Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Consiliere Școlară
PROIECT DIDACTIC
OBIECTIVE:
O1: să recunoască diferite tipuri de emoţii;
O2: să realizeze corelaţii între evenimente şi emoţiile corespunzătoare acestora;
O3: să conştientizeză că nu există emoţii bune sau rele, ci doar emoţii ce trebuiesc exprimate;
O4: să identifice emoţiile ce îi caracterizează pe ceilalţi;
RESURSE:
materiale: markere, coli de duplex, pixuri, coli colorate;
procedurale/metode: conversaţia, explicaţia, expunerea, reflecţia individuală, exerciţiul,
autoanaliza.
BIBLIOGRAFIE:
Satir. V, Arta de a făuri oameni, Editura Trei, Bucureşti, 2010.
Goleman. D, Inteligenţa emoţională, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2008.
Derlogea. Ş, Bota. G, 160 de activităţi dinamice (jocuri) pentru team-building, CASA,
Bucureşti, 2010.
Matanie. A, Axente. A, Disciplinarea pozitivă. Sau cum să disciplinezi fără să rănești.
ASCR, București, 2009.
Allan. A, The happy book. Galaxia Copiilor, Bucureşti, 2023.
Pânişoară. O, Emoţiile de la teorie la poezie. Bucureşti, 2022
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentele Activitatea consilierului şcolar Activitatea elevilor Durată Resurse Evaluare
didactice Materiale Procedurale/
Metode
Organizarea Elevii se vor pregati Aprox. 2 Coli de
clasei Voi organiza clasa şi materialele pentru activitatea de min. hârtie,
necesare pentru desfăşurarea consiliere. Markere etc.
activităţii de consiliere.
Captarea
atenţie Cunoaştere verbală (cu scopul de ”a Elevii se vor prezenta, Înţelegerea
sparge gheaţa”) prin intermediul
apoi vor exprima cât mesajului, în
jocului Dragi elevi, cum vă
mai bine starea de Aprox. 5 Jocul vederea receptării
simţiţi – prin intermediul căruia
elevii se vor prezenta, vor spune cum spirit/cum se min Conversaţia noilor concepte.
se simt în acel moment sau în simt/emoția din
general, cu scopul de a face trecerea momentul desfăşurării
la lecţia propriu-zisă activităţii – prezentare
voluntară.
Anunţarea Conversaţia Răspunsurile date
temei şi a Voi anunţa tema şi obiectivele Elevii ascultă cu Aprox. 3 Coli de Explicaţia de elevi referitoare
obiectivelor activităţii. atenţie tema şi min hârtie, la conţinutul
Le voi reaminti elevilor regulile ce obiectivele propuse,
trebuiesc respectate în vederea unei precum şi regulile ce Instrumente aspectelor vizate.
bune desfăşurării a activităţii. trebuiesc respectate de scris
de-a lungul orei.
+ întrebări din partea elevilor
Încheierea La finalul activitatii fiecare elev va Elevii vor acorda Aprox.7 Capacitatea de
analiză (gândire
activităţii avea ca sarcina sa aprecieze feedback referitor la min
critică), din
activitatea desfăşurata, prin activitatea desfăşurată. fişe perspectiva
cerinţelor formulate
exprimarea emoţiilor resimţite, prin Jocul
completarea fişelor cu emoţii. Conversaţia
Voi aprecia implicarea şi Elevii ascultă
comportamentul elevilor în timpul aprecierile făcute. Aprox. 3
activităţii. min
Anexe
I Poeziile emoţiilor