Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a IV- a
Scoala…..
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Istorie
Subiectul lectiei: Alexandru Ioan Cuza- unificator şi reformator al Ţărilor Române
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul: 50 minute
Propunator…....

Subcompetenţe:
1. Însuşirea şi recunoaşterea termenilor istorici de bază din istoria românilor;
2. Descrierea datelor şi evenimentelor elementare din istoria românilor;
3. Orientarea în spaţiul istoric, utilizînd hărţi istorice simple;
4. Caracterizarea personalităţilor remarcabile din istoria spaţiului românesc.

Obiective operaționale:
O 1 -să explice cu cuvinte proprii înţelesul unor termeni istorici
O 2 -să stabilească evenimentele importante petrecute în timpul domniei
O 3 -să realizeze portretul lui Alexandru Ioan Cuza
O 4-să recunoască haşurînd pe harta de contur teritoriile unite în anul 1859
O 5 -să colaboreze activ în cadrul grupului

Stradegii didactice:

Metode şi procedee: jocul: „ Mai spune ceva....”, explicaţia , asaltul de idei, lectura, povestirea, intrebări postlecturale, discuţia, demonstrarea,
piramida personalităţii, observarea, exerciţiul, activitate independentă, fişe de lucru, evaluare orală, poster, lucru cu manualul, harta.
Forme de organizare:
-frontală;
-individuală;

Materiale didactice:
-laptop,
-video-proiector;
-tabla, marker;
-fişă de lucru;
-hartă istorică.

Resurse temporale: 50 de minute

Resurse umane: 16 de elevi

Resurse spaţiale: sala de clasă

Resurse bibliografice:
-Ministerul Educaţiei şi Cercetării , „Programe şcolare pentru clasa a IV-a“, Bucureşti, 2005;
-Academia română, Institutul de lingvistică “Iorgu Iordan”, “Dicţionar explicativ al limbii române”, ediţia a II-a, editura Univers Enciclopedic,
Bucureşti, 1998
-www.didactic.ro ;

SCENARIUL LECŢIEI

Etapele Activitatea învățătoare- elev Obiec- Tim Strategii didactice


lecției tive p
1.Mo- -Pregătirea oficiilor pentru lecţie.
ment or- -Salutul.
ganizato-
ric
2+3 -jocul: „ Mai
-Ivatatoarea prezintă 6 fişe. Pe verso sunt reprezentate chipul personalităţilor studiate la O5 spune ceva... „
2.Reac- lecţiile precedente. -activitate în grup
tualiza- -se propune la fiecare grup să extragă cate o fişă şi să prezinte o informaţie succintă
rea cu- -evaluare orală
despre personalitatea extrasă; -fişe de lucru
nostinte-
-se evaluează frontal activitatea dată , celelalte grupuri intervin cu completări despre
lor
personalitatea prezentată de grupul I cu ajutorul jocului – „ Mai spune ceva... „. aşa
se procedează cu celelalte grupuri;
-imaginile sunt afişate la tablă de liderul grupului. 1

3.Crea- Învăţătoarea:
rea moti-
-Mie mi-a mai rămas o fişă. Cum credeţi , de ce ?
vatiei

4.Anun- -Astăzi copii, vom studia încă o personalitate istorică şi anume domnitorul O1
tarea (conducătorul) – Alexandru Ioan Cuza, si vom afla care au fost marele lui realizări.
temei 2 -explicaţia
Iar acum vă propun să încercaţi să explicaţi cuvantul : conducător -activitate în grup
-poster
Conducator= persoană care stă la carma unui stat.
-asaltul de idei
-Ce calităţi morale trebuie să posede un conducător de ţară? -evaluarea orală
-iubitor de ţară
-sincer
-devotat
1
-corect
5.Dirija- -înţelept
rea Nu în zadar v-am pus întrebarea dată, pentru că spre sfarşitul lecţiei vom vedea ce
invatarii calităţi a avut Alexandru Ioan Cuza. -povestirea
Le prezint elevilor portretul lui Alexandru Ioan Cuza.
Invatatoarea vine cu o informaţie succintă despre Alexandru Ioan Cuza.
2
S-a născut în anul 1820 în sudul Moldovei, în satul Ruginoasa, într-o familie
boierească. A făcut studiile gimnaziale la Iaşi, unde i-a cunoscut pe viitorii săi
colaboratori şi sfătuitori- Vasile Alecsandri şi Mihail Kogălniceanu. O1 -explicaţia
Obţine diploma de bacalaureat la Paris şi tot aici urmează Facultatea de Drept.
Apoi revine în ţară şi intră în armată, ajungând până la gradul de colonel. 2
-lucru cu manualul si
Vă propun să deschideţi manualul la pagina 42. dictionarul
Lucru cu dicţionarul.

