo Orală
15 min. voi face observații pe marginea utube.com/watc
O1 acestuia. Voi opri partajarea Conversația h? Observația
filmulețului și vom începe să Sincron sistematică
v=ggQyIMeED
realizăm experimentul adăugând
în borcănel cantitățile necesare de AQ
bicarbonat de sodiu și spumă de Bicarbonat de
ras pentru a obține zăpada sodiu
artificială. Spumă de ras
După obținerea acesteia, copiii Borcănel
O2 vor modela un fulg de nea Supot de lucru
inspirându-se din multitudinea de Linguriță
fulgi a lui Wilson Bentley.
În timp ce copiii lucrează, le voi
partaja melodii despre fulgii de
zăpadă.
6. Obținerea performanței O3 Voi ruga copiii să își Conversația Orală
5 min. personalizeze lucrările
decorându-le după cum Explicația Asincron Observația
doresc( cu sclipici, crenguțe de sistematică
brad, etc.)
La final copiii vor apropia
lucrările de camera tabletei pentru
a le putea verifica și admira și îi
voi ruga să fotografieze fulgii
4
obținuți și să îi trimită în contul
meu de WhatsApp.
7. Încheierea activității Voi face aprecieri verbale pozitive Conversația Sincron Aprecieri
2 min. la nivelul clasei, dar şi verbale
individuale. Explicația

5
PROCES TEHNOLOGIC

Criterii de realizare a produsului

 MODUL DE EXECUŢIE :
-Combină cu atenție cantitatea necesara din fiecare material pentru a obține zăpada
artificială;
-Nu murdărește pasta obținută;
-Modelează fulgul de nea.

 ESTETICA LUCRĂRII
.

 ÎNCADRARE ÎN TIMP

S-ar putea să vă placă și