Explicaţia cuvintelor noi:


Reformă –
-lectura
Modernizare – O1 2
-intrebări
Lectura primului fragment – pagina 42. poslecturale
Se propun întrebările:
1. Cine a participat la adunările convocate în 1859?

O2
Ţăranii Boierii Orăşenii Intelectualii
-discuţia
-demonstrarea
Se explică elevilor cuvintele sus numite. -harta
2. Care este dorinţa acestor persoane?

3
Să aibă loc Unirea Principatelor

Ţara Moldovei Ţara Românească


Se demonstrează la hartă. -evaluare orală

3
3. Cînd a fost ales Alexandru Ioan Cuza domn al Ţării Moldovei? – 5 ianuarie 1859
4. Dar domn al Ţării Româneşti? – 24 ianuarie 1859 -povestirea
Astfel s-a înfăptuit Unirea Principatelor Române.

Apoi se va povesti fragmentul citit după schema propusă mai sus.


2
3

-lectura
2
Se citeşte al doile fragment, şi se discută pe baza lui.
O1 -intrebări
Ce realizări a avut Alexandru ioan Cuza? postlecturale

-evaluare orală
O2
A înfăptuit reforme – schimbări -povestirea
3+2

Agrară Învăţămîntului
-tăranii au primit pămînt - instruirea primară este obligatorie
6.Obtine- şi gratuită
rea -la Iaşi , Bucureşti s-au deschis universităţi
perfor- O5 -discuţia
mantei -Cum credeţi, de ce Alexandru Ioan Cuza a acordat o mare atenţie învăţămîntului?
-Vă rog, să lecturaţi cu mare atenţie informaţia de la pagina 42:
O3
Istoria în maxime şi sa încercaţi sa completaţi piramida personalităţii lui Alexandru
Ioan Cuza.
o calitate fizică
1. 2 calităţi morale
2. 3 asocieri (cu ce l-aţi comparat)
-piramida
personalităţii
în
2 -activitate în grup
înalt

-evaluare orală
patriot
sincer înţelept corect
poojpa

2+1

Tată (care îşi adună feciorii)


Tricolorul
Bunătate -explicaţia

O4 3
-exerciţiul
Ce calităţi ale lui Alexandru Ioan Cuza le-aţi propune conducătorului actual?
-activitate
Se propun următoarele exerciţii: independentă
1. încercuieşte varianta corectă:
Alexandru Ioan Cuza a fost: -evaluare orala
A: domnitorul Moldovei
B: primul domn al Ţărilor Române Unite
2
C: domnitorul României

2. El a domnit: A: 10 ani
B: 7 ani -activitate
C: 1an independentă

2
3. Care au fost reformele înfăotuite de Alexandru Ioan Cuza?
În învăţămînt________________________________________________________
În agricultură______________________________________________________________

Analizează harta Principatelor Unite în anul 1859.


Haşurează teritoriile unite în anul 1859.
1.Azi la lecţie am studiat despre: -Ştefan cel Mare -harta
-Alexandru Ioan Cuza
-Mihai Viteazul
-activitate
2.Numeşte perioada cînd a fost ales domn al Ţării Moldovei. independentă

3.Dar domn al Ţării Româneşti?

4.Alexandru Ioan Cuza a domnit : 10 ani, 7 ani, 1 an. -evaluare orala

5.Scrie cel puţin o reformă înfăptuită de Alexandru ioan Cuza.

6.Notează o calitate morală de care posedă Alexandru Ioan Cuza. -explicaţia


7.Inche-
ierea
lectiei -Notez elevii care au raspuns la ora si le dau ca tema pentru acasă:
a)1-2- de povestit tema studiată la ore şi de notat 2 proverbe despre unire;
b)3-4-de povestit tema şi de studiat mai in detaliu despre Alexandru Ioan Cuza.

S-ar putea să vă placă și